بار سنگین رونق تولید بر دوش صنعت حمل و نقل

 


به بهانه 26 آذر روز ملی حمل و نقل؛ ایران در مسیر مهمترین جاده های اقتصادی دنیا ازجمله جاده ابریشم و کریدور شرق به غرب است؛ اما این فرصت طلایی تاکنون چه منفعتی برای کارآفرینی و تولید ایران و از ان مهمتر جیب مردم داشته؟

در زمان های مختلفی از تاریخ کشور، همواره متکی بودن بر درآمدهای نفتی، موتور محرکه اقتصاد ما بوده؛ اما این نگرانی همیشه وجود داشته و دارد که با وجود تحریم های ظالمانه و فلج کننده ای که بر ضد ایران اعمال شده و همچنین نوسان های نرخ نفت در قبل و بعد از کرونا، چگونه باید این اقتصاد نفت زده را سرپا نگه داشت؟ اقتصاد مقاومتی و اهمیت به کار و کارآفرین داخلی شاید درست ترین پاسخ به این سوال باشد. تجربه سال های اخیر به خوبی نشان داده که اقتصاد نفتی نمی تواند برطرف کننده نیازهای روز افزون ایران باشد. بعبارت دیگر رونق و شکوفایی تولید، به دلیل وجود برتری های طبیعی و جغرافیایی (بجز نفت)، می تواند در ابعاد بسیار گسترده تر و وسیع تری انجام گیرد تا هم نیاز خود و آیندگانمان را برطرف کنیم و هم درآمدزایی خوبی داشته باشیم. بعنوان مثال شرایط حمل و نقلی ایران مزیت بزرگی برای راه اندازی کسب و کارهای خدماتی و ترانزیتی بسیار پولساز و ارزآوری است؛ اما افسوس...

حتما بخوانید: نفتکش صادرات نفتی ایران به گل نشسته؟

انواع حمل و نقل شامل حمل زمینی، هوایی و دریایی است و ایران دقیقا در منطقه جغرافیایی قرار گرفته که می تواند از هر سه این موارد برای کسب درآمد، اشتغالزایی و کارآفرینی به بهترین نحو استفاده کند. کشورمان در جنوب غربی آسیا واقع شده و به همین دلیل می تواند جنوب آسیا را به شمال اروپا و شمال را به قسمت های جنوبی متصل می کند آن هم با کمترین هزینه و سریعترین زمان ممکن در سطح جهانی.

حمل زمینی به دو شکل ریلی و جاده ای انجام می شود. این شیوه حمل و نقل از قدیمی ترین شیوه هاست که ازنظر قیمتی نسبت به سایر روش های حمل مناسب تر است، به همین دلیل نیز در شرایط تحریمی امروز به کمک تعداد زیادی از تولیدکنندگان آمده تا بتوانند محصولات و خدمات خود را با هزینه کمتری به دست مشتریان برسانند. هرچند که وجود زیرساخت های مناسب تر جاده ای هم می تواند تاثیر بهتری در حمل کالا داشته باشد و هم موجب ایجاد و رونق کسب و کارهایی ازجمله کسب و کارهای خدماتی همچون اقامتگاه، رستوران و باربری شود.

حمل دریایی نیز یکی از پرکاربردترین روش های حمل است؛ وجود دریاچه خزر در شمال کشور، خلیج فارس و دریای عمان در جنوب و دسترسی به آب های آزاد سبب شده تا این شیوه حمل به یکی از شیوه های مناسب برای تجارت و فروش بین المللی تبدیل شود. شاید برایتان جالب باشد بدانید که به دلیل کم توجهی به این مزیت حیاتی یعنی دسترسی به آبهای آزاد، عملا از بندر چابهار و سواحل مکران که در استان سیستان و بلوچستان واقع شده، استفاده اقتصادی زیادی نمی شود. این موضوع موجب شده بسیاری از ابرکشتی های باری که از غرب جهان به سمت کشورهای شرقی عازم اند، در بندرهای کشور امارات پهلو گیری می کنند. درصورتیکه اگر این منطقه کشف و موردتوجه بیشتر قرار گیرد نه تنها می تواند در زمینه مالیات گیری باری درآمد فوق العاده ای را برای ایران به ارمغان آورد بلکه به دلیل جاذبه های طبیعی و توریستی شگفت انگیز، اشتغالزایی و کارآفرینی استثنایی را خواهد داشت.

حتما بخوانید: شیوع ویروس کرونا و اثرات آن بر فروش کسب و کار

حمل و نقل هوایی یکی از سریع ترین روش های حمل در جهان محسوب می شود که بعلت سرعت بالای جابجایی، بعنوان گران ترین شیوه های حمل شناخته می شود. اتفاقات سیاسی و اجتماعی در ایران اما، مانع کسب درآمد از این قابلیت شده؛ با وجود تحریم هایی که مانع از ورود هواپیما های جدید می شود نیز ناوگان هوایی مان کیفیت مطلوب را ندارد.

موقعیت ژئوپولیتیکی می تواند یکی از درآمدزاترین و اشتغالزاترین مزیت ها برای ایران باشد که در مدت کوتاهی نیز منفعت های بسیارش، در بین آحاد مردم خصوصا کارآفرینان و تولیدکنندگان حس خواهد شد. البته به شرط توجه بیشتر و عملی تر مسئولین...

نوشته شده توسط: مینا صابونچی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi