پروانه کسب چیست و چه می کند؟!

 


یک کارآفرین موفق، کسی است که از تمام جزئیات حقوقی برای راه اندازی کسب و کار آگاهی داشته باشد و برای شروع کسب و کار خود، مجوزهای قانونی را اخذ کند؛ پروانه کسب نیز یکی از این موارد است.

پروانه کسب چیست؟

پروانه کسب یا جواز کسب و کار، مجوزی است که دولت به افراد حقیقی یا حقوقی که تمایل به آغاز آن کسب و کار دارند اعطا می کند تا قانونی بودن یا نبودن آنرا تعیین کند.

انواع پروانه کسب

  1. موقت: فقط یک بار صادر می شود؛ اعتبار آن یک سال است و قابل تمدید نیست.
  2. دائم: اعتبار آن پنج ساله می باشد و قابل تمدید است.  

اتحادیه صنفی مکلف است همزمان با اتمام انقضای پروانه کسب‌، اخطاریه یک ‌ماهه برای تبدیل پروانه موقت به پروانه دائم یا تمدید پروانه دائم صادر کند. در صورت عدم تبدیل یا تمدید پروانه، واحد صنفی در حکم واحد بدون پروانه تلقی می شود و فعالیت آن غیرقانونی خواهد بود.

حتما بخوانید: معرفی مجوز کسب و کارهای مختلف در یک نگاه

ثبت نام برای اخذ پروانه کسب

برای دریافت این مجوز، کارآفرین باید به سامانه صدور پروانه کسب مراجعه کرده، اطلاع خواسته شده را وارد و اسکن مدارک نیز در سایت بارگذاری کند. کارشناسان نیز موظف هستند ظرف مدت 15 روز درخواست را بررسی و درصورت صحت اطلاعات، پروانه را صادر کنند. لازم به ذکر پروانه صادره از طریق پست الکترونیکی ارسال خواهد شد.

وسایل مورد نیاز برای اخذ پروانه کسب

  1. سند مالکیت و اجاره نامه که نشانگر مکان مورد نظر برای شروع کسب و کار است. (در صورت داشتن اجاره نامه که از اسناد عادی محسوب می شود، باید تعهد نامه محضری مبنی بر پذیرش مسئولیت شغلی ارائه شود.)
  2. مجوز کسب بلا مانع
  3. پرداخت بدهی مالیاتی
  4. مدرک آموزشی مرتبط با حرفه (درصورت نیاز)

به همراه داشتن مدارک احراز هویت مانند شناسنامه، کارت ملی، عکس، معاینه پزشکی، کارت پایان خدمت، عدم سوء پیشینه، مدارک فنی و پرداخت هزینه دریافت سند نیز ضروری است.

حتما بخوانید: مجوز کسب و کار

انتقال پروانه کسب

در صورتیکه دارنده پروانه کسب بخواهد جواز خود را به دیگری واگذار کند، باید ابتدا بصورت کتبی درخواست خود را به اتحادیه ارائه دهد. اگر فرد معرفی شده واجد‌ شرایط قانونی بود، اتحادیه با رعایت سایر مقررات، پروانه کسب موجود را ‌باطل و پروانه جدیدی به نام فرد معرفی شده صادر خواهد کرد.

کلام آخر

ستاد پیگیری مشکلات تولید، واحدی تشکیل شده از  دغدغه مندترین جوانان ایرانی است که مهمترین هدفشان، برداشتن سنگی هرچند کوچک از سر راه تولید و کارآفرین ایرانی است. حال اگر شمایی که در جاده بی انتهای کارآفرینی قدم گذاشتید، برای اخذ هرکدام از مجوزها و گواهینامه های قانونی همچون پروانه کسب، با هر کدام از نهادهای دولتی به مشکل خوردید و فکر می کنید حق باشماست، یا مشکل خود را به شماره 3000019 پیامک و یا با کلیک در اینجا، آن را در صفحه ستادپیگیری سایت میدون ثبت کنید. درخواست شما بررسی و درصورت قابل پیگیری بودن، دنبال و حل خواهد شد.

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi