84 میلیون درآمد با پرورش گاومیش ها

 


84 میلیون درآمد با پرورش گاومیش ها

کسب و کار پرورش گاومیش، کسب و کاری است کم هزینه که می تواند سالیانه درآمدری بالغ بر 84 میلیون را عاید کارآفرین کند.

گاومیش ها، دارای جمعیتی بالغ بر 155 میلیون هستند که پس از گاو و گوسفند، در رتبه سوم بیشترین دام های موجود در جهان جای می گیرند؛ اما با این وجود تاکنون در ایران، آنطور که باید موردتوجه واقع نشدند پس می توان آنرا یک حوزه بکر برای کارآفرینی دانست؛ چرا؟ برای پاسخ به این سوال، باید دوره آموزشی پرورش گاومیش که در واحد دوره های آموزشی سایت میدون تدوین شده را مطالعه کرد. این دوره یکی از بروزترین دوره های میدون است که در سال جاری تدوین شده و بیشترین تطابق را با شرایط اقتصادی جامعه دارد.

پلن مالی

با شروع کسب و کار پرورش گاومیش، می توان در سال چیزی در حدود 84 میلیون تومان، سود یا درآمد خالص داشت (ماهیانه= 7 میلیون تومان) یعنی تقریبا سه برابر پایه حقوق اعلام شده از سوی وزارت کار (1 میلیون و 900 هزار تومان) چگونه؟

با سرمایه گذاری کردن 244 میلیون تومان در این کسب وکار که 236 میلیون آن صرف هزینه خرید دام اولیه می شود، می توان در سال 191 میلیون درآمد داشت که با کسر هزینه ها، 84 میلیون آن سود یا درآمد خالص خواهد بود.

حتما بخوانید: کسب و کار پردرآمد با الاغ شیری

خورد و خوراک

گاومیش ها نسبت به گاوها، از توانایی بیشتری برای هضم علوفه مثل یونجه و غلات برخوردارند (دارای معده چهاربخشی هستند) و می توانند محصولات بی ارزش را نیز به خوبی هضم کنند. البته فراموش نشود که شیر باکیفیت، علوفه با کیفیت نیز نیاز دارد پس تا جای ممکن باید از بهترین علوفه استفاده کرد. خوراک آنقدر در پرورش این حیوان مهم است که برروی سرعت بالغ شدن و درنتیجه زودتر به پول تبدیل شدنش تاثیر بسزایی دارد.

تولید علوفه به روش هیدروپونیک را با میدون یاد بگیرید... 

آب و هوا و اقلیم

درحال حاضر بیشتر گاومیش های ایران در استانهای خوزستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و گلستان پرورش داده می شود. بصورت کلی می توان گفت که گاومیش در بیشتر مناطق ایران قابلیت پرورش دارد ولی باتوجه به اینکه به دما و نوسانات دمایی حساس است و در میزان شیردهی اش تاثیر دارد، کارآفرینانی که می خواهند این کار را در مناطق دارای دمای بالا شروع کنند، باید به فکر تهیه وسایل خنک کننده باشند.

بازار فروش

فرآورده های گاومیش طرفداران زیادی دارد؛ حتی در خارج از ایران. این فراورده ها دارای قیمت نسبتا بالایی نیز هستند اما علیرغم این قیمت نسبتا بالا، به دلیل ویژگی ها و ارزش غذایی شان همیشه مشتریان خاص خود را نیز داردند؛ گوشت گاومیش گرم بوده و غنی از ویتامینB است که برای بهبود عملکرد سلول های پوست و مو مفید است، شیر آن نیز دارای پروتئین بسیار زیادی است.

قوانین

عمده سروکار افرادی که می خواهند کسب و کار پرورش گاومیش را شروع کنند، با سازمان نظام مهندسی کشاورزی است البته باید برای اخذ پروانه بهداشت به سازمان دامپزشکی نیز مراجعه شود.  

ریسک ها

آب و هو را می توان اصلی ترین ریسک پرورش گاومیش دانست. این نوع از گاو، بسیار به تغییرات دمایی و آب و هوا حساس اند چراکه موجب کم شیردهی و یا حتی سقط جنین می شود. ریسک دیگر نهاده های دامی و قیمت آنهاست که نه تنها برای پرورش این دام بلکه تمامی دام ها وجود دارد و باعث تحمیل هزینه های زیادی به کارآفرین می شود.  

اینها تنها بخشی از ابعاد گوناگون کسب و کار سودآور پرورش گاومیش است که موجب تبدیل شدن آن به یکی از بکرترین زمینه ها برای درآمدزایی شده است. یک کارآفرین موفق اما باید ابتدا تمام ابعاد یک کسب و کار را بررسی و سپس آنرا شروع کند تا بتواند تجربه ای موفق کسب کند. پس برای مطالعه و بررسی تمام این نکات، با کلیک در اینجا به صفحه دوره های آموزشی رفته و برای استفاده از تجربیات مشاورین باسابقه نیز، با کلیک در اینجا به صفحه کلینیک مشاوره بروید.

نوشته شده توسط: دکتر مجید فرومدی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید