کار یا درس؟!

 


به بهانه 16 آذر روز دانشجو؛ بعداز گذشتن از سد غول کنکور و ورود به دوران دانشجویی، یکی از اصلی ترین چالش هایی که یک دانشجو با آن روبرو است، کار کردن در کنار تحصیل است؛ خصوصا آنهایی که به شهر دیگری عزیمت می کنند.

شباب عمر عجب با شتاب می گذرد       به دین شتاب خدایا شباب می گذرد

شباب و شاهد و گل مغتنم بود ساقی       شتاب کن که جهان با شتاب می گذرد

یک دانشجو به محض ورود به دانشگاه، با دوراهی های زیاد و موقیعت های گوناگونی برای تصمیم گیری مواجه می شود. یکی از اولیه ترین و حیاتی ترین این دوراهی ها، چرایی درس خواندن و هدف از ورود به دانشگاه است. افراد در این شرایط، تصمیمات مختلفی می گیرند اما به جرعت می توان آرمانگرایی و حرکت در مسیر تحقق آنرا یکی از مناسب ترین انتخاب ها دانست. اگرچه آرمانگرایی مسیر آسانی نیست و مملو از چالش های کوچک و بزرگ و تلخ و شیرین است اما همین تلاش برای گذر از چالش ها برای رسیدن به آرمان است که یک دانشجو بیست و چند ساله را، به یک فرد کامل و مفید تبدیل می کند. حال یکی از این چالش ها، کار کردن و پیدا کردن شغل است؛ موضوعی مهم و جدی...

زمانی که تمرکز شما صرفا برروی یک موضوع است، مطمئنا عملکرد بهتر و بهره وری بالاتری نسبت به زمانی دارید که تمرکز خود را میان دو یا سه مورد تقسیم کردید. حکایت کار کردن در کنار تحصیل نیز دقیقا همین است؛ اما واقعیت آن است که کار کردن در دوران دانشجویی، یک تمرین خوب برای آینده است. آینده ای که در آن مجبوریم در کنار بسیاری از اتفاقات تلخ و شیرین، برای کسب درآمد و پیشرفت تلاش کنیم.  

این چالش برای دانشجویانی که به دلیل تحصیل به استان دیگری همچون تهران و یا خارج از کشور عزیمت می کنند، اهمیت بیشتری دارد. داشتن شغل در دوران دانشجویی نه تنها به آنها در جهت تامین بسیاری از هزینه‌های مالی کمک می‌کند بلکه تجربیات اجتماعی و فرهنگی ارزنده ای را در اختیار او قرار می دهد. حال اگر این شغل پاره وقت مرتبط با رشته تحصیلی فرد باشد نیز، با یک تیر دو نشان زدن است؛ هم باعث می شود در تحصیل موفق‌تر باشد و هم کارش را با تسلط بیشتری پیش برد.

خیلی از افرادی که تحصیل خود را به پایان رساندند، تازه دانشجویان را به درس نخواندن و دنبال کار رفتن تشویق می کنند. علی ایحال قضاوت در رابطه با این تفکر، بسته به افراد متفاوت است اما نکته اینجاست که اگر یک دانشجو بتواند در کنار درس، کار کند، نه تنها بیشترین استفاده ممکن را از وقت کرده بلکه می تواند درس هایی را که با نمره ده یا دوازده پاس می کند، به معنای واقعی کلمه لمس و کاربرد آنها را در زندگی واقعی و بیرون از کتاب ها درک کند!  

آینده یک جامعه و تحقق اهداف و آرمانهای آن، بسته به حرکت جوانان و دانشجویانش است؛ دانشجویان اند که علاوه بر پرورش ابعاد روحی و اجتماعی خود با انجام فعالیت هایی همچون کار کردن، وظیفه بررسی و کشف علوم مختلف و ایجاد بستر عملی برای پیشرفت و ترقی یک کشور را برعهده دارند. امیداست مسئولین قدر این سرمایه ها را بدانند و راه را برای تحقق آرمانهای ایران که تنها به دست دانشجویان امکانپذیر است، هموار سازند.   

شما (جوانان) محافظه کار نشوید، ممکن است گذشت سن بعضی ها را محافظه کار کند؛ اما موتور حرکت، جوانی است. جوان ما باید آرمانگرا باشد، از آرمانها کوتاه نیایید. آرمان ها را بخواهید، قله ها را بطلبید تا یقین کنیم لااقل به نیمه راه خواهیم رسید. البته اگر قله را بطلبید، بنده یقین می کنم به خود قله هم خواهید رسید. روحیه آرمانگرایی را که ازجمله مصادیق آن تمسک به اصول و مبانی فکری است از دست ندهید.

مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان دانشگاه فردوسی مشهد؛ 1386

نوشته شده توسط: فاطمه نجفی و رخساره بداغی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi