5 کسب و کار طلایی؛ ویژه معلولان!

 


به بهانه 3 دسامبر روز جهانی معلولان؛ معلولان زیادی در جهان توانستند با نواقص خود کنار بیایند و در حوزه های متفاوتی ازجمله کارآفرینی، درخشان ظاهر شوند.

اساسا مقوله زندگی کردن برای انسان هایی که ابتدا با معلولیت به دنیا می آیند و آنهایی که براثر یک حادثه در اواسط مسیر زندگی شان با معلولیت مواجه می شوند، چالش برانگیز است. کسب درآمد و داشتن شغل نیز یکی از همین چالش هاست؛ چالشی که تنها با خودباوری و اراده می تواند به طلایی ترین فرصت برای یک معلول بدل شود و حتی او را به یک کارآفرین موفق تبدیل کند.

میدونی ها بخوانند: توانمندسازی معلولان، پلی به یک آینده شگفت انگیز

معلولیت چیست و چه انواعی دارد؟

به هرنوع فقدان یا کمبود توانایی در اشخاص برای انجام امور عادی و روزمره بصورت طبیعی را معلولیت می گویند؛ به نحوی که افراد را در انجام برخی امور محدود کند یا از حالت طبیعی خارج کند. این نوع اختلال خود را در انواع متفاوتی نشان می دهد:

  1. معلولیت‌های حرکتی که شامل انواع معلولیت‌های دستگاه حرکتی و اعصاب است و باعث اختلال در انجام امور حرکتی می شود.
  2. معلولیت‌های حسی که شامل معلولیت‌های بینایی و شنوایی می شود.
  3. معلولیت‌های اجتماعی که دربرگیرنده معلولیت‌های قلبی_عروقی، تنفسی، کلیوی و ... است.
  4. معلولیت‌های روانی که معمولا در خردسالان و بزرگسالان بطور جداگانه بررسی می‌شود.

حتما تابحال این جمله معروف را شنیدید که "معلولیت محدودیت نیست"؛ معلولان زیادی در جهان توانستند با نواقص خود کنار بیایند و در حوزه های متفاوتی ازجمله کارآفرینی، درخشان ظاهر شوند. آنها با راه اندازی کسب و کارهای خود و موفق شدن در آنها، توانستد به تمام جهانیان ثابت کنند که می توان باوجود معلولیت هم شاد و مفید زندگی کرد؛ این افراد نه تنها برای جهان مفید اند بلکه برای دیگر معلولانی که هنوز نتوانستند با ناتوانی شان کنار بیایند هم مفید اند چراکه روحیه جنگندگی را در آنها بیدار می کنند. حال ما در ادامه به تعدادی از شغل و کسب و کار اشاره کردیم که می تواند جرقه ای باشد برای شروع جنگیدن و قدم گذاشتن در دنیای موفقیت...

1. شبکه های اجتماعی

امروزه شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام و... جایگاه ویژه ای در جامعه پیداکردند و موجب رونق و ایجاد کسب و کارهای زیادی شدند. در این کسب و کارها یا می توان بصورت مستقل فعالیت کرد مانند فروشگاه های اینترنتی یا بصورت وابسته مانند تولید محتوا یا بازاریابی برای شخص حقیقی یا حقوقی. درآمد این مشاغل خصوصا در این روزهای کرونایی نیز بسیار بالا رفته و می تواند یکی از بهترین گزینه ها خصوصا برای معلولان تحصیل کرده باشد.

2. کار با کامپیوتر

معلولان می توانند با یادگیری مهارت هایی مانند طراحی سایت، طراحی گرافیک و یا برنامه نویسی، برای شرکت ها و استارت آپ ها، بصورت دورکاری، کار کنند. اگر کارشان همراه با کیفیت و خلاقیت توام باشد نیز، می تواند یک تبلیغ خوب برایشان محسوب شود و آنها را به جایی برساند که حتی برای غذا خوردن هم زمان پیدا نکنند.

3. ترجمه

مترجمی از دیگر مشاغل مناسب معلولین خصوصا معلولین جسمی است. اگر آنها دارای مهارت و تسلط کافی بر زبان های خارجی باشند و یا حتی تلاش کنند بر چند زبان زنده مسلط شوند، می توانند در ترجمه ی کتاب ها و مقالات مهم علمی شرکت کنند و نام خود را در لیست دست اندرکاران پروژه های بزرگ ببینند.  

4. آشپزی

این روزها باتوجه به افزایش قیمت غذا در رستوران ها و فست فودی ها، استقبال مردم از غذاپزی های خانگی بیشتر شده؛ به همین دلیل هم پخت غذاهای خانگی و تهیه انواع ساندویچ تبدیل به یک شغل خوب شده خصوصا برای معلولانی که دستپخت خوبی دارند؛ پخت کیک و شیرینی، نان سنتی، ساندویچ و... البته در رابطه با این کسب و کار نباید تبلیغات و ضرورت آن را نادیده گرفت علاوه بر رعایت بهداشت در بالاترین سطح...

5. پرورش گل و گیاه

اگر از لحاظ متراژ مکان و فضا محدودیتی در منزل وجود نداشته باشد، احداث گلخانه خانگی گزینه مناسبی برای معلولان است.

کارآفرینی، معلولیت جسمی و ذهنی نمی شناسد؛ تنها باید در کنار اراده، پشتکار داشت و خلاقیت، فقط باید خود را باور کرد و با برداشتم اولین قدم، برای آینده ای بهتر تلاش کرد....

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید