بیمه شدن کسب و کار با بیمه کردن کارکنان...

 


به بهانه 13 آذر روز بیمه؛ کارآفرینان البته باید مورد دیگری را نیز در ردیف هزینه های خود پیش بینی کنند که متاسفانه بعضا از زیر آن شانه خالی می کنند؛ بیمه کردن نیروی کار...

فضای کسب و کار یک کشور، مقوله ای است که رشد و یا عدم رشد اقتصادی آن کشور را تعیین می کند؛ موضوعی اساسی که همیشه جزو اصلی ترین دغدغه دولت ها و تصمیم گیران کلان ایران بوده و همواره در میتینگ های انتخاباتی، بخش اعظمی از شعارهای نامزدها را شامل می شود. اما واقعیت آن است که رشد اقتصادی، با شعار محقق نمی شود بلکه باید با وضع قوانین مدون و مهیا کردن بستر مناسب، مقاومت زیرساخت های اقتصادی را افزایش داد و به سمت رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار حرکت کرد. یکی از این بسترها و زیرساخت ها، صنعت بیمه است.

بیمه، بازیگری است که نقش مهمی را در فضای کسب و کار دارد و یکی از اصلی ترین عواملی است که باعث توسعه و رونق آن می شود. علل این موضوع نیز بسیار است اما می توان نگرانی بابت سوخت شدن هزینه ها و ورشکستگی را، اصلی ترین آنها دانست؛ یک کارآفرین برای شروع کسب و کار خود باید هزینه های زیادی ازجمله تامین تجهیزات و دستگاه ها، محل کارگاه، خریدمواداولیه، صدور مجوزهای کوچک و بزرگ و... را پیش بینی و انجام دهد و قطعا تمایل ندارد با اتفاقاتی همچون آتش سوزی و یا زلزله، تمام این هزینه به باد رود؛ درنتیجه به بیمه روی می آورد. درواقع این موضوع یکی از محرک ها برای ورود افراد به حوزه کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار است.

کارآفرینان البته باید مورد دیگری را نیز در ردیف هزینه های خود پیش بینی کنند که متاسفانه بعضا از زیر آن شانه خالی می کنند؛ بیمه نیروی کار...

میدونی ها بخوانند: راهکار های بازاریابی در بحران های اقتصادی

طبق قانون، تمام کارفرمایان کسب و کارهای قانونی مکلف به بیمه کردن کارکنان خود هستند. بر اساس ماده ۲ قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان باید برای بیمه کارگر، مبلغی را از حقوق آنها کسر کنند سپس سهم خود را به آن مبلغ اضافه کرده و به سازمان تامین اجتماعی تحویل دهند. این مبلغ، ۳۰ درصد از مبلغ دستمزد هر فرد است؛ یعنی در سال جاری (99) که حداقل حقوق و دستمزد معادل ۲ میلیون و 610 هزار تومان است؛ مبلغ حق بیمه معادل ۶۸۸ هزار و ۹۸۲ تومان می شود که ۵۲۸ هزار و ۲۱۹ تومان را کارفرما و ۱۶۰ هزار و ۷۶۲ تومان را خود فرد باید بپردازند. با این تفاسیر، بعبارت ساده تر، قانونا کارفرمایان باید هر ماه، مبلغ قابل توجهی را به ازای هر کارمند، پیش بینی و کنار بگذارند؛ ولی...

باوجود اینکه کارگران از مهم‌ترین ستون‌های بخش تولید هر کشوری هستند، شاهد کمترین میزان توجه به حقوق آنان در ادارت و شرکت ها خصوصا شرکت های غیر دولتی هستیم؛ عمده کارفرمایان در شرایط اقتصادی سخت امروز، به دلیل اینکه بتوانند سرپا بمانند و مانند بسیاری افرادی که می شناختند ورشکست نشوند، از بسیاری هزینه های به ظاهر کم اهمیت تر همچون بیمه کارگر می گذرند، کارگران هم از ترس پیدا نکردن مجدد کار و فقر، به این شرایط تن می دهند. درصورتیکه بیمه شدن کارگر آنقدر ضروری است که طبق اعلام سازمان تامین اجتماعی، کارگران روزمزد نیز باید توسط کارفرمای خود بیمه شوند. حال سوال اصلی اینجاست که چه کسی مقصر چنین تصویری از صنعت بیمه در کشور است؟

شاید اولین جوابی که به ذهن خطور کند؛ کارفرمایان و صاحب کسب و کار باشند؛ اما باید بگویم این جواب غلط ترین جواب ممکن است...

کارآفرین، محرک اقتصاد است، کسی است که باوجود تمام مشکلات و ریسک های ریز و درشت، شجاعت این را داشته که پول خود را صرف خدمت و آبادانی کشورش کند بجای اینکه آنرا تبدیل به شمش و دلار کند و در بخواباند در صندوق امانات بانک! او فردی است که اشتغالزایی می کند و تنها بازویی است که می تواند به شعارهای اقتصادی نامزدین انتخاباتی جامعه عمل بپوشاند؛ اما در بسیاری تنگناها کوچکترین حمایتی از سمت ارگانهای مربوطه دریافت نمی کند؛ بیمه کارکنان، مالیات ها، هزینه هایی همچون آب و برق و گاز، نوسانات ارزی و تاثیرات آن بر قیمت مواداولیه و... یک اقتصاد سالم، اقتصادی است که کارآفرینان آن مجبور نشوند از بیمه کارگرانشان بزنند تا بتوانند دیگر هزینه ها همچون هزینه تامین مواداولیه را تامین کنند!

میدونی ها بخوانند: رفع مشکلات اقتصادی با توجه به استارتاپ‌ها

بیمه نشدن کارگران موجب می شود آنها از حقوق قانونی خود یعنی دریافت بیمه بیکاری، دریافت بیمه‌های درمانی، حوادث و بیماری‌ها و دریافت غرامت دستمزد ایام بیماری، اخذ کمک‌هزینه ازدواج و دریافت مستمری از کار افتادگی و بازنشستگی محروم شوند؛ موضوعی که هرچند کارگر می تواند با شکایت به مراجع قانونی، آنرا پیگیری و مطالبه کند البته آن هم در شرایطی خاص..

اگر بخواهیم بی انصافی نکرده باشیم، کارفرمایان بسیاری هستند به محض ورود کامند، او را بیمه می کنند و احترم خاصی برای حقوق قانونی اش قائل هستند؛ اما حقیقت آن است که باید با همان معدود کارفرمایی که بدون توجه به حقوق کارگر در سطح کشور مشغول به فعالیت اند، برخوردی جدی و قانونی شود تا صنعت بیمه، جانی دوباره گیرد و منفعت خود را به بهترین شکل نشان کارگر و کارفرما دهد. مجلس، دولت و قوه قضائیه ارگارنهایی هستند که می توانند با استفاده از اهرم های فشاری که در دست دارند، به راحتی این معضل را مدیریت کرده و حل کنند؛ البته در این چند سال اخیر نیز اقدامات خوبی در این حوزه صورت گرفته اما به نظر می رسد هنوز جای کار بسیاری باقی است...

نوشته شده توسط: زینب عباسی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi