نهاده های دامی؛ زیرتیغ رانت ارزی

 


نهاده های دامی؛ زیرتیغ رانت ارزی

حتما شماهم در این یک ماه اخیر، متوجه پرواز ناگهانی مرغ از سر سفره تان شده اید؛ فکر می کنید این افزایش قیمت مرغ که منجر به ناتوانی مردم در خرید آن شده، به چه دلیل اتفاق افتاده؟!

باتوجه به اینکه بخش اعظم نهاده‌های دامی و طیور کشور از طریق واردات تأمین می‌شود، در ماه‌های اخیر به دلیل نوسانات و تاخیر ایجاد شده در تخصیص ارز، خرید و واردات نهاده ها خصوصا کنجاله سویا و ذرت، با مشکل جدی روبرو شده است؛ درواقع بخش قابل توجهی از این نهاده و خوراک که باید از طریق ارز رسمی و دولتی در اختیار فعالین این صنعت قرار می‌گرفت، قرار نگرفته و موجب التهابات در جامعه شده است. عمق فاجعه آنجاست که به گفته کارآفرینان، فقط و فقط ۳۰ درصد از نهاده‌ موردنیاز با ارز رسمی تامین شده و مابقی از طریق بازار آزاد آن هم با نرخ‌های نجومی که قطعا دنبال کردید و می کنید، مهیا شده است. این موضوع نه تنها هزینه تهیه انواع دام و طیور خصوصا مرغ را برای مصرف کننده افزایش داده، بلکه موجب ضرر و زیان هنگفتی برای تولیدکنندگان فعال در صنعت طیور شده است.

بر اساس آمار منتشر شده، باوجود نیاز ۲.۴ میلیون تنی به کنجاله سویا در کل کشور، از ابتدای سال جاری تاکنون تنها حدود ۱.۳ میلیون تن کنجاله سویا در بازار توزیع شد؛ موضوعی که باعث شده تا مرغ، نوسانات قیمتی عجیب و غریبی را پشت سربگذارد و به سرتیتر خبرها پرواز کند...

میدونی ها بخوانند: پرورش مرغ بومی با چند سودآوری

پس از گذشت چند روز از این افزایش قیمت، شخص رئیس جمهور در جلسه هیات دولت، دو وزیر صمت و جهاد کشاورزی را مکلف به پیدا کردن راه چاره ای برای کنترل شرایط کردند اما به نظر می رسد هنوز راه حلی پیدا نشده چراکه قیمت مرغ حتی به قیمت مصوب هم نزدیک نشده است. البته بسیاری کارشناسان علت این اتفاق را، اختلاف قیمت نهاده دامی دولتی و آزاد و درواقع رانت ایجاد شده برای دلالان صنعت طیور می دانند.

در پایان امیدواریم با تدبیر و دلسوزی مسئولین، هرچه زودتر رانت و دلالی از سر صنعت کشور خصوصا صنعت دام و طیور رخت بربندد تا دیگر شاهد به زحمت افتادن مردم برای تامین مایحتاج ضروری شان و همچنین ضررده شدن کسب و کار کارآفرینان نباشیم....

نوشته شده توسط: دکتر مجید فرومدی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید