ایدز، جرم نیست!!!!

 


به بهانه روزجهانی ایدز؛ اغلب ما به محض اطلاع از ابتلای یک فرد به ویروس اچ آی وی، به خود اجازه بروز رفتارهایی را می دهیم که منجر به انزوا و گوشه گیری او می شود؛ انزوایی که می تواند برای آدمی، به مراتب از مرگ هم بدتر باشد...

شاید تصور عامه مردم این باشد که تنها راه انتقال ویروس اچ آی وی و گرفتار شدن به بیماری ایدز، ارتباط جنسی آن هم از نوع نامشروع است؛ ولی واقعیت آن است که انتقال این ویروس آنقدر می تواند بی مقدمه و غیرقابل پیش بینی باشد که ازطریق وسایل پزشکی و دندانپزشکی و یا سرنگ های انتقال دهنده خون نیز انجام شود (البته احتمال این موضوع به دلیل ضدعفونی شدن مداوم وسایل پزشکی بسیار پایین است) وجود این تصور غلط و بدون اساس، باعث شده ایدز از سطح یک بیماری در سطح جامعه فراتر رود و خود را در قامت یک معضل بزرگ اجتماعی و اقتصادی نمایان کند؛ یک معضل اقتصادی و اجتماعی که می تواند ظرفیت های یک جامعه را هدف گیرد. 

زندگی، آرزویی محال

احتمالا به خاطر می آورید که روزگاری اعتیاد به موادمخدر، یکی از قرمزترین خطوط قرمز در ایران بود؛ اما زمان گذشت و با جا افتادن این فرهنگ که "فرد معتاد، بیمار است نه مجرم" امروزه به وضوح شاهد تفاوت طرز برخورد با این افراد نسبت به گذشته هستیم. ایدز نیز شرایط مشابهی با اعتیاد دارد؛ مادامی که سطح آگاهی و سواد جامعه دررابطه با این بیماری افزایش نیابد، نمی توان انتظار داشت که این افراد و نزدیکانشان، بتوانند یک زندگی عادی را تجربه کنند.

بعد اجتماعی

بدنام بودن ایدز موجب گوشه گیری، افسردگی، ترک تحصیل و تحمیل فشارهای عصبی و روانی به فرد بیمار می شود؛ بدنامی که خطرش، بیش از فرد مبتلاست. بد نیست بدانید که این ویروس مثل کرونا نیست؛ از طریق معاشرت های اجتماعی، استفاده از مکان های عمومی، عطسه و سرفه منتقل نمی شود اما علیرغم این موضوع، افراد به محض اطلاع از ابتلا یک فرد به این بیماری، او را از خود ترد می کنند، رفت و آمد و معاشرت هایشان را قطع می کنند، او را در محیط کار نمی پذیریند، با او صحبت نمی کنند و... این رفتارها در نهایت منجر به از دست رفتن انگیزه برای ادامه زندگی در آنها می شود.

بعد اقتصادی

طبق آخرین آمار منتشره توسط وزارت بهداشت در سال 1398، موارد ثبت شده بیماری ایدز در ایران، حدود ۴۰ هزار و ۵۷۳ مورد است که ۵۰ درصد آن را افراد گروه سنی۲۰ تا ۳۵ سال تشکیل می دهند. انسانها در این رده سنی دارای ایده آل ترین شرایط جسمی و روحی برای ورود به بازار کار و فعالیت های اقتصادی هستند اما افسوس که بخاطر دیدن رفتارهای ناشایست، گوشه گیری را به شروع و دنبال کردن فعالیت اقتصادی ترجیح می دهند؛ این موضوع یعنی از دست دادن ظرفیت اقتصادی گروه قابل توجهی از افراد جامعه.

حیات؛ حقی که گرفتنی نیست

ما انسانها، برخلاف اینکه مجوز گرفتن حق حیات و زندگی از هیچ انسانی را نداریم؛ به محض اطلاع از ابتلای یک فرد به اچ آی وی، به خود اجازه بروز رفتارهایی را می دهیم که منجر به انزوا و گوشه گیری او می شود؛ انزوایی که برای آدمی می تواند به مراتب از مرگ هم بدتر و دردناک تر باشد.

هرچند قانون در این زمینه به کمک مبتلایان ایدز آمده خصوصا در محیط هایی همچون محیط کار؛ بعنوان مثال:  کارفرمایان برای استخدام و بکارگیری افراد و نیرو ها نباید از آنها تقاضای آزمایش اچ آی وی کنند و یا اینکه ابتلا یا عدم ابتلای افراد به این ویروس نباید ملاک برای استخدام آنها باشد و افراد مبتلا الزامی به افشای این بیماری مقابل کارفرمای خود ندارند؛ اما واقعیت آن است که تا زمانی که فرهنگ برخورد با این بیماری و مبتلایان آن تغییر نکند، بازگشت آنان به زندگی عادی خصوصا در حوزه اشتغال و فعالیت های اجتماعی آسان نخواهد بود.

کلام آخر

در پایان مجددا تاکید می کنم که فارغ از چرایی مبتلا شدن یک فرد به ویروس اچ آی وی، آنچه که باید بیش از هر چیز موردتوجه قرار گیرد، نحوه برخورد جامعه با وی و همچنین سرنوشت و آینده اوست. هرکدام از آنها می توانند یک کارآفرین موفق باشند، می توانند یک مشاور خوب باشند می توانند یک حسابدار خوب باشند، می توانند یک بازاریاب خوب باشند، می توانند یک معلم خوب باشند... حق دارند که در جامعه کار کنند و برای مفید بودن تلاش کنند. ما نباید اجازه دهیم قضاوتمان در رابطه با دیگران، زندگی آنها را در آستانه فروپاشی قرار دهد؛ قضاوت کار انسانها نیست...  

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi