سرخ شدن برنامه میدون با طلا!

 


برنامه میدون در این قسمت، میزبان کارآفرینی است که با راه اندازی یک کسب و کار در زمینه فرآوری طلای سرخ، موفق به انجام فعالیت ارزشمندی شده است.

هرچند ایران بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان است؛ اما درآمد و سود این طلای سرخ عاید کشوری همچون ترکیه و اسپانیا می شود؛ چرا؟ به دلیل ضعف صنایع تبدیلی و فرآوری در کشور. نه تنها زعفران، بلکه محصولات استراتژیک دیگری همچون پسته و خاویار هم قربانی این ضعف چندین ساله شده اند؛ ضعفی که خود صدمات را در زمینه های گوناگون پرورش و کشت، فرآوری و تبدیل و بسته بندی نشان می دهد. البته مطرح کردن این موضوع به معنای نادیده گرفتن تلاش خیل عظیمی از کارآفرینان برای بهبود این شرایط نیست؛ ولی با کنار هم گذاشتن دریافتی ها و هزینه های مسئله ای مانند صادرات زعفران، به نظر می رسد هنوز جای کار، بسیار است. برنامه میدون در قسمت سی و پنجم، با میزبانی از آقای عبدالباسط منصور پور از استان خراسان رضوی و بررسی کسب و کار او، بار دیگر به سراغ بررسی موضوع صنایع غذایی و تبدیلی رفته است. 

میدونی ها بخوانند: نکات مهم صادرات زعفران

کسب و کار خانواده منصورپور، در زمینه فرآوری زعفران است؛ درواقع عبدالباسط منصور پور به همراه عبدالصمد، بهروز و عبدالرحمان منصور پور، دستگاهی با قابلیت جداسازی و پاک کردن گل زعفران را ساخته اند. این دستگاه به گونه ای ساخته شده که می تواند سرعت کار را افزایش دهد و از هزینه ها نیز بکاهد؛ اما چگونه؟

این دستگاه پس از ورود اجزاء قیچی خورده و جدا شده ی گل زعفران، برای تفکیک آنها به گونه ای عمل می کند که از تونل دارای حفره های برش خورده لیزری، 3 بخش گل زعفران یعنی برگ بنفش، سرگل قرمز و پرچم زرد را جدا می کند و درنهایت تنها برگ های بنفش اند که شانس عبور از این تونل را پیدا می کنند. باتوجه به لبه هایی که کنار حفره ها وجود دارد وسایز و حجم برگ های بنفش، این برگ ها نمی توانند از درون حفره ها رد شوند درنتیجه با کمک نیروی گردانندگی گریز از مرکز (که توسط موتور وگیربکس به قدرت یک اسب بخار تامین می شود) و همچنین فشار باد (که توسط فن های دارای دیمر تامین می شود) از انتهای تونل خارج می شوند، ترکیب سرگل قرمز و پرچم زرد نیز از حفره های تونل عبور کرده و روی نوار نقاله می ریزد. حال نوار نقاله که دارای شیب 23 تا 25 درجه ای است، با کمک فن های جانبی کنارش، پرچم های زرد را که چگالی کم تری از سر گل قرمز دارند، بالا برده و روی محل جمع آوری پرچم های زرد که در سطح زمین قرار دارد می ریزد. با استفاده از این تکنیک، سر گل قرمز نیز از پرچم های زرد جدا می شود و اینگونه است که به هدف نهایی یعنی جداسازی بخش های مختلف گل زعفران از یکدیگر است، دست خواهیم یافت.

میدونی ها بخوانند: کاشت زعفران؛ کشت طلای سرخ با روشی نوین

گرچه توضیح فوق طولانی بود؛ اما به خوبی طرز کار دستگاه فرآوری کننده زعفران را شرح داد. با استفاده از این دستگاه، هم می توان از بهداشتی و تکنولوژیک بودن زعفران های فرآوری شده و جداشده اطمینان حاصل کرد و هم فرآوری باکیفیت تری را شاهد بود.

آقایان منصور پور در سی و پنجمین قسمت از برنامه کارآفرینی میدون، خود را از شهرستان تربت جام واقع در زعفران خیز ترین استان ایران، به استودیو میدون در تهران رساندند تا هم طرح کسب و کار خود را در معرض قضاوت داوران کهنه کار مسابقه قرار دهند و هم بار دیگر در این برنامه، بر ضرورت و اهمیت صنایع فرآوری تبدیلی و غذایی محصولات استراتژیک کشور خصوصا طلای سرخ، تاکید کنند.

برای تهیه دستگاه های جداکننده زعفران از این کارآفرین و حمایت از کسب و کار جناب آقای عدالباسط منصور پور با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

نوشته توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (2)

avatar

محمد احمدی

یکشنبه 21 دی 1399

با سلام خسته نباشید خدمت شما دوستان.احمدی هستم از زعفران کاران تربت جام.من امسال یک دستگاه زعفران گل پاک کن از اقای منصورپور خریداری کردم که خداروشکر کارایی خوبی داشت.ممنونم از مهندس منصورپور بابت اختراع بی نظیرشان که به فکر کشاورزان این منطقه بوده اند

avatar

احمدنظامی

ﺳﻪشنبه 11 آذر 1399

باسلام وخسته نباشیدخدمت شما.من یک زعفرانکارهستم که پارسال یک دستگاه زعفران پاک کن ازآقای منصورپورخریدم ولی متاسفانه دستگاه ایشان اصلاکارایی لازم رانداشت این مصداق بارزکلاهبرداری هست

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi