از جواز تاسیس تا پروانه بهره برداری...

 


یک کارآفرین، باید قبل از راه اندازی کسب و کارش، باید مجوزها و تاییدیه های متفاوت را به خوبی بشناسد؛ دو مورد از مهمترین این تاییدیه ها، جواز تاسیس و پروانه بهره برداری است...

هر کسب و کاری برای آنکه بصورت قانونی شروع شود و جلو رود، نیاز به مجوزها و تاییدیه هایی همچون جواز تاسیس و یا پروانه بهره برداری دارد. هرچند راه گرفتن این مجوزها در کشور عزیزمان ایران، بسیار طولانی و پر پیچ و خم است؛ اما کارآفرین واقعی آن است که برای رسیدن به موفقیت در کارش، از تمام موانع عبور کند و هیچ گاه ناامید نشود؛ ستادپیگیری مشکلات کسب و کار هم در این راه، همراه شماست...

کارآفرینان بخوانند: سیب سلامت؛ سیبی که باید آنرا چید!

تفاوت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری چیست؟

جواز تاسیس در واقع تاییدیه ای است که ظرفیت تولید یک کالا را پیش از تاسیس واحد صنعتی پیش بینی می کند.درحالیکه پروانه بهره برداری به مجوزی گفته می شود که ظرفیت تولید کالا در مکان تعیین شده را نشان خواهد داد.

توجه داشته باشید که جواز تاسیس یک کسب و کار، پیش از پروانه بهره برداری صادر می شود و از اعتبار یک ساله برخوردار است. این در حالی است که پروانه بهره برداری، پس از تاسیس واحد صنعتی و پیش از تولید محصول صادر می شود و از اعتباری  بیش از یک سال برخوردار است.

میدونی ها بخوانند: صادرات به شیوه ( EXW) ،تحویل کالا در محل کار

جواز تاسیس چیست؟

متقاضیان برای سرمایه گذاری در حوزه خاصی از صنایع به یک موافقت نامه اولیه احتیاج دارند تا بتوانند بوسیله ی آن فعالیت قانونی کنند؛ به این موافقت نامه جواز تاسیس گفته می شود. این مجوز به شما اجازه می دهد تا یکی از شهرک های صنعتی را در آن معرفی کنید و با امکانات ذکرشده در جواز، به تولید و کارآفرینی مشغول شوید. البته این نکته را در نظر داشته باشید که اخذ این جواز به معنی عدم نیاز به دریافت سایر مجوزهای مربوطه نخواهد بود.

مدارک و مراحل دریافت جواز تاسیس

برای اخذ جواز تاسیس برای کسب و کارتان، باید مراحل ذیل طی شود:

  1. ثبت نام در سایت بهین یاب (سایت وزارت صنایع)
  2. دریافت نام کاربری و گذرواژه عبور
  3. نوشتن طرح توجیهی فعالیتی که قصد انجام آن را دارید
  4. بررسی طرح توجیهی توسط کارشناس مربوطه
  5. صدور جواز تاسیس در صورت تایید طرح

این نکته را در نظر داشته باشید که در یک جواز تاسیس استاندارد، باید کالاهای مرتبط با یکدیگر نام برده شوند و از نوشتن کالاهای متفاوت خودداری شود.

پروانه بهره برداری چیست؟

کلیه کسب و کارهایی که می خواهند در حوزه صنایع و معادن فعالیت کنند، باید ابتدا زمین مورد نظر را فراهم کنند. سپس بنا یا ساختمان مربوطه برای قرارگیری تاسیسات، ماشین آلات خط تولید را ایجاد و نیروی انسانی مورد نیاز را تامین کنند. در مرحله ی آخر نیز کالای مورد نظر را بصورت آزمایشی تولید کنند تا بتوانند برای دریافت پروانه بهره برداری اقدام کنند.

مدارک و مراحل دریافت پروانه بهره برداری

پس از انجام اقدامات بالا، برای دریافت پروانه بهره برداری، باید مدارک زیر  به مراجع ذیصلاح ارائه داده شود تا صدور این مجوز انجام شود:

  1. گواهی عدم سوء پیشینه و عدم اعتیاد
  2. مجوز از شهرداری منطقه مورد نظر با پرداخت عوارض سالیانه
  3. مجوز وزارت دارایی با پرداخت مالیات کسب و کار
  4. تاییدیه صلاحیت شخصی و مکانی از اداره نظارت بر اماکن عمومی

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi