توانمندسازی معلولان، پلی به یک آینده شگفت انگیز

 


اختلال طیف اوتیسم چیت؟ چه کسانی به این اختلال مبتلا هستند؟ آیا این افراد می تواننند به استقلال مالی برسند و برای خود کسب و کاری راه بیندازند و کارآفرینی کنند؟ سی و پنجمین قسمت از برنامه میدون را از دست ندهید...

داشتن یک شغل خوب و پردرآمد، حق شهروندی هر فردی است؛ فرقی هم ندارد که او سالم است یا معلول اما شوربختانه در کشورهای جهانی سومی همچون ایران، در اقتصاد و بازار کار، تنها به آن دسته از افرادی توجه می شوند که دارای سلامت نسبی جسم و روح هستند و عملا  افراد دارای معلولیت هستند، نادیده گرفته می شوند. امشب برنامه میدون در سی و پنجمین قسمت از فصل دوم خود، با میزبانی از یک هنر درمانگر کارآفرین، به موضوع ضرورت اشتغال و کسب درآمد معلولین پرداخته است.

میدونی ها بخوانند: تولید محتوا چیست؟ آیا می توان آنرا شغل حساب کرد؟

نیره سادات عبدالهی مقدم، یکی از هزاران پژوهشگر ایرانی در زمینه بیماری طیف اوتیسم است. او با دغدغه مندی در رابطه با اشتغال و کارآفرینی معلولین، در موسسه خود با نام طیف مهر مانی، اقدام به ایجاد یک فروشگاه اینترنتی کرده است؛ فروشگاهی ویژه که صرفا برای فروش محصولات ساخته شده توسط این افراد با استعداد و خارق العاده است.

اختلال طیف اوتیسم نوعی اختلال رشد است که شامل نقص در تعامل و برقراری روابط اجتماعی، مشکل در پردازش ادراک و رفتارهای تکراری می شود؛ اصطلاح طیف نیز در این عبارت به معنای علائم متفاوت و شدت و ضعف این اختلال در افراد است. درحقیقت ناتوانی در ایجاد ارتباط بین فردی و اجتماعی مشکلی است که اینگونه از افراد با آن مواجه اند. حال همین موضوع موجب ایجاد اختلال در پروسه شغلی و کسب درآمد آنها می شود. متاسفانه به دلیل ضعف های قانونی و فرهنگی موجود در کشور، معلولان نمی توانند آنطور که باید حداقل های زندگی را بطور مستقل فراهم کنند و عموما دچار افسردگی یا گوشه گیری اجتماعی هستند؛ درصورتیکه بسیاری شان ویژگی ها و استعدادهای خارق العاده ای دارند که می تواند موفقیت در زمینه های مختلفی را به ارمغان آورد.

میدونی ها بخوانند: نقش آفرینی شبکه های اجتماعی در کسب و کار

مطلب فوق، تنها قطره ای از دریای بی پایان مباحث مربوط به بیماران دارای اوتیسم و بطور کلی معلولان است. خانم عبداللهی مقدم که دانش آموخته روانشناسی بالینی در مقطع دکترا است و بعنوان یک کارشناسان حرفه ای در این حوزه شناخته می شود، جوانب مختلف این مقوله را به خوبی بررسی کرده و به نوبه خود قدم بزرگی برای توانمندسازی این افراد برداشته است؛ او با راه اندازی فروشگاه یک فروشگاه اینترنتی همچون دیجی کالا و یا رابین، محصولاتی که در رشته های متنوعی همچون زیورآلات، گلدوزی، تابلو و نقاشی، روتختی و رو بالشتی، طراحی و چاپ پارچه، حجم و مجسمه چوبی، محصولات چرم و شمع سازی را به مشتریان ارائه می دهد؛ البته با یک تفاوت بسیار مهم...

برنامه کارآفرینی میدون، در سی و پنجمین قسمت از فصل دوم خود میزبان این بانوی دغدغه مند و کسب و کار حیاتی است. هر پنج داور این برنامه یعنی آقایان عبدالملکی، یونچی، شکوهی نیا و مصطفی زاده و سرکار خانم مهرنوش به خوبی از مسئولیت اجتماعی که در این حوزه به عهده دارند اگاهند اما باید منتظر بود و دید که در مواجهه با این کسب و کار، چه واکنشی نشان می دهند...

برای توانمدنسازی بیشتر معلولان و حمایت از کسب و کار سرکار خانم نیره عبداللهی مقدم با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi