سیلی خشونت بر پیکرِ کارآفرینی زنان

 


به بهانه روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان؛ شاید تنها واژه ای که بعد از شنیدن کلمه "خشونت" به ذهن برسد، کتک زدن و ضرب و شتم جسمی باشد؛ اما باید بگویم که این تمام ماجرای خشونت علیه زنان نیست...

اگر واژه خشونت علیه زنان، زنی غمگین با پای چشم کبود شده را در ذهن شما به تصویر می کشد، باید بگویم که شما فقط بعد فیزیکی این خشونت را در نظر گرفته اید؛ هرچند که تنها نیستید، قریب به 90% مردم جامعه خصوصا مردان، مثل شما خشونت را تنها فیزیکی و بدنی می دانند؛ اما واقعیت آن است که همه خشونت علیه زنان این نیست. این خشونت در بلندمدت آثار مخرب روانی و جسمی دارد که می تواند انجام فعالیت های اقتصادی نیمی از جمعیت جهانی (زنان) را دچار خدشه کند که تاثیرات بسیار هولناک آن را در اقتصادجهانی شاهد خواهمی بود.

خشونت و آزار نسبت به زنان، تنها مختص ایران و کشورهای خاورمیانه نیست بلکه به پهنای جامعه بشری، گستردگی دارد؛ گواه آن هم، همواره معترض بودن زنان در جای جای تاریخ و جغرافیا نسبت به تبعیض هاست. از گذشته، زنان سراسر دنیا به دلایل گونان فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی، در معرض خشونت های متفاوتی بودند تا زمانی که شروع به صحبت و بحث های علمی و فلسفی و روانشناختی درباره متوقف کردن آن کردند؛ در همین رابطه نیز مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ۲۵ نوامبر را بعنوان روز جهانی مبارزه خشونت علیه زنان نامیده است.

میدنی ها بخوانند: جوانی که بسیاری از بانوان را کارآفرین کرد...

البته نباید از این موضوع چشم پوشی کرد که اساسا خشونت در جامعه، صرفا مختص زنان نیست و بعضا مردان نیز قربانی حجم عظیمی از انواع مختلف خشونت می شوند اما در این نوشته، سعی کردیم صرفا بخش مربوط به بانوان، آن هم بیشتر در حوزه اقتصاد و کارآفرینی را موردبررسی قرار دهیم. مصادیق خشونت علیه زنان، بسیار متنوع است و دارای ابعاد مختلفی است که در ادامه به توضیح چند مورد از آنها که عمدتا نیز در ایران شایع است، بسنده می کنیم.

شاید تنها واژه ای که بعد از شنیدن کلمه "خشونت" به ذهن برسد، کتک زدن و ضرب و شتم جسمی باشد؛ اما باید بگویم که این تمام ماجرای خشونت علیه زنان نیست... بطور مثال پس از انقلاب صنعتی و دگوگونی اقتصاد، همواره از بانوان بعنوان نیروی کار ارزان یاد می شود چراکه صاحبان مشاغل حق دارند در ازای میزان کار برابر، نسبت به مردان حقوق و مزایای کمتری را به زنان پرداخت کنند. زمانی هم که در محافل دوستانه یا خانوادگی حرفی از این مقوله به میان می آید و یا اعتراضی صورت می گیرد، با جملاتی نظیر "زن که نباید کار کنه" و یا "کار ماله مرده" مواجه می شویم. درصورتیکه واقعیت آن است که در جامعه ای که شرایط اقتصادی مطلوبی ندارد و مردان و زنان ( بعضا به اجبار) باید دوشا دوش هم برای امرار معاش و کسب درآمد تلاش کنند، داشتن حقوق مالی برابر، نه تنها حداقل حق زنان بلکه حداقل حق انسانی برای هر دو جنس زن و مرد است.  

یکی دیگر از مواردی که شوربختانه بیشتر در فیلم های سینمایی و تلویزیونی کشورمان مشاهده می کنیم، جمله ای عجیب است که به دختران تحصیل کرده یا در حین تحصیل گفته می شود:

تو درس برای چی میخونی وقتی قراره آخرش شوهر کنی و کهنه ی بچه رو بشوری!

بار روانی این جمله به حدی مخرب است که می تواند به راحتی یک دانشمند را از روند فعالیت ها و تحقیقاتش دور کند چه رسد به دختری که با آرزوی آینده ای بهتر وارد دانشگاه و فضای علمی کشور شده است. نادیده گرفتن توانایی های علمی زنان، نه تنها برای ایران بلکه برای جامعه علمی تمام دنیا گران تمام می شود؛ تنها یک لحظه فکر کنید اگر مادام کوری رادیواکتیو و مقوله پرتوزایی را کشف نکرده بود، امروز دنیا در کجا ایستاده بود؟

در یک نظر سنجیدر کشورهای اروپایی؛ از زنان پرسیده شده که "اگر یک شب مردان وجود نداشته باشند چه می کنید؟" شاید برایتان جالب باشد که بدانید 90% زنان پاسخ دادند: با خیال راحت شب می ریم بیرون و قدم می زنیم... متاسفانه در قرن بیست و یکم و با این حجم از پیشرفت علمی و فناوری، همچنان زنان سراسر دنیا محکوم به تحمل آزارهای جسمی و روانی تعرضات جنسی می باشند. این موضوع یکی از اصلی ترین مصادیق خشونت علیه زنان است که شاید هنوز علیرغم مبارزات انجام گرفته، هنوز به راهکار عملی و علمی منجر نشده است..

بجز موارد فوق، از اشاره به هتک حرمت، متلک، نگاه های جنسی، بی توجهی و غفلت از نقش زن در خانه، توهین و الفاظ رکیک و... پرهیز می کنیم؛ چون اینها نه تنها به اندازه ی گذاشتن یک کوه بر پشت آدمی سنگین و سخت اند بلکه بالاجبار موجب ذکر مواردی می شوند که اگر بیان شود، شاید بسیاری از مردان جامعه مان از خجالت آب شوند و اثری از آثارشان باقی نماند...

زنان می توانند کارآفرینی کنند، می توانند مدیریت کنند، می توانند منابع محدود را به بهترین شکل به نیازهای نامحدود اختصاص دهند... در همین برنامه میدون چند کارآفرین زن توانستند از پس رقبال خود برآیند و برنده شوند؟ هرچند که امروز با انجام مبارزات تاریخی، حمایت دولت ها بسیار بیشتر شده، قوانین حمایتی خوبی وضع شده و بصورت کلی شاهد میزان کمتری از جرائم و خشونت علیه زنان هستیم اما قطعا این میزان کافی نیست...

به امید روزی که هیچ خشونت و تعرضی، چه بصورت کلامی، چه فیزیکی و چه روحی، زنان و مردان هیچ یک از جوامع جهانی را تهدید نکند و این دو رکن هستی بتوانند با بیشترین سطح مسالمت، در کنار یکدیگر برای زندگی بهتر تلاش کنند.

نوشته شده توسط: فاطمه شیخ محبوبی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi