بسته بندی سبزیجات؛ یک قدم برای صنعت بسته بندی و فرآوری

 


در سی و سومین قسمت از برنامه بزرگ میدون، کارآفرینی معرفی خواهد شد که با شناسایی اصلی ترین مزیت رقابتی محل زندگی خود یعنی کشت سبزیجات و صیفی جات، توانسته کسب و کاری پرسود و اشتغالزا راه اندازی کند.

استان خوزستان، اساسا استان آباد و سرسبزی است؛ رامهرمز نیز یکی از شهرستان های این استان با پوشش گیاهی بسیار استثنایی است که به شهر سبزی های رنگی رنگی معروف است. وجود انواع سبزی ها و مطلوب بودن شرایط آب و هوایی برای رشدشان، موجب شده تا راه اندازی کسب و کار در حوزه های مرتبط با آنها، به یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری در این منطقه تبدیل شود؛ اما تعداد کسانی که توانایی شناسایی چنین فرصت هایی را دارند، زیاد نیست. در این قسمت، مسابقه میدون میزبان کارآفرینی به نام اسماعیل هرمزی است که از این توانایی برخوردار است. او توانسته با راه اندازی کسب و کار بسته بندی و فرآوری سبزیجات (انجماد)، نه تنها از این ظرفیت برای کسب درآمد استفاده کند بلکه توانسته در زمینه اشتغالزایی نیز، قدمی برای هم ولایتی های خود بردارد.

میدونی ها بخوانند: کجا سرمایه گذاری نکنم؟!

آقای هرمزی که صاحب بیست سال سابقه کار در حوزه کشاورزی است، به همراه همسرش، سمیه مطهری پور، در سال 1395 با سرمایه اولیه حدودا 500 میلیون تومان شرکت خود با نام قلندر سبز را راه انداختند. شرکتی که در زمینه بسته بندی و انجماد انواع سبزیجات و صیفی جات فعالیت می کند. نکته جالب توجه در رابطه با این زوج آن است که از همان ابتدا، چشم انداز بلندمدتی برای کسب و کارشان داشتند؛ آنها علاوه بر تامین نیاز خوزستان و استانهایی همچون همچون اصفهان، چهارمحال بختیاری، بوشهر و تهران، رویای صادرات به کشورهایی مثل عراق، کویت و... را نیز در سر می پرورانند.

رامهرمز را می توان به جرئت یکی از قطب های تولید سبزیجات و صیفی جات در کشور دانست؛ سیر، پیاز، گوجه فرنگی، سیب زمینی، باقلا، سبزیجات برگی تازه (شامل تره، تربچه، شاهی، ریحان، پرپین، جعفری، گشنیز، شنبلیله، تره، شوید، اسفناج، برگ چغندر) و همینطور صیفی جات شامل هندوانه، خربزه، طالبی و انواع ملون. هرچند که درحال حاضر کسب و کار کشت این محصولات و البته فرآوری آنها بصورت سنتی، موجب اشتغال تعداد بالایی از مردم بومی شده است؛ اما معظلی که تنها مختص این منطقه از کشور هم نیست، مغفول ماندن صنایع تبدیلی و غذیی است. اصولا تبدیل و فرآوری، ارزش مواداولیه خام را چندین برابر می کند و بعنوان راه بسیار خوبی برای رونق تولید عنوان می شود. آقای هرمزی اما سعی کرده در شرکت خود قدمی برای حل این معظل بردارد.

پروانه بهره برداری از وزارت صنعت معدن و تجارت، پروانه بهداشتی تاسیس و بهره برداری از معاونت غذا داروی استان و پروانه بهداشتی ساخت برای انواع محصولات موجود؛ ازجمله گواهینامه هایی است که قلندر سبز کریمه برای ادامه فعالیت خود اخذ کرده است (هر کارگاه دیگری نیز برای راه اندازی چنین کسب و کاری باید این مجزوها را اخذ کند.) و از این بابت خیال مشتریانش را راحت کرده است؛ خصوصا در شرایطی مثل شرایط کرونایی امروز که تهیه محصولات غذایی به دقت بالایی نیاز دارد و باید حتما از کارگاه های دارای تاییدیه خریداری شود.

میدونی ها بخوانند: وقتی سبزیجات ارگانیک جایگزین خارجی ها شد.

برنامه کارآفرینی میدون، در سی و سومین قسمت از فصل دوم خود میزبان این کارآفرین خوش فکر است که تا امروز توانسته برای دوازده نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی کند. حال باید منتظر بود و دید که آیا می تواند از سد دو رقیب دیگر خود و همچین چالش های تیم داوری (مینا مهرنوش، علیرضا یونچی، حجت الله عبدالملکی، امیر شکوهی نیا و حسین مصطفی زاده) به سلامت عبور کند و بعنوان برنده این قسمت معرفی شود یا خیر.

برای تهیه سبزیجات از این تولیدی و حمایت از کسب و کار جناب آقای اسماعیل هرمزی با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi