مزیت اقتصادی تولید شلیل و هلو در مازندران


استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، خاک حاصلخیز و منابع غنی آب و ظرفیت بالای تولید به عنوان یکی از مراکز مهم پرورش و تولید میوه‌های هسته‌دار در ایران به‌شمار می رود.


به گزارش «میدون»، محمدتقی شکوهی مدیر باغبانی جهاد کشاورزی مازندران گفت: استان مازندران با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، خاک حاصلخیز و منابع غنی آب و ظرفیت بالای تولید به عنوان یکی از مراکز مهم پرورش و تولید میوه‌های هسته‌دار به‌ویژه هلو و شلیل در ایران به‌شمار می رود.

وی ادامه داد: سطح زیرکشت باغ‌های میوه‌های هسته‌دار در مازندران 15 هزار و 248 هکتار با میزان تولید 250 هزار تن است که بیشترین سطح زیرکشت آن مربوط به هلو و شلیل با سطح 10 هزار هکتار است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: امسال با توجه به وقوع خسارت سرمای بهاره در سراسر کشور، مازندران در تولید و تامین میوه های هسته دار به‌ویژه هلو و شلیل نسبت به سایر استان‌ها دارای مزیت ویژه‌ای است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: با توجه به مطلوب بودن شرایط آب و هوایی برای درختان میوه  و مدیریت به‌باغی، میوه‌های هلو و شلیل از کیفیت مناسبی برخوردار است.

شکوهی با بیان اینکه ارقام غالب هلو شامل اسپرینگ تایم، اسپرینگ کرست، آلبرتا، زعفرانی و ردتاپ از ارقام غالب هلو و  سان کینگ، کیوتای درشت و سیبی ارقام شلیل است، گفت: ارزش اقتصادی هلو 350 میلیارد تومان و ارزش اقتصادی شلیل  480 میلیارد تومان است.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته باوجود تولید و باردهی میوه‌های هلو و شلیل با مشکلات عدم تقاضا و افت قیمت مواجه شده اما پس از برداشت به دلیل عدم تقاضای بازار از میان رفته است، سیاست جهاد کشاورزی بر توسعه دامنه تولید میوهای هلو و شلیل  و عرضه تدریجی محصول به بازار با هدف افزایش تولید و بالا رفتن درآمد بهره‌برداران، توسعه باغ‌های هسته‌دار بویژه هلو و شلیل  بر مبنای ارقام زودرس است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: امسال محصولات زودرس هلو و شلیل در بازار فروش از قیمت بالایی برخوردار است.

این مسؤول خاطرنشان کرد: مازندران به دلیل شرایط اقلیمی مناسب دارای مزیت بالای تولید میوه‌های هسته‌دار پیش‌رس است و تولید و توسعه ارقام زودرس شلیل ، هلو و آلو در چند سال اخیر در استان باعث شده که تولید گلخانه‌ای این محصولات نیز در دستور کار بخش فنی باغبانی استان قرار گیرد.

شکوهی ادامه داد: اطلاعات بدست آمده از کشورهای پیشرو و استفاده از علم و دانش و فن آوری سبب تولید میوه خارج از فصل شده و به دلیل پر کردن خلاء تولید و جلوگیری از واردات میوه، طرح تولید  میوه‌های هسته‌دار گلخانه‌ای در حال پیگیری است.

وی گفت: توسعه باغات هلو و شلیل با استفاده از پایه‌های رویشی، احداث باغات میوهای هسته‌دار بویژه هلو و شلیل با بهره‌گیری از پایه‌های رویشی به دلیل سهولت در عملیات باغبانی و افزایش میزان عملکرد در واحد سطح و افزایش کیفیت واریته‌های اقتصادی و تجاری درآمد قابل ملاحظه‌ای برای بهره‌برداران دارد.

انتهای پیام/

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi