تجارت‌ ۲۰ ميليارد دلاری با عراق قابل تحقق است

 


یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق گفت: تجارت ۲۰ میلیارد دلاری با عراق قابل تحقق است به شرط آنکه دولت و فعالان اقتصادی‌ وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

به گزارش «میدون»، یحی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق ضمن ارائه توصیه هایی برای حضور در بازار عراق، تجارت ۲۰ میلیارد دلاری ایران با عراق را قابل تحقق دانست.

آل اسحاق بازار عراق را بازاری پرسنگلاخ، سخت اما طلایی توصیف کرد و با اشاره به اینکه بازار عراق، دومین بازار ایران پس از چین است، گفت: نوع صادرات ما به بازار چین با عراق متفاوت است. عمده اقلام صادراتی به چین شامل محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی است اما اقلام صادراتی ایران به عراق، شامل کالاهای عمومی، مصالح ساختمانی، مواد لبنی و مصنوعات است.

آل‌اسحاق با بیان اینکه بازسازی عراق حداقل ۱۵۰ به میلیارد دلار سرمایه نیاز دارد، گفت: ایران در تجارت با عراق به دلیل برخورداری از مزیت‌هایی چون مجاورت، نیروی انسانی متخصص و سطح استاندارد تولیدات می‌تواند‌ نقش مهمی در بازسازی این کشور ایفا کند. عراق به دنبال سرمایه‌گذاری‌های جدید‌ برای توسعه خود است. منتهی حضور در این بازار به عنوان یک فرصت طلایی برای‌ فعالان اقتصادی، اکنون و در دوران پساداعش با چالش‌های ویژه‌ای مواجه است.

 وی افزود: تا کنون به دلیل ناامنی موجود در عراق، رقبای جدی در این بازار وجود نداشته یا اگر بوده، حضوری محدود داشته‌اند؛ به نحوی که رقبای ایران در عراق شامل کشورهایی چون چین، ترکیه و اردن می‌شد. اما در شرایط جدید تقریبا اغلب فعالان اقتصادی در سطح جهان و منطقه، بازار عراق را برای ۱۰ الی ۱۵ سال آینده بازاری مناسبی می‌پندارند و کشورهای چون ایتالیا، آلمان و انگلیس برای حضور در این بازار فعال شده‌اند.‌ بنابراین ما رقابت سختی را در بازار عراق خواهیم داشت.

 آل اسحاق در ادامه فعالیت‌های عربستان برای جلوگیری از حضور ایران در بازار عراق را به عنوان چالش دیگری برشمرد و در این باره گفت: عربستان به دنبال این است که از فعالیت ایران در بازار عراق به ویژه در زمینه سرمایه‌گذاری و امور زیربنایی جلوگیری کند. یعنی هزینه‌هایی را که پیش از این صرف داعش می‌کرد اکنون صرف حوزه‌های اقتصادی می‌کند. برای نمونه از فعالان اقتصادی خود برای حضور در عراق به شدت حمایت می‌کند و شنیده‌ها حاکی از آن است که حدود ۱۰۰ میلیارد دلار نیز‌ سرمایه به بازسازی عراق اختصاص داده است که پروژه‌ها در عراق را‌ با شروطی فاینانس کند.

 رییس اتاق مشترک ایران و عراق سیاست‌های جدید تعرفه‌ای عراق را مانعی برای افزایش صادرات به این کشور عنوان کرد و افزود: دولت عراق با رویکردی جدید به دنبال آن است که خود را در تولید خودکفا کند، لذا تعرفه‌های واردات به عراق افزایش یافته است. برای مثال تعرفه مواد لبنی ایران که ۱۵ درصد بود به ۴۰ درصد‌ رسیده است. واردات سیمان و کلینگر تقریبا متوقف و واردات سایر اقلام نیز با استفاده از ابزار تعرفه محدود شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکلات ناشی از حمل و نقل، بیمه و صدور روادید نیز‌ هنوز پابرجاست، ادامه داد: رفع این مشکلات نیازمند آن است که در ایران، رویکرد جدیدی نسبت به بازار عراق ایجاد شود. چشم‌پوشی از بازار عراق نه عقلانی و نه صحیح است. اگر رقبایی هم در این بازار وجود دارد باید با تولید کالا با قیمت و کیفیت مناسب و خدمات پس از فروش‌ با آنها رقابت کنیم. به بیان دیگر، واحد‌های تولیدی و فنی و مهندسی ایران باید خود را‌ برای یک جنگ کالای دربازار عراق‌ مهیا کنند. دولت و حاکمیت نیز‌ باید توجه داشته باشند که تاکنون هرچه هزینه صرف مسایل امنیتی و سیاسی شده، اکنون باید صرف توسعه روابط اقتصادی شود و در سایه مذاکرات و اعلام حمایت از فعالان اقتصادی سامان جدی‌ به مناسبات تجاری ایران و عراق بدهند.

 آل‌اسحاق در ادامه عنوان کرد که‌ تعیین هدف تجارت‌ ۲۰ میلیارد دلاری‌ با عراق شعار تو خالی نیست و اما اگر دولت و فعالان اقتصادی‌ وظایف خود را به خوبی انجام دهند، این هدف قابل تحقق است.‌ بازار عراق بازاری سخت و پر سنگلاخ اما طلایی است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اشاره به رشد ۶ درصدی‌ صادرات ایران به عراق‌ در سال جاری، سه توصیه خطاب به دولت و فعالان بخش خصوصی ارائه کرد و گفت: مشکل اصلی‌ در بازار عراق مربوط به مسایل بانکی و نقل و انتقالات پولی است. مذاکراتی در این زمینه صورت گرفته است. اکنون این انتظار از دولت و بانک مرکزی‌ وجود دارد که این مذاکرات را به نحوی نهایی کند که فعالان اقتصادی از نظر دریافت و پرداخت پول با مشکلی‌ مواجه نباشند. مساله ای دیگری که وجود دارد، بالا بودن هزینه ریسک است. از این رو انتظار می‌رود که‌ این صندوق ضمانت صادرات را تقویت کند.

 وی همچنین توصیه کرد که شرکت‌های بزرگ و قدر نیز وارد بازار عراق شوند و توضیح داد: چند شرکت بزرگ صادراتی از‌ مجموع شرکت‌های صاحب برند باید تشکیل شود. ایجاد سازمان بازاریابی با توجه به مشکل اصلی ایران‌ در زمینه بازاریابی‌ بسیار ضروری به نظر می‌رسد. در نهایت اینکه دولت نیز باید از این اقدامات حمایت کند.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi