برندسازی صنعت پوشاک؛ ضرورت کشور

 


صنعت پوشاک به عنوان صنعتی با ظرفیت های بالقوه در ایجاد شغل و درآمد، برای رونق احتیاج به برندسازی داخلی و خارجی دارد.

صنعت نساجی در ایران به عنوان یکی از قدیمی ترین صنایع کشور، امروزه نیازمند سرمایه گذاری و برنامه ریزی است و به علت تصمیمات اشتباه مدیران، فرصت های بالقوه آن از بین رفته و باید احیا شود.

خوب یا بد، کم نیستند جوانان و نوجوانانی که هزینه‌های سنگینی را صرف خرید البسه و پوشاک برند می‌کنند، آن هم در همین شرایط اقتصادی پیچیده‌ای که با آن مواجه هستیم، برخی گمان می‌کنند که لزوما تمامی این افراد، متمول و ثروتمند هستند اما هجمه سنگین تبلیغات، تغییر سبک زندگی و تغییر ذائقه بسیاری از جوانان باعث شده تا امروز برخی افراد درآمدی که به سختی به دست می‌آورند، به راحتی صرف خرید البسه برند کنند.

خرید پوشاک در جامعه صرفا منحصر به طبقه ی خاصی نیست هرچند در میان جوانان و نوجوانان، شاهد استقبال آنها از پوشاک برند هستیم که باعث خروج ارز و از بین رفتن فرصت های شغلی برای صنعت تولیدی کشور در این زمینه می شود.
در رابطه با ضرورت برندسازی در زمینه صنعت پوشاک، تولیدکنندگان بسیار تاکید می کنند. آنها ادعا می کنند در صورت برندسازی پوشاک می توانند کالای باکیفیت را در داخل و خارج از مرز های جغرافیایی به دست مصرف کنندگان برسانند.

امید کازرونی، از توزیع کنندگان لباس مردانه درغرب تهران،با توجه به گردش مالی بسیار بالای صنعت پوشاک در جهان اظهار داشت: بدون تردید ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و با همین رکودِ جاری در اقتصاد کشور و با همه نارسایی‌ها و گلایه‌هایی که از توزیع کننده تا فروشندگان خُرد و تولیدکنندگان عمده از وضعیت بازار مطرح می‌کنند اما به نسبت بسیاری از محصولات دیگر، پوشاک از گردش مالی نسبتا مطلوب‌تری برخوردار است.

وی افزود: در صورت برنامه ریزی برای برندسازی در این صنعت (تولید داخلی) شاهد بروز تحولی جدی در این عرصه خواهیم بود اما متاسفانه اقدامات انجام شده در این خصوص کافی به نظر نمی‌رسد.

وی در ادامه با وجود قصد مسئولین مبنی بر حمایت از این صنعت، واردات بی رویه را باعث از بین رفتن توان تولید داخل می داند.

وی در خصوص راهکار برون رفت از وضعیت موجود، گفت: موارد بسیاری در این ارتباط از سوی کارشناسان ذی ربط مطرح شده و می‌شود که تکرار بسیاری از آن‌ها باعث کلیشه‌ای شدن آن شده و برای حصول نتیجه واقعی باید به اتخاذ تدابیر ویژه و هوشمندانه‌تری اقدام نمود.

کازرونی عنوان کرد: فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی، نقش مهمی در حمایت از تولید داخلی دارد اما عنصر کافی به نظر نمی‌رسد که اگر این بود با وجود تولیدات بسیار رسانه‌ها در این خصوص، در شرایط فعلی وضعیت متفاوتی را شاهد بودیم.

این توزیع کننده پوشاک عنوان کرد: متاسفانه در سالیان گذشته، تولید و عرضه پوشاک بی کیفیتِ داخلی، ذهنیتی مخدوش را در افکار بسیاری از مخاطبان و جامعه هدف ایجاد کرده و همین طرز تفکر باعث شده تا عده‌ای، گمان کنند صرفا کیفیت مطلوب را باید در لباس‌های خارجی جستجو کرد.

وی افزود: این تصور، تنها با تولیدات رسانه‌ای و تهیه گزارشات تبلیغاتی از بین نمی‌رود، بلکه فاصله گرفتن ازاین ذهنیتِ مخرب، مستلزم برند‌سازی در صنعت پوشاک است.

کازرونی گفت: وقتی جامعه هدف پوشاک این واقعیت را مشاهده کند که بسیاری از تولیدات ایرانی در بازارهای معتبر کشورهای خارجی، عرضه و به فروش می‌رسند، نگرشش به تولید داخلی تغییر می‌کند.

این توزیع کننده پوشاک عنوان کرد: حصول این امر مستلزم جذب سرمایه‌گذاری است و قطعا با تولید مشترک پوشاک از سوی شرکت‌های خارجی و فعالان تولیدیِ داخلی این امر به نحو شایسته‌ای محقق می‌شود همچنین شاهد دستیابی به توفیقاتی ویژه‌ای در عرصه نیز خواهیم بود.

وی افزود: در چنین شرایطی بصورت بالقوه زمینه مناسبی برای مقابله با قاچاق نیز فراهم خواهد شد زیرا فروش هر محصولی به شدت تابع عرضه و تقاضا است و وقتی تقاضا برای محصولات قاچاق فراهم نباشد، طبیعتا ضریب عرضه آن نیز با اُفتِ همراه خواهد شد.

چندی پیش، محسن سلیمانی، عضو هیات مدیره مرکز پژوهش‌های اتحادیه پوشاک در ارتباط با سرمایه گذاری تولید کنندگان پوشاک خارجی در ایران در گفت و گویی با رسانه‌ها عنوان کرد: مباحث و مذاکراتی برای ورود و مشارکت برندهای خارجی در ایران انجام شده و با وجود ارائه مجوزهای مربوطه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق این امر، ظاهرا تولیدکنندگان خارجی موفق به جلب نظرِ مساعدِ طرف‌های خود برای سرمایه گذاری در ایران نشده‌اند.

وی در ادامه می‌افزاید: در حال حاضر، بسیاری از تولید‌کنندگان داخلی به محصولات خود مارک خارجی می‌چسبانند و آنها را به فروش می‌رسانند و باید گفت ما دچار یک عارضه فرهنگی شده‌ایم و در صورت موفقیت در ایجاد چند برند داخلی خوب و با هویت، بر این عارضه و نقصان غلبه خواهیم کرد.

یکی از انتظارات از فضای دوران پسابرجام، معطوف به این واقعیت می‌شد که با رفع موانع تحریم (حداقل در بخش مراودات و ارتباطاتِ خارجی و بین‌المللی) روند نتیجه بخشی و تحقق چنین اهدافی بیش از پیش تسریع شود.

موضوعی که با حمایت مضاعف دولت، شرایط مطلوب‌تری را تجربه خواهد کرد و قطعا موفقیت در این عرصه به نفع مردم و دولت خواهد بود.

امید آن می‌رود نگرش و نگاه‌ها به این حوزه تغییر کند و با در اولویت قرار گرفتن صنعت پوشاک و حمایت واقعی دولت از تولید داخلی و تلاش برای برند‌سازی در این عرصه، چشم‌اندازی فراتر از بازار داخلی، یعنی تسخیر بازارهای خارجی را در سر بپرورانیم.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi