تولید ۶ هزار بوقلمون در سال توسط ۲ جوان کارآفرین اردبیلی

 


دو جوان موفق کارآفرین، کارگاه پرورش بوقلمون را در شهرستان اردبیل روستای حسن باروق راه اندازی کرده و توانسته اند در سال ۶ هزار بوقلمون تولید کنند.

به سراغ دو جوان کار آفرین اردبیلی رفتیم به نام های قهرمان حیدرزاده و علی عالیش زاده تا از فعالیت های آنها در عرصه اقتصاد مقاومتی بیشتر بدانیم.

آنها ابتدا برای کسب اطلاعات بیشتر با کمک بسیج سازندگی شهرستان اردبیل از کارگاه های فعال شهرستان بازدید کرده تا اطلاعاتشان را کامل تر کنند و تمامی جوانب کار را سنجیده شود.

پس از طی کلاس های آموزشی و توجیهی لازم برای شروع کار به بسیج سازندگی مراجعه کرده و مراحل دریافت مجوز یک واحد 2000 قطعه ای را گرفتند و فعالیت شروع گردید.

حال سخنان این دو جوان کار آفرین را میشنویم :

پرورش و حضور در بین 2000 جوجه حس خوبی دارد
اگر بخواهم بطور کلی در خصوص پرورش بوقلمون توضیح بدهم می توان گفت در طول 120 روز دوره ی پرورش بوقلمون، عمده ی سختی این کار دو هفته ی ابتدای کار است که جوجه به دما حساس است ، به سختی غذا میخورد و باید با استفاده از اجسام براق همانند تیله که در دانخوری قرار میدهیم برایشان جذابیت ایجاد کنیم تا بیشتر به سمت خوراک بروند.

که البته این بخش کار برای خودمان هم لذت بخش است، آنها با خوراک ارتباط برقرار می کنند و ما با آنها! بودن در فضایی که دو هزار جوجه همزمان در حال رشد هستند و تحرکات جالب و صدای جوجه ها حس خوشایندی دارد و یکی از لذت های کار تولیدی است.

پس از این دو هفته که جوجه به ثبات میرسد کار سبک تر میشود، سالن پرورش ما هم بدلیل اینکه سیستم آب و دانخوری تمام اتوماتیک است نیازی به کار با دست نداریم و اغلب کار سرکشی است.

اگر زمانبدی درستی داشته باشیم در سال میتوان سه دوره پرورش داد. هر بوقلمون در طول دوره حدود 35 کیلو خوراک مصرف میکند که اگر خوب رشد کند باید 15 کیلو گوشت به ما بدهد! این بوقلمون را ما به کشتارگاه میفروشیم برای کشتار و عرضه به بازار.

 

مزایای پرورش بوقلمون نسبت به مرغ
مرغ طی دوره 47 روزه به بازار عرضه میشود و یکی از بدی های آن اینست که اگر این دوره اندکی طولانی تر شود با مشکل فروش مواجه میشویم،افزایش وزن ایجاد میشود ، تلفات بالا می رود و... ، اما بوقلمون را میتوان از 90 روز شروع به کشتار و فروش کرد و تا 160 روز نیز ادامه داد ، و حتی افزایش وزن هم به سود فروش می افزاید.

ابتدای کار برای فروش قدری مشکل داشتیم اما اکنون بازار بهتری پیدا کردیم و حتی به خارج استان برای استانهای تبریز ، ارومیه و ... نیز میفرستیم .

هر دوره اگر ایده ال پیش برود حدود 200 میلیون تومان بوقلمون بفروش میرسانیم.


برای چهار نفر کار ایجاد شده است
هر کار تولیدی نیازمند همدلی و همراهی و همچنین برنامه ریزی دقیق است، ما نیز برای نگهداری و مراقبت با هم به توافق رسیده ایم و هر هشت ساعت یک نفر در مجموعه حضور دارد.

در پایان امیدوارم آن دسته از ابلاغیه ها و قوانین دست و پاگیری که برای تولید کننده ایجاد مشکل و روال اداری طولانی می کند تصحیح شود تا مراحل آغاز کار و دریافت مجوز تسهیل گردد، که این امر مهم از مصداق های بسیار مهم اقتصاد مقاومتی می باشد.

نظرات (5)

avatar

مهدی قیومی

یکشنبه 2 آذر 1399

می خواهم پرورش بوقلمون راه بیندازم راهنمایی می خواهم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 3 آذر 1399

سلام دوست عزیز

در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید تا همکارانم باهاتون ارتباط بگیرن و راهنمایی تون کنن.

avatar

علی اصغر قدیری

دوشنبه 26 آبان 1399

با سلام و احترام بنده یه تعداد کمی بوقلمون پرورش دادم به صورت سنتی به نظر شما با 100 ملیون سرمایه چقدر و چطور میتونم در این کار موفق باشم. مکان هم از خودم دارم.

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 26 آبان 1399

سلام دوست عزیز

در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید تا همکارانم باهاتون ارتباط بگیرن و راهنمایی تون کنن.

avatar

حسین میرزایی

چهارشنبه 1 مرداد 1399

با سلام و درود بر شما من بچه روستایی اهل شیراز هستم و خانواده چهار نفره لطف کنید راهنمایی بفرمائید که اگر با صد قطعه بوقلمون یک‌ماهه شروع کنم می‌تواند هزینه زندگی را بچرخاند به نظر شما شکست نمی خورم با تشکر از لطف شما در ضمن روستایی ما زمستان برف می بارد من میخواهم سنتی انجام دهم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 2 مرداد 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

 

avatar

اکبر

دوشنبه 8 مرداد 1397

سلام.چطور میشه باهاشون تماس گرفت

avatar
پاسخ دهنده:کارشناس میدون
ﺳﻪشنبه 9 مرداد 1397

سلام، شمارشون رو از قسمت مشاوره بگیرید.

avatar

خانم حقیقی

ﺳﻪشنبه 4 اردیبهشت 1397

سلام مطالبتون خیلی جالب بود من میخوام با ۵۰۰ قطعه شروع کنم لطفا راهنماییم کنید. سرمایه 10 میلیون تومان. با تشکر

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi