بوقلمون؛ پرنده ای باهوش اما بدون گوش!!

 


بوقلمون؛ پرنده ای باهوش اما بدون گوش!!

بوقلمون شاید پرنده ای بد صدا باشد؛ اما پرنده ای بسیار خوش درآمد است که کسب و کار پرورشش، می تواند به تجربه ای موفق برای یک کارآفرین تبدیل شود.

پرورش صنعتی بوقلمون از سال ۸۲ در ایران، با حمایت دولت و برنامه‌ریزی هدفمند وارد مرحله جدیدی شد؛ اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که باتوجه به شرایط فعلی کشور نظیر فشار تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی ناشی از بیماری کرونا و نیاز به محصولات غذایی سالم، هنوز آنطور که باید توسعه نیافته است؛ درصورتیکه حوزه ای بکر و دست نخورده برای سرمایه گذاری و کارآفرینی است. واحد دوره های آموزشی سایت میدون نیز برهمین اساس، دوره ای در این زمینه تدوین کرده تا علاقمندان را برای شروعی موفق پرورش این پرنده راهنمایی کند.

میدونی ها بخوانند: کجا سرمایه گذاری نکنم؟!

براساس آمارهای منتشر شده از سوی سازمان بهداشت جهانی، تنها در ایالات متحده، سالانه حدود نیم میلیون نفر به دلیل مصرف گوشت قرمز دچار بیماری‌های ناعلاج می‌شوند؛ موضوعی که براثر مصرف گوشت سفید ایجاد نمی شود. از سوی دیگر، قیمت گوشت سفید درمقایسه با گوشت قرمز بسیار کم تر است و موجب اقبال مردم به سمت مصرف بیشتر شده است. طیور، سردمدار گوشت های سفید هستند؛ ازلحاظ اقتصادی صنعت پرورش آنها دومین صنعت اشتغالزا در ایران پس از نفت است که بعنوان دومین صنعت درآمدزا هم شناخته می شود. مرغ، بلدرچین، قرقاول، کبک، غاز، اردک و... اینها همه طیور و پرندگانی هستند که این روزها توجه طیف وسیعی از مردم به سمت کسب و کار پرورش آنها جلب شده است؛ خصوصا بوقلمون...

بوقلمون پرنده ای است با طول عمر متوسط 19 تا 12 سال که بسیار هم باهوش است؛ علیرغم اینکه گوش خارجی ندارد؛ اما از شنوایی خوبی برخوردار است، می تواند بسیاری از رنگ ها را تشخیص دهد و چهره اشخاص را نیز به خوبی به خاطر می سپارد. بوقلمون ها بسیار حساس اند و برای نگهداری شان (خصوصا در زمان جوجه کشی) باید شرایط ویژه ای را برایشان مهیا کرد؛ مثلا دمای حدودا 37.5 درجه و یا شرایط آرامی برای استراحت!

میدونی ها بخوانند: بوقلمون با گردش 11 میلیارد دلاری

همانطور که اشاره شد، راه اندازی کسب و کار پرورش بوقلمون در مقیاس خرد، این روزها در خیلی از مناطق باب شده است؛ اما برای دنبال کردن آن بصورت صنعتی و در مقیاس های بزرگتر، در اولین گام باید به اداره دامپزشکی و جهادکشاورزی برای گرفتن مجوزهای لازم مراجعه شود.

نکته قابل تامل در رابطه با کسب و کار پرورش این پرنده 3500 پری، افزایش قیمت خوراک بویژه ذرت است. این موضوع آنقدر جدی است که این اواخر موجب تعطیلی بسیاری از مزارع پرورش بوقلمون شده؛ حتی برخی کارآفرینان بر این عقیده هستند چنانچه این روند ادامه پیدا کند، ممکن است ماجرای کشتن جوجه ها که در صنعت مرغ، برای بوقلمون ها نیز اتفاق افتد که اگر چنین شود، قیمت بوقلمون نیز همانند مرغ به شدت افزایش خواهد یافت.

این موضوع یکی از اصلی ترین ریسک های کسب و کار پرورش بوقلمون است که باید با مشورت و راهنمایی گرفتن از متخصصین، آنرا از سر گذراند؛ متخصصینی حرفه ای همچون متخصصین واحد دوره های آموزشی و کلینیک مشاوره سایت میدون.

نوشته شده توسط: دکتر مجید فرومدی

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

زهرا صدیق

یکشنبه 2 آذر 1399

من اگه بخوام برای پرورش بوقلمون اقدام کنم حداقل سرمایه چقدر لازمه البته جایی بر ای پرورش ندارم .‌ایا میتونم سرمایه بدم به کسب که پرورش بوقلم.ن داره برای نتیجه گیری بهتر لطفا تماس بگیرید

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
یکشنبه 2 آذر 1399

سلام دوست عزیز

سوالاتتون رو در قسمت پرسش و پاسخ ذیل دوره اموزشی پرورش بوقلمون مطرح کنید تا کارشناسان این حوزه راهنمایی تون کنن.

ثبت نظر جدید