هیچوقت به پرورش بز آلپاین فکر کردید؟

 


حرف و حدیث در رابطه با پرورش بزهای وارداتی زیاد است؛ اما حقیقت آن است که با رعایت نکات اصولی، می توان کسب و کاری موفق در این زمینه راه اندازی کرد؛ نکاتی که تماما در دوره آموزشی پرورش بز آلپاین سامانه میدون بررسی شده است.

هیچوقت به بزها و چگونگی نگهداری آنها فکر کردید؟ هیچوقت فکر کردید که از بین نژادهای مختلف بز، آلپاین را برای پرورش انتخاب کنید؟ می دانید که برای شروع این کسب و کار چه ابعادی را باید بررسی کنید؟ واحد دوره های آموزشی میدون دوره ای در زمینه پرورش بز آلپاین تدوین کرده که با مطالعه آن می توان پاسخ تمام این سوالات را پیدا کرد.

میدونی ها بخوانند: بز سانن، با 10 برابر شیر نسبت به رقبا

بز آلپاین نوعی بز فرانسوی است که چند سالی می شود راه خود را از کوه های آلپ به ایران پیدا کرده است. شیردهی بالای این نوع از بز، بسیار موردتوجه دامداران و کارشناسان این حوزه واقع شده و بعبارتی باعث معروف شدن آن شده است.  

این نژاد می تواند در طی ۲۹۶ روز، ۸۸۶ کیلوگرم شیر (روزانه ۴ تا ۵ لیتر) تولید کند که از این مقدار ۳۷٫۸ گرم در هر کیلوگرم را چربی و ۳۳٫۲ گرم را پروتئین تشکل می دهد. البته این حجم از بازدهی تنها در شرایطی است که بتوان فضای محیطی و تغذیه ای مطلوبی برای بز آلپاین ایجاد کرد؛ مثلا اینکه دو بار در روز با بهترین نوع علف تغذیه شود و....

بطورکلی در رابطه با نژادهای وارداتی به کشور حرف و حدیث بسیار است و هرکدام از کارشناسان نیز نظرات خاص خود را دارند؛ اما حقیقت آن است که اگر بتوان شرایط محیطی و تغذیه ای (مهمترین مولفه ها برای نگهداری نژادهای دامی وارداتی) مناسب را ایجاد کرد، ریسک شکست به شدت کاهش خواهد یافت؛ مثلا آقای هاشمی اصل پرورش دهنده بزسانن که در مسابقه میدون نیز شرکت کرده بود، با همین روش نه تنها ریسک کسب و کار خود را کاهش داده بلکه سود سرشاری نیز از آن کسب می کند.

میدونی ها بخوانند: کسب و کار های مناسب افراد ریسک پذیر

پرورش اصولی نژاد آلپاین، می تواند راه کارآفرین به تجارت جهانی را نیز باز کند. بر اساس آماری که در مجله AJAS در سال 2019 منتشر شد، جمعیت بز در جهان در سال 2019 به یک میلیارد رأس رسیده که این عدد رشد 34 درصدی را نسبت به سال 2000 نشان می‌دهد؛ درحالیکه در این مدت جمعیت گوسفندان تنها 10 درصد و جمعیت گاوها هم تقریبا ثابت مانده است. این آمارها به خوبی گویای سوددهی کسب و کار پرورش بز و وجود بازاری تشنه برای فرآورده های آن در داخل و خارج از کشور است.

حرف و سخن در رابطه با بزها خصوصا آلپاین بسیار است. این نژاد نژاد حساسی است و باید موارد زیادی را برای پرورش و نگهداری آن رعایت کرد. واحد دوره های آموزشی سامانه میدون، با جمع آوری تیمی متخصص و مجرب در زمینه های علوم دامی و دامداری، تمام این موارد را بررسی کرده و در قالب دوره ای متنی به علاقمندان و تازه کارآفرینان ارائه داده است که با مطالعه آن، می توان به پرورش بز آلپاین بعنوان کسب و کاری مفید و سودآور فکر کرد.

نوشته شده توسط: دکتر مجید فرومدی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi