12 میلیون شغلِ بیشتر، زیرسایه کرونا؟!

 


روز گذشته، مجمع جهانی اقتصاد، گزارشی مهم منتشر کرد؛ گزارشی که در ابتدای آن به اخلال ایجاد شده در فضای شغلی جهان به دلیل کرونا اشاره کرده بود و در پایان آن نیز، دست به یک پیش بینی جالب زد.

طبق گزارشی که در روز چهارشنبه از سوی سازمان جهانی اقتصاد منتشر شد، پیش بینی می شود تا سال 2025، 85 میلیون شغل در جهان نابود و در مقابل، 97 میلیون شغل ایجاد شود. درحقیقت به طرز ناباورانه ای، جهان پس از گذراندن اتفاق سهمگینی همچون کرونا، آینده بهتری را در پیش دارد...

افزایش استفاده از ماشین‌آلات و اتوماسیون و گسترش هوش مصنوعی اصلی ترین دلیل این پیش بینی عنوان شده است. این مجمع انتظار دارد پیشرفت های صنعت رباتیک و هوش مصنوعی، منجر به افزایش خالص مشاغل در پنج سال آینده شده و علاوه براینکه کارها را بطور مساوی بین انسانها و ماشین ها تقسیم می کند، 12 میلیون شغل بیشتراز اکنون نیز ایجاد خواهد کرد.   

خالی از لطف نیست که نگاهی گذرا به برخی از این مشاغل بیندازیم:  

ایجاد می شوند نابود می شوند
 تحلیل داده و دانشمندان منشی‌های اداری و اجرایی
تخصص هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی حسابداری، دفترداری و حسابرسی
تخصص داده‌های عظیم  مدییریت اداری و خدمات کسب‌وکار
تخصص استراتژی بازاریابی دیجیتال کارمندان اطلاعات و خدمات مشتری
توسعه کسب‌وکار تعمیرکاران مکانیک و ماشین‌آلات
اینترنت اشیا متصدیان ثبت و نگهداری دارایی و انبارداری

در این بررسی، نقل محافل این روزها یعنی کرونا نیز دخیل بوده است؛ دورکاری ها، تعطیلی کارخانجات، کاهش تقاضا و رکود، موجب کند شدن پروسه ایجاد شغل در سراسر جهان شده؛ اما این سازمان متصور است که با گسترش هوش مصنوعی و همچنین گسترش استفاده از کامپیوترهایی که پردازش داده‌ انجام می دهند، فضای شغلی دنیا نه تنها خود را بازسازی خواهد کرد بلکه به سمت بهره وری بیشتر نیروی کار نیز پیش خواهد رفت.

میدونی ها بخوانند: نجات کسب و کار در دوران رکود با شناخت مشتری

شیوع کووید 19 اقتصاد جهانی را ویران کرده است، با پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول اقتصاد جهان 4.4 درصد کاهش خواهد یافت و این یعنی نابودی میلیون ها شغل و به تبع آن گسترش جرایم، افسردگی، گرسنگی، مرگ و آثار زیان بار دیگری که روزهای پس از کرونا را، ترسناک تر کرده است. با این وجود اما، اگر پیش بینی سازمان جهانی اقتصاد را محتمل بدانیم، می توانیم آینده ای مطلوب را برای جهانِ 5 سال آینده متصور باشیم.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi