نفتکش صادرات نفتی ایران به گل نشسته؟

 


دیروز یکی از سیاه ترین روزهای تاریخ کشور را پشت سر گذاشتیم؛ 337 کشته کرونایی. امروز هم در حال گذراندن روز جهانی صادرات هستیم. اما این دو موضوع چه ارتباطی باهم دارند؟

برای بررسی ارتباط بین ویروس کرونا و صادرات در ایران، بیایید از کمی قبل تر اتفاقات را باهم مرور کنیم؛

30 بهمن سال گذشته بود که ورود کرونا به کشور تایید شد. از یک یا دو ماه قبل از این نیز، کرونا در کشورهایی همچون چین، هنگ کنگ، ژاپن، آلمان و ایتالیا مشاهده شده بود. سرعت ابتلای بالا و دوران نهفتگی نسبتا زیاد این ویروس، موجب شد بسیاری از فعالیت های روزمره در تمام جهان عملا تعطیل شوند؛

مرزهای بین المللی بسته شد، صنایع غذای خیابانی تا مدت ها تعطیل بودند، به سینماها، پارک ها، سالن های ورزشی، شهربازی ها و.. دستور تعطیلی داده شد، میلیون ها نفر کار خود را از دست دادند، فروش کالاهای غیرضروری افت کرد و دنیا، در خواب و بیداری عمیقی فرو رفت...

علاوه بر اینها، هزاران هزار اتفاق اقتصادی و غیراقتصادی دیگری هم افتاد که موجب شد جهان رکود بزرگ دیگری را تجربه کند، رکودی که شاید از رکود سال 2008 نیز سهمگین تراست. ایران هم از این اتفاقات مستثنی نبود اما شاید علاوه بر این موارد، موضوع اساسی دیگری هم به ایران تحمیل شد؛ سقوط قیمت نفت...

میدونی ها بخوانند: انتشار آگهی های وزارت نفت با جوهر انحصار

نفت های مختلف ازجمله هاردسیتی کانادا، آمریکا، نیجریه و...، افت شدید و بی سابقه قیمتی را تجربه کردند. آن هم دقیقا پس از جلسه فوق العاده اوپک که به دلیل شیوع کرونا و کاهش تقاضای آن تشکیل شده بود. در آن زمان ابرنفتکش های زیادی برروی اقیانوس ها معطل بودند، فقط به این خاطر که کسی خریدار نفتشان نبود؛ بعبارت دیگر کسی خریدار اصلی ترین منبع درآمدی ایران نبود...

نفت و درآمدهای ناشی از صادرات آن، اصلی ترین ردیف درآمدی تمام دولت های ایران شناخته می شود؛ در بودجه همین امسال، روزانه فروش 1 میلیون بشکه نفت در روز به مبلغ 50 دلار پیش بینی شده؛ یعنی امسال باید درآمد دولت از محل صادرات نفت به ۴۵ هزار میلیارد تومان برسد؛ اما آیا با این اوضاع این میزان تحقق خواهد یافت؟

اقتصاد کشور ما، یکی از وابسته ترین اقتصادهای جهانی به نفت است؛ هرچند در این سالها تلاش شده نفت از اقتصاد ایران جدا شود اما گویی این دو همچون دوقلوهای به هم چسبیده ای هستند که حالا حالا جدا شدنی نخواهند بود... اما شاید کرونا بتواند اقتصادمان را نجات دهد و به مدیران یادآوری کند که قطار اقتصاد، تنها با میتینگ ها و لوایح، مسیر خود را تغییر نمی دهد و باید فکری اساسی برای آن کرد.

چگونه صادرات کردن را با میدون یاد بگیرید...

ایران پراست از ظرفیت هایی که در جهان منحصر به فرد و پولساز اند؛

خاویار و زعفرانی بی نظیر، جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصر به فرد، پسته ای باکیفیت، موقعیت جغرافیایی استراتژیک و بسیاری مزیت دیگر... آیا تاکنون آنطور که باید روی آنها سرمایه گذاری کردیم؟ از صادراتشان درآمدزایی کردیم؟ هرچند که اقدامات سالهای اخیر را نباید انکار کرد؛ صادرات غیرنفتی ایران در این سالها افزایش چشم گیری داشته اما آیا جایگاهی درحال حاضر در آن قرار داریم، بهترین و یا حتی متوسط است؟ ما در این سالها برروی صادرات کالایی سرمایه گذاری کردیم که با شیوع ویروسی چند اینچی، دیگر خریدار ندارد؛ درصورتیکه می توانستیم در کنارش، بازوهای دیگری نیز برای صادراتمان ایجاد کنیم.

کرونا سهمگین است، بی رحم است، بی مهاباست، هیچ چیز و هیچ کس برایش مهم نیست اما شاید بتواند تلنگری باشد برای اقتصاد نفتی مان و دریچه ای تازه بر اقتصاد غیرنفتی و صادرات آن.

ماه آینده، جلسه بعدی کشورهای عضو اوپک پلاس است، آنها شرایط پیش رو را چندان مطلوب نمی دانند و پیش بینی می کنند تقاضای نفت تا مدت ها به میزان موردنظر همه بازنگردد. هرچند نفتکش صادرات نفت ایران این روزها به گل نشسته؛ اما قطعا می توانیم کشتی صادرات غیرنفتی مان را با سرعت بیشتری حرکت دهیم.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi