خوسف، سرزمین نرگس های کویری...

 


خوسف؛ شهرستانی پراز عناب و پسته و نرگس های کویری که مزیت های شغلی بسیارش برای راه اندازی کسب و کار، موجب شده تا به یکی از سوژه های واحد آمایش سرزمینی میدون تبدیل شود.

شهرستان کهن خوسف، در بخش میانی استان خراسان جنوبی و در مجاورت کویر واقع شده است، آفتابی درخشان دارد و ازجمله مناطق مستعد برای راه اندازی کسب و کارهای گوناگون است که شوربختانه مورد بی توجهی قرار گرفته.

وجود بافت های قدیمی و آثار تاریخی، از ویژگی‌های شاخص این شهرستان است. این بافت ها به لحاظ موقعیت طبیعی، بر روی هسته ای مقاوم قرار گرفته و از زمین لرزه ها در امان مانده؛ درنتیجه به یکی از سالم‌ترین بافت‌های تاریخی در منطقه بدل شده است.

ممکن است عواملی همچون ريزش‌هاي جوي كم، درجه حرارت بالا در فصول گرم، اختلاف درجه حرارت شديد (۴۰ درجه) و طولاني بودن دوران خشكي که بيش از هفت ماه سال است، این تصور را برای افراد ایجاد کرده باشد که ایجاد اشتغال و راه اندازی کسب و کار، تنها در چند منطقه محدود در شهرستان خوسف امکانپذیر است؛ اما این بار واحد آمایش سرزمنی سامانه میدون، با اقتباس از مصاحبه ای که با کارشناس اشتغال کمیته امداد شهرستان، جناب آقای علیرضا حسینی انجام داده، پتانسیل های بیشتر و گسترده تری را در  این نگین درخشان کویر خراسان جنوبی شناسایی کرده است.

زنجان؛ جانی به قدمت دو هزار سال...

ازجمله محصولات کشاورزی استراتژیک منطقه خراسان که تولید آن در شهرستان خوسف نیز بازدهی مناسبی از خود نشان داده، زرشک و عناب است. هرچند ممکن است این محصولات در بسیاری از نقاط دیگر کشور نیز تولید گردند؛ اما به لطف شرایط جوی و محیطی حاکم بر خوسف، محصولات تولیدی در این منطقه از کیفیت و مرغوبیت بالایی برخوردار است و این موضوع باعث شده زمینه برای گسترش تولید مهیا باشد. در ادامه باید اضافه کرد که این شرایط می تواند زمینه کارآفرینی برای ایجاد صنایع تبدیلی و غذایی زرشک و عناب و جذب سرمایه در اینها را نیز فراهم کند و باعث ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه شود.

شور شدن تدریجی خاک ها و منابع آبی شهرستان خوسف، بستر مناسبی را برای افزایش باغات طلایی سبز با نام پسته، فراهم نموده است. اگر چه در حال حاضر ممکن است توجه چندانی به این موضوع در منطقه نشده باشد اما با به کارگیری دانش فنی و شناسایی ارقام سازگار، می توان درآمد مناسبی را برای کشاورزان و باغداران زحمتکش منطقه به ارمغان آورد.

گل نرگس، بعنوان محصولی کم آب بر و درآمدزا در بین کشاورزان مشهور است و ازقضا یکی از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه ی شهرستان خوسف نیز هست. در این زمینه، هم می توان نرگس زارها را گسترش داد و هم نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی آن اقدامات پر بازدهی انجام داد. درحقیقت ارزش گل نرگس از آنجا روشن تر می شود که در بعضی کشورها ازجمله کشور فرانسه، از اسانس گلبرگ های آن، عطرهای بسیار گران قیمتی ساخته می شود.

میدونی ها بخوانند: خراسان جنوبی پنجمین تولیدکننده گل نرگس کشور

از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد این شهرستان، وجود شرایطی مناسب برای پرورش شتر پرواری و داشتی است. وجود موهبت کویر، سبب ایجاد شرایط مناسبی برای راه اندازی این کسب و کار و رونق آن شده است. مزیت های شترداری نیز فراوان است؛ هزینه‌های نسبتا پایین، سود بالا، سازگاری با انواع شرایط آب و هوایی و بسیاری موارد دیگر. علاوه بر این، نزدیکی خوسف به استان‌های کرمان و یزد از یک سو و وجود کشتارگاه‌های مناسب شتر در  این دو استان از سوی دیگر، سبب مزیت بیشتر این کسب و کار در این منطقه است.

پرواربندی شتر را با میدون یاد بگیرید....

علاوه بر مزیت های شغلی شهرستان خوسف که در فوق به صورت اختصار بیان شد، ظرفیت های مختلفی در حوزه های گوناگون در این منطقه وجود دارد که می تواند برای سرمایه گذاری مناسب باشد اما نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که برای بالفعل کردن این مزیت ها، آن هم در شرایط اقتصادی امروز کشور، باید سنجیده عمل کرد که برای سنجیده عمل کردن نیز، حساب کردن روی توصیه های مشاورین کهنه کار، از اوجب واجبات است؛ کلینیک مشاوره و واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون، دقیقا با چنین افرادی همکاری می کنند و می توانند در این زمینه، راهنمای خوبی برای تازه کارآفرینان باشند.

نوشته شده توسط: فاطمه نجفی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi