نابینایان در چه مشاغلی موفق تر هستند؟

 


امروز در میدون، به مناسبت روزجهانی عصای سفید (نابینایان)، سه رشته شغلی و کسب و کاری را که نابینایان و کم بینایان می توانند در آنها موفق باشند بررسی کردیم. این مشاغل، مناسب ترین مشاغل برای این افراد است و می تواند زندگی آنها را متحول کند.

نابینایی یا کوری به وضعیتی گفته می شود که بیمار به دلایلی همچون عوامل فیزیولوژیکی یا عوامل عصبی، ادراک بینایی ندارد. طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی، اکنون ۳۵ میلیون نابینا در جهان زندگی می‌کند که ۹۰ درصدشان نیز در کشورهای درحال توسعه و بیشتر در آسیا و آفریقا ساکن هستند.

نکته جالب توجه در رابطه با نابینایی، تلاش هایی هایی است که برای معالجه آن صورت گرفته؛ در ۶ ژانویه سال ۲۰۱۳، محققین بریتانیایی موفق به معالجه این بیماری در موش‌ها شدند. آنها این عمل را با تزریق سلول‌های حساس به نور انجام داده بودند؛ اما با گذشت زمان و پیگیری آزمایش های بیشتر، امروزه می توان به بهبود این بیماران امیدوار بود.

اگرچه این افراد از نعمت بینایی محروم اند؛ اما دارای توانمندی های خارق العاده دیگری هستند که می تواند موجب پیشرفت آنها در زندگی شان خصوصا حیطه اشتغال شود. در ادامه به سه رشته شغلی که مناسب این افراد است، اشاره می کنیم:

  1. مشاغل فکری

منظور از مشاغل فکری، کسب و کار هایی است که محور اصلی آنها، فعالیت قوه تعقل و ذهن افراد است و ناتوانی های جسمی خللی در انجامشان ایجاد نمی کند؛ مثلا:

تايپ و نوشتن فایل‌های صوتي يا تبديل فایل‌های صوتي به متن

در اینگونه از کسب و کارها، می‌توان از قواي شنوايي، تمرکز، سرعت عمل در تايپ و انگشتان (لامسه) افراد نابینا، بهترين بهره را برد. افراد نابینایی که علاقمند به فعالیت در این زمینه هستند، می توانند در سخنرانی‌ها و جلسات ادارات مختلف در واحد روابط عمومی، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها در خبرگزاري‌ ها و همچنین مصاحبه‌ها و گزارش‌های ميداني در طرح‌ها و پروژه‌های تحقيقاتي کار کنند.

ترجمه

ترجمه از زباني به زبان ديگر نيازمند تمرکز، حضور ذهن، دقت، تسلط به زبان و فرهنگ مبدأ و مقصد دارد که افراد نابينا و کم‌بينا می توانند به خوبی از پس آنها برآیند. سفارتخانه‌ها و دفاتر امور خارجه، بخش ترجمان دادگستری‌ها و قوه قضائيه و بخش های پژوهشی ارگانهای مختلف، بهترین اماکن برای کار کردن است.

بازار‌يابي از راه دور

بازاریابی مقوله مهمی در کسب و کارهای مختلف است که تسلط و مهارت برقراری ارتباط با دیگر افراد، از هر چیز دیگری در آن مهمتر است. نابینایان یا کم بینایانی که دارای مهارت در این حوزه هستند، می توانند در انجام انواع بازار‌يابي‌هاي تلفني از قبيل فروش محصولات مخابراتي، بهداشتي، لوازم‌خانگی، تجهيزات ورزشي و..، انواع بازاریابی مجازي از قبيل ارسال ایمیل‌های تبليغي يا پیامک‌های انبوه از طريق سامانه‌های مختلف و همچنين تبليغات از طريق شبکه‌های اجتماعي مرسوم و یا پشتيباني آنلاين و تلفني محصولات فرهنگي و توليدي موفق باشند.

میدونی ها بخوانند: مشاغل خانگی؛ زیر ذره بین کلینیک مشاوره میدون

  1. مشاوره

دریافت مشاوره از افراد متخصص نابينا و کم‌بينا می‌تواند بسيار ارزشمند و مفید باشد به خصوص در زمینه‌های مرتبط به خود اين افراد يا در زمینه‌های روانشناسي، حقوقي، فرهنگی و... آنها می توانند در بخش مشاوره تلفني اورژانس اجتماعي يا صداي مشاور بهزيستي کار کنند یا در خطوط مخابراتي جهت خدمات تلفني مانند اجرای برنامه برای کودکان همچون قصه‌گویی تلفني، مشاوره تلفني به والدين، مشاوره تحصيلي به دانش آموزان و مشاوره حقوقي حضورداشته باشند و یا در حوزه‌های فرهنگي و حقوقي در ادارات و سازمان‌های دولتي، خصوصي و عمومی فعالیت کنند.

  1.  موسيقي

بهره‌مندي از قوه شنوایی و لامسه بسيار قوي در افراد نابینا و کم بینا به‌هیچ‌ وجه قابل‌انکار نيست، لذا به نظر می رسد می‌توان از اين حواس بيشترين استفاده را کرد. بخش های ويرايش فایل‌های صوتي، تنظيم برنامه‌های مختلف، تهيه برنامه، اجراي خبر، ساخت موسيقي و نظارت برساخته‌های موسیقیایی، ازجمله رشته هایی است که این افراد می توانند در آنها موفق باشند.

میدونی ها بخوانند: معرفی پردرآمدترین مشاغل در ایران

همانطور که در قسمت های مختلف یادداشت اشاره شد، افراد نابینا و کم بینا، دارای حواس فوق العاده ای هستند که می تواند در زمینه اشتغال و یا راه اندازی کسب و کار به آنها کمک کند و آنها به موفق ترین افراد هر جامعه تبدیل کند. درحقیقت آنها می توانند با اراده و پشتکار، محدودیت جسمی خود را کنار بزنند و فعالیت های اجتماعی خود را به نحواحسن جلو برند تا هم برای خودشان مفید باشند و زندگی بهتری را تجربه کنند و هم برای جامعه شان. البته در این بین، نباید از اقدامات حمایتی دولتی و ضرورت فرهنگ سازی بین سایر افراد جامعه چشم پوشید.

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi