پاسخ به چهار سوال کلیدی در رابطه با استاندارد

 


میدون، امروز به بهانه روزجهانی استاندارد، به بررسی پاسخ چهار سوال کلیدی در رابطه با استاندارد که هر کارآفرین ایرانی برای راه اندازی کسب و کارش به آنها برخورد خواهد کرد، پرداخته است.

استاندارد چیست؟

اساسا استاندارد را می توان مجموعه ای از قوانین و مقرراتی تعریف کرد که باید در فرآیند تولید طیف بزرگی از محصولات رعایت شود. البته این قوانین ثابت نیستند و با گذشت زمان و تغییراتی که در حیطه های مختلف ایجاد می شود، قابل تغییر اند. باید گفت که این قوانین بر مبناهای مختلفی تقسیم بندی می شوند؛ مثلا داخلی و خارجی و یا اجباری و تشویقی اما نکته ای که در تمام آنها مشترک است، نفع تولیدکننده و مصرف کننده است؛ درحقیقت اصلی ترین هدف از ایجاد استاندارد، سود بیشتر برای تولیدکننده و رفاه بیشتر برای مصرف کننده بوده است.

میدونی ها بخوانند: تصویب استاندارد اجباری کودهای شیمیایی

برای گرفتن نشان استاندارد، چه مراحلی باید طی شود؟

بسیاری از کارآفرینان پس از طی مراحل پیش تولید، تازه به فکر گرفتن نشان استاندارد برای محصولشان می افتند اما واقعیت این است که باید خیلی قبل تر یعنی زمانی که فکر کارآفرینی و تولید به سرتان می زند، در رابطه با استاندارهای لازم تحقیق کنید.

سازمان ملی استاندارد، متولی رعایت استاندارد و فعالیت های مربوط به آن در ایران است. با ورود به پورتال اینترنتی رسمی این سازمان که طبق قانون زیرنظر نهاد ریاست جمهوری کار می کند، اطلاعات مهمی را در رابطه با کسب و کارتان متوجه خواهید شد؛ مثلا اینکه

  1. اصلا گرفتن نشان استاندارد برای محصول تولیدی تان الزامی ست یا خیر (باتوجه به تغییرات روزانه و ثانیه ای که اتفاق می افتد، باید هر لحظه از استانداردهای اجباری که وضع می شود، مطلع باشید.)  
  2. دقیقا چه استانداردهایی را باید رعایت شود؟ (چندین استاندارد برای فرآیند تولید هر محصول تعریف شده که شما باید مواردی را که برای محصول شماست، پیدا کنید.)

پس از اخذ این اطلاعات، می توانید با چشمانی باز برای گرفتن نشان استاندارد دست به کار شوید. در ابتدا و قبل از هر اقدامی، باید دارای مجوز تولید محصول باشید. پس از اخذ آن، با مراجعه به سازمان استاندارد استانتان و ارائه درخواست کتبی مبنی بر اخذ نشان استاندارد، مجوز تولید آزمایشی محصول را دریافت می کنید و پس از صحت سنجی و طی شدن روند اداری، موفق به کسب نشان استاندارد خواهید شد. البته توجه داشته باشید که این پایان راه نیست...

علاوه بر اینکه نشان استاندارد دارای مدت زمان اعتبار است، کارشناسان سازمان استاندارد بطور مداوم از روند تولید و فعالیت مجموعه تولیدی بازدید می کنند و درصورت هرگونه تخلف، اقدامات لازم را انجام می دهند که ممکن است درصورت لزوم، به ابطال مجوز نشان استاندارد شما منجر شود.

البته باید اشاره کنم مواردی که در این قسمت به آنها اشاره شد، صرفا درصورت اخذ نشان استاندارد ملی بود یعنی داخل کشوری. برای گرفتن نشان استانداردهای منطقه ای و بین المللی، باید مراحل پیچیده تری را طی کرد که در نوشته ای دیگر به آن خواهیم پرداخت.

چرا محصول باید نشان استاندارد داشته باشد؟

نشان استاندارد، هویت محصول و یا بعبارت بهتر، خدمتی است که شما به مشتریان ارائه می دهید؛ شما با داشتن نشان استاندارد، این باور را به مشتریان خود القا می کنید که نه تنها فقط به فکر سود خود نیستید بلکه اینکه مشتریانتان چه محصولی را با چه کیفیتی مصرف می کند نیز برایتان مهم است.

نجات کسب و کار در دوران رکود با شناخت مشتری

البته استاندارد کارکردهای دیگری هم دارد بعنوان مثال، درصورتیکه پیچ چرخ ماشینتان خراب شد، می توانید یک پیچ دیگر تهیه کنید چراکه اصولا برای تولید پیچ چرخ، استانداردهای مشخصی رعایت می شوند و همین موضوع باعث می شود همه پیچ ها کارکرد یکسانی داشته باشند و بتوانید بجای یکدیگر به کارشان ببرید. اما اگر هیچ استانداری وجود نداشت، درصورت شکستن پیچ ماشینتان نمی توانید فعالیت زیادی انجام دهید جز اینکه به فکر تهیه چرخی دیگر باشید و اگر هم فاجعه عمیق تر بود، دنبال ماشینی دیگر...

مجازات تولید بدون نشان استاندارد چیست؟

استاندارد مانند هر قانون دیگری، نیاز به ضمانت اجرایی دارد. ضمانت اجرایی رعایت استاندارد نیز مجازات هایی است که پیش بینی شده؛ مثلا درصورتیکه کسب و کارتان را راه انداختید و در میانه راه هستید، بدون اطلاع به سازمان استاندارد ویژگی های محصول خود را به هر دلیلی تغییر دهید، از دو تا پنج سال حبس و یا پرداخت ۳۶ تا ۵۵ میلیون تومان پول نقد در انتظارتان خواهد بود. و یا اینکه اگر به توزیع، فروش یا انبار کردن محصولات غیراستاندارد اقدام کنید، مجرم دانسته خواهید شد.

در پایان باید گفت استاندارد و نشان استاندارد، می تواند یکی از نشانه های فرهیختگی و توسعه یافتگی کشورها باشد. جا افتادن فرهنگ توجه به استاندارد در دو قشر مصرف کننده و کارآفرین، می تواند در طولانی مدت تاثیرات مثبت خود را بر اکوسیستم کسب و کاری هر کشوری به خوبی نشان دهد. ما نیز اگر بتوانیم دغدغه توجه کردن به استاندارد را در خود ایجاد کنیم، هم می توانیم زندگی بهتر و سالم تری را تجربه کنیم و هم جایگاه محصولات ایرانی را در سراسر دنیا بهبود بخشیم.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi