کجا سرمایه گذاری نکنم؟!

 


کجا سرمایه گذاری نکنم؟!

اینکه کجا سرمایه گذاری کنید و پول خود را در چه زمینه ای بخوابانید، خیلی مهم است اما گاهی اینکه در کجا سرمایه گذاری نکنید، مهمتر است....

برای راه اندازی کسب و کار و گام برداشتن در جاده سخت اما زیبای کارآفرینی، اولین قدم سرمایه گذاری است؛ حال این سرمایه می تواند هر چیزی باشد؛ پول، وقت، اعتبارشخصی و... و ضروری است که در جای درست خود قرار گیرد چراکه قاعدتا هدف هر فرد از سرمایه گذاری، سودآوری و درآمد بیشتر است نه ضرر بیشتر! پس باید بتواند حوزه هایی که او را به این اهداف نزدیکتر می کند، به خوبی بشناسد هرچند که بعضا باید دنبال زمینه هایی گشت که نباید در آنها سرمایه گذاشت!

به برکت شکوفایی و گشایش های اقتصادی ایجاد شده در چند سال اخیر، ظرفیت های زیادی در حوزه ها و رسته های مختلف در کشور ایجاد شده است اما به دلایل متعددی که صدور بی برنامه مجوزها اصلی ترین آنهاست، تعداد زیادی از این رسته های شغلی به اشباع رسیدند و این موضوع موجب شده تا کارگاه ها و کارخانه هایی که در آن حوزه ها فعالیت می کردند، امروز با نصف ظرفیت مشغول به کار باشند. هرچند که طبق قانون تسهیل رقابت و منع انحصار، هیچ وزارتخانه‌ای حق ندارد به دلیل اشباع بازار، از صدور مجوز های جدید جلوگیری کند اما نکته اینجاست که صدور مجوزها باید طبق فاکتورهای زیادی ازجمله نیازسنجی ها، شرایط تجارت خارجی و... انجام شود تا یک بازار رقابتی سالم را ایجاد کند و از اتفاقات این چنینی که بیکاری، دم دستی ترین پیامد آن است، جلوگیری شود.

 میدونی ها بخوانند: سرمایه گذاری بهتر است یا پس انداز؟

وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، اصلی ترین متولی صدور مجوز کسب و کار در ایران محسوب می شود. این وزارتخانه برای حل سریعتر و موثرتر این معضل، چند سالی است که یک گزارش مهم را در درگاه اینترنتی خود منتشر می کند. در این گزارش، دقیقا به حوزه هایی اشاره می شود که اشباع شده اند و توصیه می شود که در آنها سرمایه گذاری جدیدی، جز برای رونق صادرات اتفاق نیفتد.

1 آرد 16 شمش فولادی با تکنولوژی کوره القایی
2 تولید فرآورده های حجیم 17 میلگرد فولادی
3 بسته بندی آب (معدنی و آشامیدنی) 18 مفتول فولادی
4 چیپس سیب زمینی 19 لوله و پروفیل فولادی
5 فرآورده های گوشتی (انواع کنسرو گوشتی) 20 انواع سیم و کابل مسی
6 انواع محصولات لبنی از شیر 21 شیرآلات بهداشتی و ابزارآلات ساختمانی
7 تصفیه روغن نباتی و روغن کشی 22 مخازن CNG  
8 بسته بندی دستمال کاغذی 23 لوله و  اتصالات پلی اتیلن و PVC 
9 سیمان خاکستری 24 دی اکتیل فتالات DOP             
10 آجر 25 ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف
11 شن و ماسه 26 قیر
12 کاشی 27 اتانول
13 محصولات سفالی و سرامیکی ساختمانی نسوز 28 سموم و کود
14 گچ آماده 29 شوینده ها
15 بتن آماده 30 روغن موتور

این سی مورد، رشته های رتبه بندی شده در گزارش سال جاری این وزارتخانه است. علاوه بر این سی رشته،  ۱۳۵۵ کد آیسیک مربوط به محصولاتی که صنایعشان اشباع شدند نیز معرفی شده که برای مطالعه آنها اینجا کلیک کنید.

می توان گفت شناسایی حوزه هایی که یک سرمایه گذار نباید به آنها ورود کند، مهمتراز شناسایی مواردی است که قابلیت سرمایه گذاری دارند چراکه ریسک ورود به حوزه های اشباع شده، بسیار بیشتر از حوزه های نیمه اشباع و یا حتی اشباع نشده است. موفقیت، هدف یک سرمایه گذار است که شناسایی و بررسی صحیح بازار، اولین گام برای آن است.

این گزارش وزارت صمت گرچه نمی تواند به اندازه تصویب قوانین درست و اجرایی، کارایی داشته باشد و مشکل هزاران پروژه نیمه کاره و انبوهی از مجوزهای صادره را یک شبه حل کند؛ اما قطعا می تواند تاثیر بسزایی بر جلوگیری از هدر رفت منابع و فرار سرمایه و سرمایه گذار از کشور داشته باشد؛ حتی پتانسیل این را دارد که در بلندمدت، سرمایه های سرگردان ایران را در کانال های درست و ضروری وارد کرده و باعث آبادانی و پیشرفت بیشتر کشور شود.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید