زنجان؛ جانی به قدمت دو هزار سال...

 


آمایش سرزمینی، یکی از واحدهای سامانه میدون است که در زمینه شناسایی مزیت های شغلی شهرستانهای ایران فعالیت می کند،. این واحد، این بار به سراغ یکی از کهن ترین شهرستان های ایران یعنی زنجان رفته و مزیت های راه اندازی کسب و کار در آن را مورد بررسی قرار داده است.

زنجان، بزرگرین شهر شمال غرب ایران است که بعنوان یکی از زیباترین و آبادترین شهرستان های کشور شناخته می شود. در رابطه با قدمت تاریخی و جاذبه های گردشگری اش هم، حرف و سخن زیاد است اما میدون، اینبار سعی کرده با عینک کسب و کار، این شهر دو هزار ساله را مورد بررسی قرار دهد و به کارآفرینانی قصد راه اندازی کسب و کار در این خطه را دارند، کمک کند.

 کارآفرینی را با دکتر کیارش عباس زاده یاد بگیرید.

درحقیقت واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون طبق مصاحبه هایی که با افراد خبره شهرستان زنجان انجام داده همچون آقای محمد الماسی شاغل در کمیته امداد، مزیت های شغلی این شهرستان را بررسی و در قالب یک گزارش، ارائه کرده است. منبع بیشتر موارد عنوان شده در ذیل نیز، این مصاحبه و تحلیل شهرستان است که برای خواندن آن، می توانید اینجا کلیک کنید.

زنجان دارای اقلیمی مطلوب، خاکی حاصلخیز و آب هایی باکیفیت است که دست کارآفرین را برای انتخاب باز می گذارد؛ مثلا:

1) کشاورزی و دامداری یکی از اصلی ترین و پر رونق ترین مشاغل این شهر است که محصولاتش به سراسر کشور نیز صادر می شود؛ زنبورداری، پرورش انواع دام سبک و سنگین، پرورش بوقلمون و بلدرچین و... مردم در این زمینه از مهارت بالایی برخوردارند و به همین دلیل، توانستند پیشرفت خوبی در این زمینه داشته باشند.

2) رسته شغلی دیگری که بصورت جدی در شهرستان زنجان دنبال می شود؛ صنایع دستی و گردشگری است. زنجان دارای آثار تاریخی غنی و شگفت انگیزی است؛ همچون گنبد سلطانیه است که خوشبختانه در داخل و خارج از کشور شناخته شده اند؛ سال گذشته و قبل از شیوع کرونا ویروس، حدود 15 هزار اقامت شبانه در این منطقه به ثبت رسیده است که موجب رونق کسب و کارهایی همچون رستوران، هتل و نمایشگاه های صنایع دستی شده است.

 3) زراعت و باغداری هم رونق خوبی در زنجان دارد. مردم در زمین های خود به نگهداری از محصولاتی مانند زیتون و گل محمدی و... مشغول اند و در زمینه فرآوری آنها نیز فعالیت های خوبی را دنبال می کنند که البته جای کار بیشتری دارد.

 میدونی ها بخوانند: باغ زیتون؛ یک تجارت سودده حتی در بی توجهی

شاید کمتر کسی بداند که زنجان امروز، در سال 428 هجری، به صورت کامل توسط مغول ها تخریب شد و به همین دلیل نیز مدت زیادی متروکه بود اما اکنون، در جایگاه بیستمین شهر پر جمعیت کشور ایستاده و پتانسیل های بالقوه بسیاری برای آبادانی روزافزون دارد. اما نکته ای که نباید از آن غافل شد این است که برای بالفعل کردن این مزیت ها، آن هم در شرایط اقتصادی امروز کشور، باید سنجیده عمل کرد که برای سنجیده عمل کردن نیز، حساب کردن روی توصیه های مشاورین کهنه کار، از اوجب واجبات است؛ کلینیک مشاوره و واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون، دقیقا با چنین افرادی همکاری می کنند و می توانند در این زمینه، راهنمای خوبی برای تازه کارآفرینان باشند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi