به ساری خوش آمدید.

 


ساری، وسیع ترین شهرستان استان مازندران است که مرکز آن نیز پرجمعیت ترین شهر استان به حساب می آید. واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون، در یکی از تحلیل های خود، مزیت های اقتصادی این شهرستان زیبا را زیر ذره بین خود برده است.

ساری شهرستانی است شش هزار ساله که مردمانی سخت کوش و مهمان نواز دارد. زراعت، باغداری، دامداری، پرورش ماهی و مشاغل خدماتی نیز، از حیاتی ترین راه های امرار معاش و گذران زندگی آنهاست.

دامداری

مراتع، جنگل ها و آب و هوای معتدل و مطلوبی که در ساری وجود دارد، موجب رونق گرفتن دامداری و ایجاد صنایع تبدیلی و غذایی مرتبط با آن شده است؛ از زنبورداری و پرورش زالو گرفته تا پرورش انواع دام سبک و سنگین و انواع طیور در این منطقه دنبال می شود. بسیاری از این محصولات همچون مرغ نیز به سراسر کشور ارسال می شود.

کشاورزی

خاک حاصلخیز، آب و هوای معتدل و کوهپایه ای، آب خوب و فراوان و... باعث شده تا زراعت و باغداری، تبدیل به شغل آباء و اجدادی مردم این منطقه شود. درحقیقت کشاورزی به حدی در زادگاه امید عالیشاه رونق دارد که می توان از آن بعنوان قطب تولید مرکبات و برنج ایران اسم برد که صنایع تبدیلی و غذایی مرتبط با آنها نیز، بصورت صنعتی، خانگی و سنتی فعال هستند.

خدمات

کمتر کسی است که به شهرهای شمالی ایران سفر کند و برای اقامت یا خرید مایحتاج خود به مشکل بخورد. خیلی وقت است که مشاغل خدماتی و مسافرتی در این خطه، به دلیل استقبال توریست ها و قرار گرفتن در مسیرهای کریدوری کشوری، رواج یافته است؛ زودبازده بودن این گونه از مشاغل (مانند رستوران های بومی و بوم گردی ها) موجب شده تعداد زیادی از مردم ساروی، علاوه بر پیشه های اصلی خود، در این حوزه نیز فعالیت کنند.

ساری شهری است توریستی که هر ساله، در بالاترین رتبه های گردشگری کشور قرار می گیرد. این حجم استقبال که از دیرباز نیز وجود داشته، همواره در طول تاریخ دلیل خوبی بوده تا حکمرانان منطقه ای و کشوری نگاه ویژه تری به این منطقه داشته باشند و سعی کنند جنبه های مختلف اقتصادی آن را شکوفا کند. اما با این وجود و با بررسی مزیت های شغلی شهرستان، همچنان می توان فعالیت در رسته های شغلی مختلف ازجمله زراعت، باغداری و صنایع وابسته به آنها را گسترش داد.  

واحد آمایش سامانه میدون، تشکیل شده از کارشناسانی است که ازطریق مصاحبه با افراد خبره در زمینه راه اندازی کسب و کار و کارآفرینی در شهرستان های مختلفی ازجمله ساری، مزیت های شغلی و اقتصادی این شهرستان ها را شناسایی و استخراج می کنند. بیشتر مطالب ذکر شده در فوق نیز، برگرفته از مصاحبه با آقای محمد سیدی، کارشناس اشتغال کمیته امداد شهرستان ساری بود که برای مطالعه مشروح آن، می توانید اینجا کلیک کنید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi