پالونیا؛ مهاجم اما پولساز؟!

 


در این قسمت از مسابقه میدون، درختی را خواهید شناخت که بعنوان یکی از بحث برانگیز ترین گونه های زراعی در ایران شناخته می شود؛ پالونیا...

چند سالی می شود که به دلیل طرح تنفس جنگل، برداشت چوب از جنگل ها ممنوع اعلام شده است. اما چوب یکی از نیازهای اساسی برای صنایعی همچون نجاری است. در برنامه ششم توسعه نیز نیاز کشور به آن، ۱۸ میلیون مترمکعب برآورد شده که از این میزان ۱۲ میلیون مترمکعب در قالب زراعت تأمین می‌شود. درحال حاضر و طبق اخرین آمارها نیز، ۳۰ هزار هکتار از عرصه های کشور به زراعت چوب اختصاص دارد که تا پایان برنامه هشتم، باید به سطح ۳۱۵ هزار هکتار برسد.

بطور کلی، می توان پالونیا و صنوبر را دو مورد از اصلی ترین درختانی دانست که برای زراعت چوب استفاده می شوند. هرچند که در کشور ما بیشتر از صنوبر برای تولید چوب استفاده می شود اما افراد زیادی همچون امیرحسین حاجی باقر، پالونیا را برای زراعت چوب انتخاب کردند.

مهمترین ویژگی های درخت پولساز پالونیا را می توان در چند مورد ذیل خلاصه کرد:

1. پالونیا به خاک حساس نیست و برگ هایی سرشار از نیتروژن دارد.

2. مقاومت چوب این درخت پولساز در مقابل پوسیدگی بالاست و از مقاومت خوبی در مناطق مرطوب نیز برخوردار است.

3. هر درخت پالونیا در یک دوره ۵ ساله، حدود ۸۴ کیلوگرم خاک برگ تولید می‌کند.

4.چوب پالونیا کیفیت خوبی دارد و دربرابر آتش نیز مقام است.

5. درخت پالونیا از فرسایش خاک جلوگیری کرده و به دلیل ارتفاع زیاد، سایه خوبی را فراهم می کند.

همانطور که در بالاتر اشاره شد، چوب یکی از نیازهای اساسی کشور است و درصورتیکه این نیاز از داخل تامین نشود، قاعدتا باید دست به دامان کشورهایی مانند روسیه، چین یا کره برای واردات شد. درحقیقت کسب و کار آقای حاجی باقر از این منظر که می تواند از خروج میزان قابل توجهی ارز جلوگیری کند حائز اهمیت است؛ اما نکته مهم در رابطه با درخت پولساز پالونیا، ادعای برخی کارشناسان مبنی بر مهاجم بودن آن است.

کشورهای مختلفی نظیر استرالیا و آمریکا، قوانین سخت گیرانه ای برای ورود درخت های مهاجم دارند. سال گذشته واردات هرگونه بذر، قلم و نهال پالونیا به ایران هم ممنوع اعلام شد و هم اکنون نیز تنها کشت و زراعت چوب، ازطریق گونه هایی از پالونیا که در استان گلستان جواب داده اند، قانونی تلقی می شود. البته با تشخیص مرکز تحقیقات جنگل ها و مرتع، کشت نهال این درخت و برداشت چوب از آن، در مناطقی که مشکلات زیست محیطی ایجاد نکند، بلامانع است.

با وجود ادعای مهاجم بودن درخت پالونیا و حواشی زیادی که پیرامون زراعت چوب از این نوع درخت وجود دارد، چرخه تولید نهال پالونیا، کسب و کار آقای حاجی باقر است؛ حرفه ای که او مانند هر کارآفرین دیگری، برای پیشرفت آن تلاش های زیادی کرده است. حال باید منتظر بود و نظر داوران مسابقه میدون را در رابطه با این درخت پرحاشیه دید.

برای حمایت از کسب و کار امیرحسن حاجی باقر با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi