آبیاری به سبک واترسوآب

 


سالهاست که زنگ بحران آب و کمبود آن در ایران به صدا درآمده، نمایندگان دولتی نیز با ممنوعیت کشت محصولات آب بر، برای جلوگیری از هدر رفت آب تلاش می کنند؛ اما جای خالی اقدامی عملی و کاربردی در این حوزه خالی بوده و هست که مسابقه میدون، امشب و در این قسمت از فصل دوم خود، محصولی ارائه می دهد که می تواند شروع خوبی برای این اقدامات باشد...

کشاورزی نوین و مشخصا آبیاری مدرن، چند سالی است که برای تخصیص بهینه آب، به کمک مسئولین کشورهای جهان آمده و به شاخص های اقتصادی آنها، تکانی اساسی داده است. بعنوان مثال هلند که ازلحاظ وسعت و بارندگی با دو استان گیلان و مازندران برابری می کند، رتبه دوم صادرات محصولات کشاورزی جهان را به خود اختصاص داده؛ صادراتی بالغ بر ۸۰ میلیارد دلار (دو برابر درآمد نفتی ایران) که حکایت از علمی بودن و مدرن بودن کشاورزی در این کشور ۱۷ میلیونی دارد. البته باتوجه به تفاوت اقلیم در دو منطقه آسیا و اروپا، قطعا نمی توان نسخه اجرا شده در هلند را برای ایران نیز پیچید؛ اما می توان با بومی کردن این اقدامات، مدرن کردن کشاورزی ایران را نیز با سرعت بیشتری دنبال کرد.

شركت دانش محور آرتاخه که در سال 1392 به ثبت رسید، در تلاش است تا با نوین کردن آبیاری زمین های کشاورزی، به پیشبرد اهداف برنامه ششم توسعه یعنی همان مدرنیته کردن کشاورزی کمک کند. این شرکت در یکی از چندین پروژه خود به سراغ توليد سيستم آبياري زير سطحي هوشمند و مكانيكي واترسوآب رفته است.

آبیاری زیرزمینی را می توان شاخه ای از آبیاری قطره ای به حساب آورد که کاستی ها و هزینه های آن نوع آبیاری را تاحد زیادی برطرف کرده است. در این نوع از آبیاری مدرن، لوله های آب در عمق حدوداً 10 تا 60 سانتی‌متری خاک کاشته می شود و می تواند عملکرد تولید محصول را تا سه برابر افزایش دهد. آبیاری زیرسطحی باعث به حداقل رسیدن تبخیر آب، صرفه‌جویی در مصرف آب و کنترل علف‌های هرز نیز می شود.

مهدی محرم پور، جوانی نخبه و تحصیل کرده در رشته مدیریت منابع آب است که امشب با کسب و کار آبیاری زیرزمینی به مسابقه میدون آمده تا این سیستم مفید را در معرض قضاوت داوران میدون قرار دهد.

تولید انبوه دستگاه سوآب و فرهنگ سازی برای آبیاری زیرسطحی، در ایرانی که متوسط میزان بارندگی آن، یک سوم متوسط جهانی است، از اهمیت بالایی برخوردار است. با این وجود باید منتظر بود و نظر داوران برنامه را درمورد این کسب و کار را دید.

برای حمایت از کسب و کار مهدی محرم پور با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi