یاقوتی درخشان به نام کرمان

 


کرمان، سومین کلانشهر ایران است که بیشتر مردم، آن را با قالی ها و زیره های فوق العاده اش می شناسند؛ اما این بار، واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون، سعی کرده تا با عینکی اقتصادی و دیدی موشکافانه، مزیت های شغلی و کسب و کارهای پولساز این خطه تاریخی را به مردم بشناساند.

گرم ترین نقطه کره زمین، غنی ترین و خالص ترین معادن مس در دنیا، بزرگترین آسیاب بادی خاورمیانه، شورترین رود دائمی جهان، بزرگترین گاوداری های ایران و.... اگر بخواهیم از ترین ها و داشته های شگفت انگیز شهرستان کرمان یا کارمانیا صحبت کنیم، باید چندین کاغذ A4، آن هم پشت و رو، کتابت کنیم تا شاید بتوان تنها گوشه ای از ظرفیت های این منطقه را وارسی کرد.  

کشاورزی

کرمان شهری است چهارفصل و پراست از باغات و زمین های کشاورزی حاصلخیز اما تشنه.... با این وجود می توان گفت تاکنون محصولی نبوده که در کرمان کشت شود ولی خاک منطقه آن را پس بزند؛ از پسته و خرما و خربزه گرفته تا انواع حبوبات و محصولات گلخانه ای. کیفیت این محصولات نیز به حدی است که هر دو نوع خام و فرآوری شده آنها، از بیشتر شهرهای ایران و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس خواهان دارد؛ هرچند که اصلی ترین معضل کشاورزی کشور در این منطقه نیز به چشم می خورد؛ میزان خام خوری و خام فروشی بسیار بیشتر از فرآوری محصولات است.  

گردشگری

گنبد جبلیه، باغ دختر، آرامگاه شهدای غدیر، خانه های تاریخی و آتشکده ها، باغ شاهزاده ماهان، ارگ راین، حمام گنج علی خان، کلوت های شهداد، زیارتگاه رعد علی بیگ و... ازجمله مناطق گردشگری و توریستی این شهر چهار هزار ساله هستند. استقبال چهارفصل توریست های داخلی و خارجی از هرکدام از این موارد، باعث شده تا کسب و کار هتل ها،  اقامتگاه های بومگردی در روستاها و رستوران های شهر، در هر زمان از سال پر رونق باشد؛ البته این داستان مربوط به قبل از شیوع ویروس منحوس کروناست.

دامداری

ارتفاع 1656 متری کارمانیا از سطح دریا، موجب شده تا این ناحیه یکی از معتدل ترین اقلیم ها و شرایط آب و هوایی کشور را داشته باشد. پرورش انواع دام سبک و سنگین و انواع پرنده، با نژادهای مختلف و گوناگونی در این منطقه انجام می شود. واحدهای فرآوری و تولید محصولات لبنی نیز در سطح استان و شهرستان کم نیستند؛ نمونه برجسته آن، برند پگاه است که به خارج از کشور نیز صادرات دارد و توانسته جمع کثیری از جمعیت منطقه را مشغول به کار کند.

صنایع دستی و مکانیکی

صنعت، یکی از اصلی ترین شاخه های مشاغل در کارمانیاست که به دودسته ی عمده مکانیکی و دستی تقسیم می شود. صنایع مکانیکی که گل سر سبد آنها، لاستیک بارز است؛ علیرغم کمبود آب، از رونق خوبی برخوردار هستند. صنایع دستی نیز، به انواع و اقسام متعدد و پرتنوعی تقسیم می شود که قالی از معروف ترین و ارزآورترین آنهاست البته متاسفانه اخیرا به دلیل مشکلات بین المللی پیش آمده، صادرات این محصولات با موانع جدی روبرو است.  

کرمان شهر رکوردهای جهانی و منطقه ای است و همچون یاقوتی درخشان، در دل کویر مرکزی فلات ایران می درخشد. حرف درباره مزیت های شغلی و کسب و کارهای سودآور آن نیز به ساعت ها زمان نیاز دارد. مزیت های شغلی کرمان که در واحد آمایش سرزمینی سامانه میدون انجام شده، سعی کرده ازطریق مصاحبه با افراد خبره در حوزه های مختلف کسب و کاری و کارآفرینی، این حرف ها را بزند و مزیت های کارمانیا را بطور کاملا دقیق بررسی کند. بیشتر مطالب ذکر شده در این نوشته نیز، از همین مصاحبه ها اقتباس شده بود. برای مطالعه مشروح تحلیل کسب و کاهاری سودآور و پولساز این یاقوت کویر، اینجا کلیک کنید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi