یخچالِ گازی

 


در دومین قسمت از دومین فصل مسابقه میدون، شرکتی دغدغه مند در زمینه محیط زیست یعنی بوزداغ سهند شرق، برای معرفی کسب و کار خود به میدان آمده است.

برنامه میدون امشب میزبان یکی از ترین های خاورمیانه است؛ شرکت بوزداغ سهند شرق اولین و تنها تولید کننده یخچال فریزرهای جذبی هیبریدی_جذبی بصورت انحصاری در خاورمیانه. شرکتی با پشتوانه ای ده ساله در تحقیق، پژوهش و تخصص که یکی از اولیه ترین نیازهای بشری یعنی نگهداری از موادغذایی را نشانه گرفته است منتهی با دیدی متفاوت از سایرین...

تفاوت دید این تیم باتجربه را می توان در چگونگی طراحی سیستم پیدا کرد؛ آنها با حذف برق و موتور از پیکر یخچال، موفق به ساخت نوعی یخچال گازسوز شدند که برای استفاده از آن محدودیتی وجود ندارد و در هر شرایط مکانی و زمانی، تنها با داشتن یک کپسول گاز یا نفت، حاجات غذایی انسان را برطرف می کند.   

بطورکلی تاریخچه سردسازی مصنوعی، به اواسط چهار قرن پیش باز می گردد؛ زمانی که یکی از نام آشناهای علم فیزیک یعنی ویلیام کولن، ماشین سردسازی کوچک خود را ساخت. او قطعا فکرش را هم نمی کرد که آن ماشین کوچک، روزی به یکی از بزرگترین و لاینفک ترین وسیله در زندگی بشری تبدیل شود و حتی در تقویم یک روز اختصاصی داشته باشد؛ ۳۰ اکتبر با نام شب ارواح پشت یخچال.

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، یخچال های عادی هوای گرم را از داخل محیط یخچال و موادغذایی می گیرند، با استفاده از کمپرسور و دیگر تجهیزات مانند کندانسر به هوای خنک بدل می کنند و نهایتا آنرا به موادغذایی تزریق می کنند. این چرخه تا زمانی که یخچال به برق متصل باشد و کمپرسور یا موتور یخچال کار کند، ادامه خواهد داشت. اما در یخچال های جذبی نفتی و گازی نیز فرآیند کار تقریبا به همین منوال است منتهی با این تفاوت که زحمت وظیفه سردسازی به عهده آمونیاک و هیدروژن است نه برق.

ایران یکی از پرمصرف ترین ها و بدمصرف ترین های برق در جهان است. یخچال نیز یکی از اصلی ترین عوامل این موضوع بوده که نحوه استفاده از آن به بدترین شکل ممکن در بین خانوارها جا افتاده؛ گذاشتن غذای داغ در یخچال، عدم رعایت فاصله 20 سانتی متری دیوار با پشت یخچال، نزدیک بودن به اجاق گاز، باز و بسته کردن مداوم در یخچال و.... که همه اینها در آخر ماه، تنها باعث حجیم تر شدن قبوض برق می گردد. جالب است بدانید یک یخچال فریزر به تنهایی، 10  تا 15 درصد برق یک خانه را مصرف می کند.

یخچال گازسوزی که کمال خاتمی آن را ساخته، جدای از تمام مزیت هایش، میزان مصرف برق و درنتیجه هزینه برق خانوارها را کاهش خواهد داد. علاوه براینکه، دیگر از صدای گوش نواز موتور یخچال در پاسی از شب بهره مند نخواهید شد و می توانید خواب راحت تری داشته باشید!

شرکت بوزداغ سهند شرق، محصول خود با نام تجاری سوآب، روانه بازار کرده است. این شرکت پس از گذشت پنج سال، توانست 200 مورد از یخچال های خانگی، فروشگاهی، هتلی و.. خود را با موفقیت به فروش برساند. حالا این مجموعه ده ساله، قصد دارد خط تولید خود را گسترش دهد و سوآب را به تولید انبوه برساند؛ برای این کار نیز میدون را انتخاب کرده است.

شروع فصل دوم مسابقه میدون، طوفانی و پرحاشیه بود. تیم جدید داوری برنامه، روندی متفاوت از تیم قبلی دارند و نظراتشان به شدت غیرقابل پیش بینی است. پس باید شاهد دومین قسمت از برنامه میدون بود و دید که این کسب و کار خلاقانه و هزینه کم کن، چه امتیازی از داوران سخت گیر کسب خواهد کرد.

برای حمایت از کسب و کار کمال خاتمی با سکه های میدونی، اینجا کلیک کنید...

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi