پیچ و واپیچِ 7 هزار نوع پیچ و مهره

 


صنعت پیچ و مهره سازی یکی از صنایع بالادستی است که امروزه به دلیل رکود ایجاد شده در کشور، با تهدید جدی روبروست. کارآفرینی در این زمینه، علاوه بر کمک به چرخیدن چرخ های پنچر شده ی صنعت کشور، می تواند از خروج چند ده هزار دلاری که برای واردات صرف می شود، جلوگیری کند.

شما هر روز با استفاده از آسانسور از خانه خود خارج می شوید، با اتوموبیل شخصی یا هر وسیله نقلیه دیگری به محل کار می روید، در محل کار با لب تاپ خود یا هر سیستم دیگری به انجام فعالیت های روزانه می پردازید، پس از اتمام ساعت کاری به خانه بر می گردید و از وسایلی مانند یخچال، اتو، ماشین لباسشویی و... استفاده می کنید و.... شاید برایتان جالب باشد که اگر پیچ و مهره ها در این دنیا نبودند، شما قادر به انجام هیچ یک از این کارها نبودید!

در صنعت دو نوع شیوه اتصال متداول است؛ يكي دائم و جدانشدني مثل جوش كاري و ديگري غيردائم و جداشدني مثل پيچ و مهره. حدود هفت هزار نوع پیچ و مهره در دنیا وجود دارد که از مواداولیه مختلفی مانند تیتانیم، آهن، فولاد، مس و... ساخته می شوند.

پیچ و مهره یک کالای واسطه ای و مصرفی است که در اغلب صنایع، کاربردی هرچند کوچک اما مهم دارد. چین و تایوان، ازجمله پیشتازان تولید این محصولات ریز در جهان هستند. به جز پیچ های ساده و پر مصرفی که امکان تولید آنها در داخل وجود دارد، حدود 50 درصد مصرف داخلی ایران، از این دو کشور تامین می شود.

قدمت کارآفرینی در حوزه تولید پیچ و مهره در ایران، به حدود صد سال قبل باز می گردد. در یک دهه گذشته نیز، حدود 115 کارخانه ی تولید پیچ و مهر در سطح کشور فعال بودند که متاسفانه درحال حاضر، تعدادی از آنها به قطعه سازی تغییر کاربری دادند و تنها 40 مجموعه، آن هم با ظرفیت زیر 100 درصد در همین حوزه فعالیت می کنند.   

در سال 90، حدود 70 هزار تن واردات پیچ و مهره داشتیم که امروز به 40 هزار تن هم نمی رسد؛ این یعنی رکود صنعت...؛ صنایع کشور یا تعطیل شدند و یا با ظرفیت کمتر از 50 درصد کار می کنند و این کاهش تولید یعنی نیاز کمتر به پیچ و مهره ها. اما علیرغم وجود سایه سنگین رکود بر صنعت کشور، پیچ و مهره همچنان محصولی پرتقاضاست و کارآفرینی در آن، می تواند سودده و حتی ارزآور باشد؛ زیرا کاربرد گسترده ای در ساخت کالاهای مصرفی دارد.

برای ورود به دنیای کارآفرینی آن هم در زمینه پیچ و مهره، باید حساب شده قدم برداشت و مشورت گرفتن را جدی گرفت؛ چراکه اولا مواداولیه تعداد زیادی از انواع مختلف این محصول وارداتی است و این یعنی تاثیر مستقیم نرخ ارز بر این کسب و کار. ثانیا باوجود رکود صنایع، باید بازار فروش را از قبل به خوبی بررسی کرد.

متخصصین حوزه کارآفرینی که در کلینیک مشاوره سامانه میدون فعال اند، می توانند افراد متقاضی را برای ورود به این حوزه به طور دقیق راهنمایی کنند، زیرا تسلط خوبی بر شرایط بازار دارند. مسعود نیک تبار نیز یکی از همین متخصصین خبره است.

در آخر نکته ای را ذکر می کنم که شاید از میزان درگیری روزانه ی شما با پیچ و مهره ها بکاهد. پیچ‌ها ازلحاظ جهت گردش دندانه‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ اگر حرکت به‌طرف راست باشد پیچ راست‌گرد و اگر برعکس باشد به آن پیچ چپ‌گرد گفته می‌شود. حال اگر به پیچ‌ها به‌صورت عمودی نگاه کنیم، به‌راحتی می‌توانیم این دو دسته را از یکدیگر تشخیص دهیم و عمل پیچاندن را انجام دهیم...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi