میلیونر شدن را با زنبورعسل تجربه کنید!

 


خوشبختانه زنبورهای نر نیش ندارند؛ اما تنها 20 عدد از نیش زنبورهای ماده، برای افقی کردن یک انسان کافی است. حال همین موجودات به ظاهر خطرناک، با کمک گل ها، قادر به تولید ماده ای هستند که در بسیاری از کشورها با قیمتی بین 100 تا 200 دلارمعامله می شود.

چشم بادومی ها (=چین) اولین تولید کننده عسل در جهان اند که سالانه حدود ۶۵۰ هزار تن از این محصول را تولید می کنند. ترکیه نیز که تولیدکننده گران ترین نوع عسل در جهان است، در رتبه دوم قرار گرفته است. ایران اما پس از ایالات متحده، بر قله ی چهارم تولید این ماده شفابخش ایستاده است. در ایران حدود ۷۵ هزار نفر به زنبورداری و نگهداری از این موجودات زرد رنگ مشغول اند. همچنین بیش از ۷/۶ میلیون کندو با تولید سالانه ۷۹ هزار تن عسل در کل کشور موجود است که حدود ۵ هزار تن از آن به کشورهایی مانند افغانستان، ترکیه، مالزی و هند صادر می شود.  

عصاره شهدگل ها یعنی عسل، همواره در طول تاریخ محصول ارزشمندی بوده است. بعنوان مثال در قرن یازدهم میلادی، روستایی‌های آلمانی، مالیات خود را با عسل و موم پرداخت می‌کردند. امروزه نیز زنبورداری از جمله فعالیت‌های اقتصادی سودده در سراسر جهان شناخته می شود. پرورش زنبور عسل را می توان با 10 میلیون و 2 یا 3 کارگر آغاز کرد و بعد ازگذشت چند ماه سود خوبی فراهم آورد.

زنبورها موجودات خارق العاده ای هستند. درعین حالی که می توانند مزه های ترش، شیرین و شور را تشخیص دهند، از تشخیص مزه ی تلخ عاجزند. همچنین وسیله شنوائی شان، روی پاهایش قرار گرفته است. در هنگام پرواز نیز پرهایشان را حدود 200 بار در ثانیه تکان می دهند که باعث می شود سرعتی تقریبا معادل 30 کیلومتر در ساعت داشته باشند.  

متوسط تولید عسل از هر کندو در ایران، تا 10 کیلوگرم گزارش شده است ولی در سایر کشورها حدود 8 کیلوگرم می‌باشد و این یعنی مزیت داشتن زنبورداری در ایران. پوشش گیاهی موجود در مناطق مختلفی از کشور مانند استان کردستان و اصفهان، این مطلب را به خوبی روشن می کند که شرایط اقلیمی برای توسعه صنعت زنبورداری در چهارمین کشور تولیدکننده عسل جهان، فراهم است؛ فقط نیازمند همت کارآفرینان است و حمایت دولت.

شغل زنبورداری، چندان پیچیده نیست؛ اما نکته های ظریف و مهمی دارد که رعایت نکردن آنها، می تواند پروسه پرورش این موجودات بی خواب را دچار اخلال کند. آفات زنبور عسل مانندکرم های موم خوار، شپشک و..  و همچنین بیماری های ویروسی و قارچی و تک یاخته ای، ازجمله این موارد هستند.  

در واحد دوره های آموزشی سامانه میدون، دوره ای باعنوان پرورش زنبورعسل تدوین شده که نکته های موردتوجه برای پرورش این موجودات کوچولو را بررسی کرده است. همچنین در واحد کلینیک مشاوره میدون، مشاوران و فعالین حوزه زنبورداری آماده اند تا تجربیات خود از این کسب و کار شیرین را دراختیار علاقمندان قرار دهند.

پست های مرتبط

نظرات (3)

avatar

علی خداوردی

شنبه 5 مهر 1399

سلام من به صورت آزمایشی با یک کندو شروع کردم وحدود ۸کیلو هم غسل گرفتم و مشتاق شدم که تعداد کندو ها رو زیاد کنم البته با هزینه بسیار کم

avatar

یاور

چهارشنبه 25 تیر 1399

سلام‌ بنده‌ مشغول‌ کارزنبور‌ داری‌ هستم ولی‌ هیچ‌ جایی‌ نیست‌ حمایت‌ کنه‌ وبسیار‌ کم‌ درامد‌ هستم‌ چطور‌ شغلم‌ را‌ توسعه‌ دهم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 30 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

مجید قاضی

دوشنبه 23 تیر 1399

سلام من الان50 کندو دارم برای هزینه های جانبی هیچ جا حمایت نمیگنند چرا این قدر تبلیغ می گنید اخه من الان چه کنم هیچ کس نیس کمک کنه نا امیدم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
دوشنبه 23 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست مشاوره ثبت کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi