قوانین قدیمی؛ بلای جان کارآفرینان ایرانی

 


اصلی ترین قدم برای افزایش تولید و اشتغال و ایجاد رونق تولید در صنایع، اصلاح قوانین غلط و بازنویسی آنها باتوجه به شرایط روز است. این قوانین قدیمی که تعدادشان هم در فضای کسب و کار ایران کم نیست، نه تنها کمکی به جهش تولید نمی کنند، بلکه فقط باعث از بین رفتن روحیه کارآفرینان می شوند.

آقای نعمت قلی وند یکی همین کارآفرینان ایرانی ساکن تهران است که برای احداث تولیدی شیرآلات خود، زمینی را در شهرک صنعتی شنزار خریداری کرده بود. طبق قانون، او باید قبل از شروع به ساخت و ساز ساختمان، مجوز یا پروانه فعالیت اخذ کند. آقای قلی وند برای این کار اقدام کرد. اما با پدیده ای که حدود 60 سال سن دارد مواجه شد؛ قانون منع استقرار صنایع در محدوده 120 کیلومتری. طبق این قانون که در سال 46 مصوب شده است، گواهی فعالیت برای ایجاد هیچ تولیدی درحد فاصل 120 کیلومتر از استان تهران صادر نمی شود.

آقای قلی وند این موضوع را ستاد پیگیری مشکلات تولید مطرح کرد. واحد ستاد، این پرونده را از معاون امور صنایع سازمان صمت استان تهران، مهندس پورسعید، پیگیری کرد؛ اما درنهایت، نتیجه این بود که هیچ راهی جز اصلاح این قانون پیر به دست هیئت دولت وجود ندارد.

آقای پورسعید اذعان داشت: هرچند که ما هم خواستار و دوستدار افزایش اشتغال و تولید و جهش تولید هستیم؛ اما در اینگونه از موارد نمی توانیم کاری برای افراد متقاضی انجام دهیم؛ زیرا هر اقدام ما برای صدور مجوز فعالیت، عملا غیرقانونی خواهد بود. او افزود: این اصلاح باید بطور مستقیم از سوی هیئت وزیران و یا مرجعی بالاتر از آن مانند مجلس شورای اسلامی انجام شود. این مقام مسئول به آقای قلی وند نیز پیشنهاد کرد که خود را به شرکت شهرک های استان معرفی کند و در شهرک صنعتی مانند شهرک صنعتی فیروزکوه به تولید بپردازد.  

شهرک صنعتی شنزار، شهرکی خصوصی است که در محدود 120 کیلومتری از استان تهران یعنی دقیقا در همین حدفاصل دارای منع قانونی، تاسیس شده است. نه تنها آقای قلی وند، بلکه بسیاری دیگر از تولیدکنندگان و کرآفرینانی که در این منطقه دارای زمین هستند، با این قانون عهد رضاخانی مواجه هستند و بعضا برای گذر از این مانع حقوقی، مجبور به خرید پروانه فعالیت با قیمت هایی بالغ بر 250 میلیون تومان شده اند.  

حمایت از تولید و کارآفرینی، موضوعی است که در مقام حرف و شعار نمی گنجد بلکه برای اجرایی کردن آن، باید آستین ها را بالا زد و به شعارها، جامه ی عمل پوشاند. اصلاح قوانین ناکارا، غیرضروری و قدیمی، اولین قدم برای این کار است که می تواند به تنهایی و بدون کمترین هزینه، مشکل چندین هزار کارآفرین ایرانی را براحتی حل کند.

ستاد پیگیری مشکلات تولید، گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات ریز و درشت و البته قانونی کارآفرینان سراسر ایران است. این ستاد، چهارشنبه هر هفته بصورت زنده، راس ساعت یازده صبح و از تریبون امواج رادیو اقتصاد، به بررسی پرونده ها و شکایات مردم می پردازد. برای ارتباط با این واحد، هم می توانید به شماره 3000019 پیام دهید و هم با مراجعه به سامانه میدون، درخواست خود را ثبت کنید.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi