اسرار پنهان گل محمدی

 


زیست‌بوم ایران خاستگاه ۸۰۰۰ گونه گیاه دارویی بومی است؛ اما تنها از یک‌صدم این ظرفیت خدادادی در راستای توسعه اقتصادی استفاده نمی‌شود. گل محمدی یکی از انواع این گیاهان است که با ایجاد توسعه در صنعت کشت و فرآوری آن، می توان گام بلندی برای استفاده از منابع طبیعی کشور برداشت.

گل محمدی از معروف‌ترین گیاهان زینتی است که با نام‌های گل سرخ، گل گلاب و گل سوری نیز شناخته می‌شود. این گل دارای ویژگی های خاص و جالبی است. بعنوان مثال با خشکی سازگار است و در طول سال، حداکثر به 2 تا 3 بار آبیاری احتیاج دارد. همین امر موجب شده تا بتوان آنرا در بسیاری از نقاط ایران کشت کرد. این میزان کشت به حدی بوده که سال 1395، با تولید 16هزار هکتار گل محمدی، قطب تولید این گل صورتی در جهان شناخته شدیم.

یکی دیگر از ویژگی هایی که گل محمدی را از دیگر اعضای خانواده ی گیاهان دارویی متمایز می کند، اثربخشی آن در زیبایی است. مثلا:

1.محلول گلاب به همراه آب، یک اسکراب بسیار مفید برای لایه برداری از پوست، رفع چین و چروک، پاک کردن آرایش و برطرف کردن آلرژی‌های پوستی است.
2.گل محمدی حاوی ویتامین‌ها و آنتی اکسیدان‌های مفیدی ازجمله ویتامین C است و برای درمان مشکلات پوستی مانند آکنه و برطرف کردن انواع لکه‌های پوستی و چین و چروک مورد استفاده قرار می گیرد.
3.نوشیدن چای گل محمدی نیز چین و چروک‌های پوستی را کاهش می دهد و باعث افزایش کلاژن سازی پوست می شود تا به این ترتیب شادابی و جوانی پوست حفظ شود.

باتوجه به اینکه امروزه مردم ایران، توجه ویژه ای نسبت به زیبایی و وضعیت ظاهری خود دارند، می توان بازارفروش خوبی را برای محصولات بهداشتی تولید شده از این گل متصور بود.

اساسا مزیت های اقتصادی گل محمدی حوزه های متنوعی را پوشش می دهد همچون ارزآوری و صادرات، فرآوری و تولید محصولاتی مانند گلاب و مربا و تولید محصولات بهداشتی که در بالاتر اشاره شد. نکته مهم آن است که همه اینها درنهایت به درآمدزایی بیشتر، اشتغالزایی و حتی مهاجرت معکوس به مناطق روستایی منجر می شوند.  

در واحد دوره های آموزشی سامانه میدون، دوره ای با عنوان طرح توجیهی کاشت گل محمدی تدوین شده که جنبه های گوناگون پرورش گل محمدی را بطورکامل بررسی کرده است. مهمترین فروض مالی این طرح توجیهی شامل موارد ذیل است:

1.میزان متوسط عملکرد در هر هکتار گلستان گل محمدی، در شرایط مطلوب، 5 تن می‌باشد که البته طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی، میانگین عملکرد در کل کشور ایران، حدود 2.2 تن بوده است.
2.هزینه اولیه برای شروع پرورش گل محمدی، بدون احتساب قیمت زمین، حدود 33 میلیون تومان برآورد شده.
3.از سال سوم که گل‌دهی اقتصادی است شروع می شود، میزان سود خالص سالانه حدود 79.5 میلیون تومان بوده و در سال‌های چهارم و بعد از آن، به بیش از 90 میلیون تومان افزایش پیدا خواهد کرد.

کسب و کار تولید گل محمدی، صنعتی است که همخوانی خوبی با اقلیم های متفاوت آب و هوایی دارد؛ اما مثل هر محصول کشاورزی دیگری، از ریسک هایی نیز برخوردار است. شناخت و آگاهی از این ریسک ها درکنار شناخت بازار فروش محصول، اولین قدم برای شروع کسب و کار کشت گل محمدی است.

تنها راه برای داشتن کسب و کاری موفق و گذر کردن از مخاطرات کسب و کارهای مختلف، استفاده از راهنمایی افرادی است که در این حوزه فعالیت می کنند. در کلینیک مشاوره میدون مشاوران تخصصی این حوزه، آماده انتقال تجربیات خود به افراد علاقمند هستند. 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi