نگاهی گذرا به مزیت های اقتصادی پایتخت معنوی ایران

 


شهرستان مشهد، پایتخت معنوی ایران است. جمعیت ساکن در این شهرستان، بالغ بر سه میلیون و جمعیت گردشگر بصورت سالیانه نیز به همین میزان گزارش شده است. این آمار، نویدبخش وجود بازار فروش خوبی برای کسب و کارهای متفاوت است؛ اما چه کسب و کارهایی؟

آمایش سرزمینی، یکی از بخش های سامانه میدون است که مهمترین هدف آن، شناخت مزیت های اقتصادی هر منطقه و پیشنهاد کسب و کار مرتبط با آنهاست. روش تحقیق در این واحد، مبتنی بر مصاحبه با افراد خبره و کارآفرین مناطق است. حال در رابطه با کسب و کارهای دارای مزیت در مشهد، با آقای تقدیسی که مدیر صندوق کارآفرینی امید این شهرستان است، مصاحبه ای انجام شده که مهمترین نکات آن را می توان در چند مورد ذیل خلاصه کرد:

1.معادن طلا و سنگ های فیروزه که در منطقه وجود دارد، پتانسیل خوبی برای فعالیت در زمینه هایی مانند سنگ تراشی ایجاد کرده است. البته نزدیکی مشهد به آسیای میانه و وجود زیر ساخت های ارتباطی خوب مانند راه آهن و فرودگاه نیز در مزیت داشتن این کسب و کار بی تاثیر نیست.

2. برندهای معروفی در مشهد در زمینه بسته بندی زرشک و زعفران مشغول به فعالیت هستند؛ اما این محصولات صرفا در مشهد بسته بندی شده و فعالیت زیادی برای کشت آنها انجام نمی شود.

3.. علی رغم وجود برندهای معتبر و معروفی در صنعت غذایی مانند زشک، تبرک، نوین زعفران، کارخانه لبنیات پگاه و...، فعالیت در زمینه کشاورزی کم است. به همین دلیل نیز بیشتر مواداولیه غذایی موردنیاز از خارج از شهرستان تامین می شود.  

4. علاوه بر سراسر ایران، مقصد صادراتی بیشتر محصولات شهرستان، کشورهای حوزه خلیج فارس است.

5.یکی از نکات امیدوارکننده در رابطه با مشهد آن است که هشتاد و پنج درصد از کارگران مشغول به کار در کارخانه ها و صنایع، بومی شهرستان هستند و این یعنی پتانسیل های اقتصادی، مردم منطقه را نیز منتفع کرده است و توانسته در میزان اشتغالزایی موثر باشد.

6.نکته عجیب اما، صنعت پوشاک منطقه است. باوجود جمعیت نسبتا بالا و ورود و خروج گردشگران ایرانی و خارجی، این صنعت نتوانسته جایگاه خوبی در شهرستان پیدا کند و درحال حاضر بیشتر پوشاک، از ترکیه وارد می شود.

7.گردشگری یکی از اصلی ترین مزیت ها و پتانسیل های اقتصادی در شهرستان مشهد محسوب می شود؛ هرچند که تعداد زیادی هتل و رستوران در این منطقه وجود دارد؛ اما باتوجه به میزان استقبال و تقاضا، همچنان فرصت برای سرمایه گذاری در این زمینه مهیاست البته بعداز پایان یافتن داستان کرونا. راه اندازی شهربازی، اقامتگاه های بومگردی و رستوران های بومی در مناطقی مانند غارمغان، هفت حوض و... می تواند درآمد خوبی را عاید صاحبان خود کند.

با بررسی تحلیل آمایش سرزمین شهرستان مشهد، شاید در ابتدا اینطور به نظر برسد که درحال حاضر تمام پتانسیل های منطقه به منصه ی ظهور رسیده و شروع هیچ کسب و کاری در این منطقه سودآور نخواهد بود؛ اما نکته ای که وجود دارد این است که به دلیل ویژگی های جمعیتی، اقلیمی و جغرافیایی شهرستان مشهد، همچنان جای کار برای بست و توسعه مشاغل متنوعی وجود دارد اما درعین حال باید محتاط بود و برای برداشتن گام ابتدایی با بینش و دوراندیشی عمل کرد.

در کلینیک مشاوره سامانه میدون و واحد آمایش سرزمینی، می توان راهنمایی های خوبی برای شروع یک کسب و کار مفید و سودآور گرفت و به توسعه و آبادانی هرچه بیشتر شهرستان مشهد کمک کرد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi