خر؛ حیوانی نفهم یا پولساز؟

 


هشتمین روز از ماه می، به علت تشکر و قدردانی از حیوانی فهیم برای بیش از 5000 سال خدمت بی منت به جامعه بشری، روز خر (Donky Day) نام گذاری شده است. جامعه بشری اما در طی سالهای اخیر به توانایی ها و ابعاد جدیدی از شخصیت این حیوان درازگوش پی برده که بسیار پولساز و درآمدزاست.

در همین ابتدا به نکته ای مهم و حیاتی اشاره کنیم؛ بین دو واژه خر و الاغ تفاوت وجود دارد و نباید آنها را با هم یکسان دانست. منظور از خر، جنس نر این حیوان است و الاغ به جنس ماده آن اطلاق می‌گردد.

اقتصاد الاغ، یکی از دست نخورده ترین و جدیدترین رشته های اقتصاد در دنیا محسوب می شود. ۹۶ درصد از ۴۰ میلیون خر موجود در جهان، در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند؛ جایی که اساساً مردم ارزشی برای مزیت های اقتصادی این حیوان اهلی قائل نیستند.

یکی از محصولات مفید این حیوان چهارپا، شیرش است. شیر الاغ، بعنوان جایگزین خوبی برای شیر مادر شناخته می شود؛ زیرا ترکیبات خیلی نزدیکی به یکدیگر دارند. همچنین محققان اروپایی معتقدند که در زیبایی و جوانی پوست تاثیر بسیار زیادی دارد و استفاده از آن را برای پاکسازی توصیه می کنند. درادامه باید به این نکته نیز اشاره کرد که بطور میانگین هر الاغ شیری، حدود 300 تا 750 سی‌سی شیر در هر شیردوشی تولید می‌کند البته این آمار برای نژادهای اروپایی، 6-5 لیتر و برای نژادهای موجود در ایران در بهترین حالت، حدود 1.5 لیتر در هر روز است.

از پنیر، روغن، محصولات بهداشتی، عنبرنسا و... می توان بعنوان مهمترین محصولاتی که با کمک خر تولید می شود، نام برد. قیمت این محصولات در سراسر دنیا باورنکردنی است و ارزش افزوده بسیار بالایی ایجاد می کنند.  

طبق نظر برخی از مراجع تقلید، اساساً حکم شیر حیوانات از حکم گوشت آنان تبعیت می‌کند پس باتوجه به اینکه خوردن گوشت الاغ مکروه است، شیر آن نیز مکروه محسوب می شود.

در واحد دوره های آموزشی سامانه میدون، دوره ای با عنوان طرح توجیهی پرورش الاغ شیری تدوین شده که می تواند راهنمای خوبی برای افرادی باشد که تمایل دارند از الاغ در زمینه هایی غیراز حمالی استفاده کنند. مهمترین فروضی که در این طرح توجیهی درنظر گرفته شده، به شرح ذیل است:

1.ظرفیت 50 رأس می باشد.
2.سرمایه‌گذاری اولیه حدود 760 میلیون تومان است.
3.حدود 22 میلیون تومان برای هزینه در گردش ماهانه شامل خرید خوراک، دستمزد کارگران و... مورد نیاز است.
4.از فروش سالانه محصولات الاغ همچون شیر، عنبرنسارا و روغن، حدود 602 میلیون تومان درآمد حاصل می‌شود که پس از کسر هزینه‌های تولید، می توان حدود 228 میلیون تومان سود خالص کسب کرد.

بعداز پخش 34 امین قسمت از مسابقه میدون و حواشی آن مثل شعارهای حمایت از حقوق حیوانات، این کسب و کار و محصولات آن، بیش از پیش به ایرانیان معرفی شد.

هرچند که علاوه بر مزیت های ذکر شده در بالا، ریسک ها و خطراتی هم در این حوزه وجود دارد، با راهنمایی متخصصین کلینیک مشاوره میدون می توان از سد آنها عبور کرد و تجربه ای خاص را در حوزه کسب و کار بدست آورد.

پست های مرتبط

نظرات (3)

avatar

بهروز کریمی

شنبه 7 تیر 1399

لطفا راهنمایی کنید از کجا و چطور باید شروع کنم ایا تسهیلات بانکی هم میتوان گرفت یا تمام سرمایه اولیه را باید داشته باشیم .ممنون کریمی از نجف اباد

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 12 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

بهروز کریمی

شنبه 7 تیر 1399

برای شروع چطور واز کجا شروع کنم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 12 تیر 1399

سلام. در کلینیک مشاوره درخواست ثبت کنید.

avatar

بهروز کریمی

دوشنبه 2 تیر 1399

اقای بذرافکن وافرادی که دراین زمینه کارو فعالیت میکنند را به ما معرفی کنید ممنونم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 3 تیر 1399

سلام. برای ارتباط با ایشون در این قسمت درخواست همکاری ثبت کنید. http://meidoun.ir/home/connectionitem/14818

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi