غیزانیه در تهران

 


با یک جست و جوی ساده در گوگل راجع به بحران آب، تیترها و آمارهایی را می خوانید که اصلا امیدوارکننده نیست. با شروع فصول گرم سال در ایران نیز، بحران آب و حواشی پیرامون آن در برخی از نقاط کشور مانند غیزانیه در اهواز، حسن آباد فشافویه در ری و...، به یکی از داغ ترین اخبار کشور تبدیل شده است.

خوزستان؛ یک روز جنگ، یک روز نفت، یک روز ریزگرد و امروز هم مایه ی حیات؛ آب...

کمتر از یک ماه از درگیری ها در غیزانه می گذرد. منطقه ای عرب نشین در 50 کیلومتری شهرستان اهواز که روزانه، بیش از پانصد هزار بشکه نفت از میادین آن استخراج می شود. اما اینبار موضوع، نفت یا درآمدهای ناشی از آن نیست بلکه اتفاقی خاص در یکی از تاریخی ترین روزهای تقویم جمهوری اسلامی، باعث شده تا اسم غیزانیه بر سر زبان ها بیفتد.

در اولین روزهای سال 95 و پس از انتصاب غلامرضا شریعتی بعنوان استاندار خوزستان، وعده حل شدن مشکل کمبود آب منطقه غیزانیه ظرف سه ماه صادر شد؛ سه ماهی که تا سوم خرداد سال 99 طول کشیده است. چرا سوم خرداد؟

در سوم خرداد ماه سال جاری، مصادف با سالروز آزادسازی خرمشهر، مردم این منطقه برای قدردانی از اقدامات موثر مسئولین استانی و حل سریع مشکل آبشان در طی همان سه ماه وعده داده شده، جاده اهواز- رامهرمز- امیدیه را بستند. مامورین پلیس حسب وظیفه شان، برای باز کردن جاده به مسئله ورود می کنند. اما متاسفانه بین مردم و پلیس درگیری ناراحت کننده ای رخ می دهد؛ مردم با چوب و سنگ چند مامور را زخمی می کنند و پلیس نیز با استفاده از سلاح ساچمه‌ای پلاستیکی ضد شورش، چند نفر از تجمع کنندگان را بصورت خیلی سطحی، مجروح و عده ای را بازداشت کرد. سرانجام اما پس از رسانه ای شدن این واقعه، گویا موضوع درحال حل شدن است...

حال اگر از حواشی این موضوع مثل عذرخواهی شخص استاندار از مردم و همچنین توییت های حسین دهباشی و محسن رضایی و رئیس مجلس انقلابی فعلی یعنی آقای قالیباف بگذریم، می رسیم به شهرستان پاکدشت. منطقه ای در 35 کیلومتری تهران بزرگ، دارای بزرگترین شهرک های صنعتی کشور، پایتخت گل و گیاه ایران، دارای پتانسیل های خوبی در زمینه های حمل و نقل و گردشگری و...

در این منطقه جمعیتی بالغ بر 100 هزار نفر از مشاغلی مانند گلخانه های گل و گیاه و تولیدی های صنعتی امرار معاش می کنند؛ درواقع امرار معاش می کردند... چند ماهی است که مشکل کمبود آب در شهرستان، خصوصا در روستاها مانند علی آباد جدی شده و فعالیت های روزمره مردم را مختل کرده است. حتی برخی شکایات حاکی از آن است که مردم برای تامین آب شرب خود نیز به دردسر افتاده اند.

پس از رسیدن شکایات مردم خصوصا صاحبان کسب و کار به ستاد پیگیری مشکلات تولید، بررسی و پیگیری این موضوع از سوی ستاد آغاز شد. اما به نظر می رسد باید اقدامی عملی تر نسبت به این پیگیری ها و نامه نگاری ها انجام شود؛ زیرا پاسخ های مسئولین به شدت متاثر کننده است! آنها اساسا وجود این معضل را انکار می کنند و معتقدند مردم مشکلی در این زمینه ندارند. همچنین در راستای پاسخگویی به افکار عمومی، حاضر به صحبت روی امواج مستقیم رادیو اقتصاد هم نشدند. البته مطمئنا این برخورد آقایان، سهوا اتفاق افتاده و آنها قطعا برای بررسی موضوع، منتظر اتفاقی شبیه به غیزانیه در پاکدشت و حواشی پس از آن مانند دستور مستقیم شخص رئیس جمهور و توییت های خبرنگاران و مسئولین کشوری و لشکری نیستند و سریعا مشکل را مرتفع خواهند کرد.

ستاد پیگیری مشکلات تولید، گوش شنوایی برای شنیدن مشکلات ریز و درشت و البته قانونی کارآفرینان سراسر ایران است. این ستاد، چهارشنبه هر هفته بصورت زنده، راس ساعت یازده صبح و از تریبون امواج رادیو اقتصاد، به بررسی پرونده ها و شکایات مردم می پردازد. برای ارتباط با این واحد، هم می توانید به شماره 3000019 پیام دهید و هم با مراجعه به سامانه میدون، درخواست خود را ثبت کنید.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi