مزیت های اقتصادی در عجب شیر

 


عجب شیر با جمعیتی چند هزار نفری، یکی از اصلی ترین مناطق کشاورزی استان آذربایجان شرقی محسوب می شود. مزیت های اقتصادی این منطقه بسیار است و می توان با استفاده از آنها، توسعه اقتصادی و آبادانی را به مردم ترک زبان این منطقه هدیه کرد.

یکی از مهمترین اهداف واحد آمایش سرزمینی در سامانه میدون، شناخت مزیت های اقتصادی هر منطقه و ارائه کسب و کار مرتبط با آنهاست. اصلی ترین روش تحقیق این واحد، مصاحبه با افراد خبره و کارآفرینان هر منطقه است. در رابطه با کسب و کار و مزیت های اقتصادی شهرستان عجب شیر، با آقای سهندی که مدیر صندوق کارآفرینی امید این شهرستان است، مصاحبه ای انجام دادیم.  

عجب شیر، یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که در منطقه ای کوهستانی واقع شده و دارای زمستان های سختی است. بیشتر مردان با شنیدن اسم آن، یاد دوران خوش سربازی خود می افتند...

از اصلی ترین مشاغل مردم در عجب شیر، پرورش مرغ، کشت سیب زمینی و پیاز و پرواربندی دام است که همگی با شرایط اقلیمی و آب و هوایی منطقه همخوانی دارند. ولی همچنان مزیت های اقتصادی زیادی در عجب شیر مغفول مانده مانند جاذبه های طبیعی و گردشگری که بدلیل نبود زیرساخت هایی که باید باشد، نه در اشتغالزایی موثر بوده و نه در درآمدزایی. مثلا باوجود استقبال زیادی از منطقه گردشگری قلعه چای، با احداث اقامتگاه بومگردی یا رستوران بومی می توان پول خوبی درآورد و مشاغل روستایی را احیا کرد.

مهمترین نکات مصاحبه با آقای سهندی:

1. عمق چاه ها بیست تا چهل متر است؛ زیرا اگر بیش از این میزان باشد، به آب های بشدت شور برخورد می کنیم.
2. علیرغم مشکل آب، سیب زمینی و پیاز از اصلی ترین محصولات کشاورزی هستند.
3. شهرستان قطب مرغداری استان است اما درعین ناباوری کشتارگاهی برای کشتار وجود ندارد.
4. برخلاف دیگر مناطق کشور، واحدهای صنعتی فعالیت خوبی در این منطقه دارند و حتی بعضا به خارج از کشور صادرات انجام می دهند؛ تولید گرانول از ضایعات پلاستیکی، تولید خوراک دام و طیور، بسته بندی تخم کدو، بادام زمنی و آفتابگردان و چند مورد دیگر.
5. در دامنه ی کوه سهند، پرورش زنبور رونق خوبی دارد. نجارهای یکی از روستاهای شهرستان به نام خانیان نیز بصورت تخصصی در زمینه ساخت کندو کار می کنند.  
6. هندوانه قبادلو، محصول شگرف و برند اینجاست؛ این میوه در زمین های شور کشت می شود ولی بسیار شیرین است.
7. عجب شیر در موقعیت جغرافیایی خوبی قرار گرفته؛ درنهایت زیرا به جاده ی کردستان-تبریز، بناب و آذرشهر متصل می شود و همچنین فاصله ای حدود 160 کیلومتری تا ارومیه دارد.

کمبود نقدینگی، یکی از مهمترین موانع رشد و ترقی کسب و کارها در عجب شیر است. مشاورین و متخصصین واحد آمایش سرزمینی و کلینیک مشاوره، با تجربه و تخصص خود می توانند راهنمای خوبی برای افراد متقاضی کار در عجب شیر باشند  و علاوه بر اشتغالزایی، به توسعه اقتصادی نیز کمک کنند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi