عسل با طعم ربا

 


مسابقه میدون، فرصتی است برای معرفی کسب و کارهای نو؛ کسب و کارهایی که درصورت رد شدن از سد داورانی سخت گیر و باتجربه، می توانند آینده درخشان تری را برای خود تصور کنند.

علیرضا خاکسار کلاتی، زنبورداری اهل شهرستان گناباد که تحصیلات خود را در رشته ای کاملا غیرمرتبط (مهندسی برق) تکمیل کرده و پس از گذشت بیش از هفت سال فعالیت حرفه ای در عرصه زنبورداری و سروکله زدن با زنبورهای نیش دار و البته مفید، شانس خود را برای گرفتن جایزه یک میلیاردی مسابقه بزرگ میدون امتحان کرد.

طرح او با نام کندوی من در خانه من داروخانه من، یکی از پر چالش ترین و خوشمزه ترین کسب و کار هایی است که پا به میدان مسابقه میدون گذاشته. بازیگر کردن داوران و نشان دادن تجسم عینیِ ضرب المثل "پشت هر مرد موفقی یک زن موفق هست"، از نکات باحال این اجرا بود.

در اوایل پخش مسابقه، حسن عظیمی با ایده ای نو، کسب و کار تولید زهر زنبورعسل را به میدون آورده بود. از سوی دیگر تولید این محصول، جزو طرح های توسعه ای مهندس کلاتی نیز هست که با هوشمندی و میانداری داور مسابقه، دکتر مینا مهرنوش، یک قرارداد تجاری بین این دو فعال حیطه پرورش زنبور جوش خورد.

نکته چالش برانگیز این کسب و کار شیرین، از سمت داوران سخت گیر و نکته سنج، مفاد قرارداد و طرح توجیهی این استارت آپ خانوادگی بود. در این قرارداد علی رغم وجود بندی با مضمون شریک بودن صاحب کندو در سود و زیان، تحویل پنج کیلو عسل به او تضمین داده شده که ازمنظر دکتر اسدی، نمونه بارز ربا است.

سرانجام بعداز اتمام بحث های حقوقی و مالی این طرح، آقا و خانم خاکسارکلاتی، 40 سکه از داوران دریافت کردند. علیرضا کلاتی در راند آخر نیز با توضیح در رابطه با موضوع سود تضمین شده (ربا) و قول اصلاح طرح توجیهی کسب و کار خود، 16 سکه سرنوشت نیز به دست آورد تا به این ترتیب مسابقه را با 56 سکه، باعنوان برنده، ترک کند؛ هرچند که ناراحتی دکتر نبی از مظلوم ماندن کسب و کار بازیافت لاستیک به وضوح در چهره ایشان نمایان بود.

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

مرتضی رحمتی

شنبه 21 تیر 1399

سلام اگر بخوام 3 تا کندو داشته باشم امکان داره من هم در کسب و کار شما شریک بشم. نحوه مشارکت به چه نحو هست؟

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
شنبه 21 تیر 1399

سلام. برای ارتباط با ایشون در این قسمت درخواست همکاری ثبت کنید. http://meidoun.ir/home/connectionitem/19342

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi