مراکز رشد پارک علم و فناوری

 


اگر از تاثیرات مراکز رشد و فناوری بر فعالیت های استارت آپی بی خبرید، در این مقاله با ما همراه باشید.

به گزارش میدون، مراکز رشد و فناوری از جمله مراکزی هستند که نقش حمایتی را در راه اندازی استارت آپ ها بازی می کنند. در بیشتر موارد افراد بین مراکز رشد و فناوری و شتاب دهنده ها تفاوتی قائل نمی شوند، اما در واقع بین این دو اصطلاح تفاوت های زیادی وجود دارد.

اصطلاح مراکز رشد به سال 1959 میلادی بر می گردد. مرکز رشد در ابتدا به نام وسیله ای اشاره دارد که گرمای لازم را برای تولید جوجه فراهم می کند. اما این واژه در ادبیات کارآفرینی و دنیای استارت آپی به مراکزی اطلاق می شود که به کسب و کارهایی که تازه شکل گرفته اند و هسته مدیریتی کوچکی دارند کمک می کنند تا بتوانند به رشد معقول و مطلوبی دست یابند. مراکز رشد، تسهیلات و مکان فیزیکی را در اختیار کارآفرینان قرار می دهند.

خدمات مراکز رشد و فناوری

مراکز رشد و فناوری خدمات مختلفی را ارائه می دهند، از جمله:

خدمات اداری و اجرایی: این مراکز خدماتی چون؛ ارائه وام و تسهیلات دولتی، کمک مالیاتی و اجاره بها را تقبل می کنند. با این کار کارآفرینی که در ابتدای ورود خود به فضای کسب و کار است کمتر با استرس و اضطراب روبرو می شود.
خدمات تجهیزاتی: مراکز رشد و فناوری تجهیزاتی مانند تجهیزات اداری، دفتری، کارگاهی، آزمایشگاهی، پارکینگ، و در کل فضای اداری برای شروع کار را در اختیار کارآفرین قرار می دهند.
خدمات فنی و تخصصی: این خدمات شامل مشاوره های مالی، مدیریتی، حقوقی، بازاریابی و همچنین برگزاری انواع دوره های آموزشی است.

انواع و اقسام مراکز رشد

این مراکز به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

مراکز صنعتی: این نوع مراکز تحت پوشش سازمان های دولتی هستند. در برخی مواقع مراکز رشد صنعتی تحت نظر یک سازمان غیر انتفاعی نیز شکل می گیرند.

مراکز دانشگاهی: مرکز رشد دانشگاهی این امکان را برای کارآفرینان فراهم می کنند تا از تجهیزات دانشگاهی مانند؛ کتابخانه یا آزمایشگاه و... بهره مند شوند. همچنین این نوع از مراکز امکان این را فراهم می کنند که، کارآفرینان بتوانند از نظر هیئت عملی دانشگاه ها نیز استفاده نمایند.

مراکز مجازی: مراکز رشد مجازی از جمله مراکزی هستند که گرچه امکاناتی مانند مکان فیزیکی را در اختیار افراد قرار نمی دهند، اما امکاناتی غیر از فضای فیزیکی را در اختیار افراد قرار می دهند.

معایب مراکز رشد و فناوری

با وجود ویژگی های خوبی که مراکز رشد دارند، اما این مراکز معایبی هم دارند. از معایب مراکز رشد این است که بازه زمانی مشخصی را برای ارائه خدمات به کارآفرینان و استارت آپ ها در نظر نمی گیرند به همین علت در خیلی مواقع کارآفرینان به جای رشد در همان مرحله نوزادی باقی می مانند و به مرحله رشد و ترقی نیم رسند در حالی که شتاب دهنده ها برای ارائه خدمات خود به استارت آپ ها و کارآفرینان بازه زمانی معینی را در نظر می گیرند.

توجه کنید، دنیای استارت آپ و اکوسیستم کارآفرینی هم به مراکز رشد و هم به شتاب دهنده ها نیاز دارد هر چند هر کدام از این بخش ها معایبی دارد، اما می توانند برای کارآفرینان و استارت آپ ها مفید واقع شوند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi