رونق بوم گردی در شیراز


امیر میری یکی از بنیان گذاران بوم گردی در شیراز، گفت: طرح بازارچه دست آفرید بناست به منظور عرضه و ارائه صنایع دستی و دست بافته های بانوان ایران زمین در پاسارگاد، ایجاد گردد.


به گزارش میدون، امیر میری یکی از بنیان گذاران بوم گردی در ایران با 15 سال سابقه کار مرتبط و تحصیلات گردشگری، گفت: اقامتگاه بوم گردی آقامیر در شهرستان پاسارگاد شیراز و با قدمتی صد ساله، در بافت تاریخی سعادت شهر واقع شده است.

او، افزود: این اقامتگاه چهار مجموعه از جمله کلبه آقا میر؛ خانه ای بومی با دیوارهای خشتی و معماری بسیار زیبا برای علاقه مندان به مکانی سنتی و محلی که همزمان ظرفیت و گنجایش 15 نفر را دارد، خانه بامداد که شکم گردی و رستوران سنتی با ظرفیت همزمان 150نفر است، تیمچه دست آفرید که فرش سنتی و عشایری در ان به فروش می رسد و از توانمندی های 15نفر از بانوان استفاده شده است و بنکو کرخوس که برنامه های گردشگری عشایری است، دارد.

میری که به شوق توریست و معرفی صنایع دستی و گردشگری ملی و منطقه ای از شیراز به پاسارگاد، خانه پدری اش برگشته، در مورد طرح جدید کسب و کارش، اذعان داشت:« چند روز پیش، شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی ثبت شد که طرح بازارچه دست آفرید بناست به منظور عرضه و ارائه صنایع دستی و دست بافته های ایران زمین، ایجاد گردد. از تولید مواد اولیه و دانش بومی گرفته تا محصولات قابل صادرات.»

شرکت کننده مسابقه میدون که عناوین ملی و جهانی را کسب کرده است، بیان کرد: معمولا گردشگر خارجی یک روز در پاسارگاد و کلبه اقامیر اقامت می کند که اگر هموطنانمان نیزعلاقه به گردشگری داخلی داشته باشند بسته گردشگری عشایر که 2 شب و 2 روز به قیمت روزانه 200هزارتومان برای هر نفر است، استفاده کنند. هزینه اقامت برای کودکان زیر5 سال نیز رایگان است.

امیر میری، خاطر نشان کرد: با رزرو اقامتگاه بوم گردی آقامیر میتوانید علاوه بر تجربه ی زندگی ساده در خانه ای بومی و اقامت در اتاقهایی با اشیاء سنتی از جمله کرسی، فرش های دستبافت و در و پنجره های چوبی، از برنامه های متنوع این اقامتگاه نیز بهره مند شوید. برنامه هایی از قبیل گشت محلی، گشت عشایر، گشت مزرعه ، پیاده روی و رصد آسمان.

او افزود: این اقامتگاه 7 اتاق دارد که یکی از آنها 5 دری 5 نفره، دیگری 3 دری 3 نفره و ما بقی 2 نفره می باشند. تمامی آنها مجهز به تخت خواب، سرویس گرمایشی و سرویس بهداشتی اختصاصی اند. 

میری در پایان یکی از چالش های استان فارس را نبود بازارچه فروش صنایع دستی عنوان کرد و گفت: محصولات دستی به صورت محدود در سرای مشیر و بازار وکیل عرضه میشود که متاسفانه عمده محصولات تولیدی بخش  روستایی عشایری به اصفهان ارسال میشود در صورتی که پاسارگاد مرکز ثقل توریست است.

تنگه بلاغی، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و مقبره کمبوجیه برخی از اماکن تاریخی و گردشگری پاسارگاد هستند. آرامگاه کوروش کبیر نیز با بناها و معماری به جا مانده از دوران هخامنشیان، یکی از مهمترین جاذبه های توریست گردی این منطقه بشمار میرود که بر رونق صنعت اکوتوریسم پاسارگاد افزوده است

پست های مرتبط