نقش مناطق آزاد در صادرات

 


آیا مناطق آزاد تجاری می توانند سبب توسعه اقتصادی و افزایش صادرات شوند؟

به گزارش میدون، مناطق آزاد تجاری پس از جنگ جهانی دوم و در پی رونق صادرات با هدف توسعه اقتصادی شکل گرفت. فلسفه مناطق آزاد تجاری به منظور حمایت از صنایع نوزاد  و نوپای کشور ها پایه ریزی شد. بعلاوه وجود مناطق آزاد سبب می شود شرکت های خارجی در این مناطق شروع به راه اندازی شعب نمایند.

تعریف منطقه آزاد تجاری

منطقه آزاد تجاری به منطقه حراست شده گمرکی و غیرگمرکی گفته می شود. در این مناطق می توان بدون پرداخت عوارض گمرکی کالا را صادر یا وارد کرد. همچنین در این مناطق این امکان فراهم است که کالا ها را مدتی در انبار نگهداری کنند یا مجدد بسته بندی و صادر نمایند. در ارتباط با مناطق آزاد باید به این نکته توجه کرد که اگر از این مناطق کالایی به کشوری صادر شود، تاجر باید حقوق گمرکی مربوط را برای واردات به کشور مد نظر بپردازد.

مشاورین مرتبط: مشاورین مدیریت صادرات

اهمیت مناطق آزاد تجاری

مناطق آزاد تجاری می توانند از ابعاد مختلف دارای اهمیت باشند از جمله؛ فراهم کردن فرصت های شغلی جدید با کمک ورود تکنولوژی های جدید و نوظهور.
شکل گیری فعالیت های مختلف در حوزه خدمات و حمل و نقل.
شکل گیری نیرو های ماهر و کارآزموده در حوزه صادرات و واردات.
افزایش درآمد های اقتصادی کشور.

گرچه شرط اصلی شکل گیری مناطق آزاد تکیه بر تجارت آزاد بوده است (تجارت بدون پرداخت مالیات و عوارض) اما این شرط به تنهایی کافی نیست و در برخی مواقع دولت ها در این امر دخالت  می کنند.

سازه های لازم برای ساخت منطقه آزاد تجاری

برای شکل گیری منطقه آزاد تجاری نیاز است سازه ها و زیر ساخت هایی احداث گردد از جمله:

شکل گیری بندر ها و اسکله ها به طوری که کشتی هایی که حداقل ظرفیت آن ها 25 هزار تن هست بتوانند در اسکله بارگیری و تخلیه داشته باشند.
فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز مانند جرثقیل ها و احداث انبارهای مناسب برای بندرگاه.
شکل گیری فرودگاه ها و ترمینال ها.
احداث خدمات و زیر ساخت های مخابراتی و اینترنت.

مشاورین مرتبط: مشاورین مرتبط با صادرات

در کشور ایران مناطق آزاد تجاری متعددی وجود دارد. مجموع مساحت مناطق آزاد تجاری ایران 93 هزار هکتار است. مناطق آزاد ارس، ماکو، کیش، قشم، اروند رود، انزلی و چابهار از مهم ترین مناطق آزاد تجاری ایران است که در بین این مناطق، منطقه آزاد ارس یکی از پُر رفت و آمدترین مناطق آزاد کشور محسوب می شود.

برای آشنایی با ساز و کار صادرات  در مناطق آزاد با کلینیک مشاوره میدون  در ارتباط باشید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi