گاو دو منظوره سمینتال

 


نژادهای دو منظور سمینتال در مقایسه با سایر نژادهای خارجی موجود در کشور سازگاری بهتری با شرایط آب و هوایی دارند.

به گزارش میدون، تأمین نیاز غذایی روزانه جامعه و ایجاد امنیت غذایی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اهداف دامداری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. پرورش گاو یکی از شاخه های اصلی این فعالیت ها محسوب می شود. کشور ما در دهه های گذشته از یک سیستم دامپروری کاملا سنتی و بر پایه دامداری روستایی و عشایری برخوردار بود اما با افزایش جمعیت، توسعه شهرنشینی و افزایش سطح رفاه جامعه، تقاضا برای مصرف لبنیات و گوشت در اشکال مختلف افزایش یافته است و در حال حاضر شیوه دامپروری از قالب سنتی به سمت پرورش صنعتی و نیمه صنعتی تغییر کرده است. پرورش گاو نیز نه تنها از این تغییرات مستثنی نبوده بلکه در کشور ما شتاب بیشتری نسبت به سایر دامها داشته است.

پرورش گاو شیری در جهان و ایران تبدیل به یک صنعت بزرگ شده است و در مراکز علمی نیز تحقیقات گسترده‌ای روی این دام انجام می شود. در حال حاضر در ایران، بکارگیری تکنیک های اصلاحی و تولید مثلی، استفاده از تجهیزات استاندارد و پیشرفته، پیشرفت روش‌های بهداشتی و کنترل بیماری ها، ثبت رکوردهای دامها و استاندارد کردن شیوه‌های پرورش موجب شکوفایی بیشتر این صنعت و کاهش وابستگی کشور به محصولات لبنیاتی و گوشت قرمز شده است. همچنین میزان مصرف روزانه شیر و سایر فرآورده های لبنی در یک کشور نشانه‌ای از وضعیت تغذیه، بهداشت و تا حدودی وضعیت سلامت آن جامعه می باشد؛ بنابراین خودکفایی در زمینه تولید شیر بعنوان یک محصول راهبردی همواره مورد توجه مسئولان امر بوده و به همین دلیل طی برنامه های مختلف عمرانی بخشی از اعتبارات به توصعه گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی اختصاص داده می شود.

در حال حاضر بیشتر جمعیت گاو اصیل کشور را نژاد هلشتاین تشکیل می دهد که میزان تولید شیر آن قابل توجه است و در سیستم های صنعتی بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. طبق سیاست های کلان سازمان جهاد کشاورزی بخشی از دامهای بومی کشور با نژاد هلشتاین دورگ گیری شده اند و در دامداری های روستایی و نیمه صنعتی نگه داری می شوند اما درگیری زیاد این نژاد با بیماری های پستان، زیاد بودن هزینه های درمان، مصرف زیاد خوراک و مشکلات نگه داری در سیستم های روستایی باعث شده است تا بسیاری از دامداران استفاده از نژادهای مقاومتر و کم هزینه تر را مد نظر قرار دهند. در حال حاضر گاو سمینتال بعنوان یک نژاد دو منظوره شیری- گوشتی بطور عمده مورد توجه سیاست گذاران بخش دام کشور قرار گرفته است و خود سازمان جهاد کشاورزی در استانهای مختلف نیز از اسپرم های گاو سمینتال برای اصلاح نژاد گاوهای بومی و دورگ استفاده می کند. هر چند که تولید شیر نژاد هلشتاین بیشتر است اما گاو نژاد سمینتال شیر باکیفیت و چربی بیشتری تولید می کند و گوساله های نر سمینتال نیز عملکرد بسیار بهتری نسبت به گوساله های نر نژاد هلشتاین برای تولید گوشت دارند. از این رو در صنعت پرواربندی گوساله اولویت با گوساله های نر سمینتال است و گسترش این نژاد می تواند بخش عمده­ای از گوشت قرمز کشور را جبران کند. گاو سمینتال به بیماری های پستان مقاومت بیشتری دارد و مشکلات زایش کمتری دارد ضمن اینکه نسبت به گرمای هوا مقاومت بیشتری دارد. از آنجایی که یکی از بزرگترین مشکلات پرورش گاو شیری در دامداری های کشور تنش گرمایی است، استفاده از نژاد سمینتال در مناطقی که پرورش نژاد هلشتاین بخاطر دمای بالا مشکل است، پیشنهاد می شود. از دیگر مزایای پرورش گاو سمینتال می توان به هزینه کمتر خوراک، مدیریت آسانتر و قیمت بالاتر گوساله های آن اشاره کرد. مجموع عوامل یاد شده در بالا، پرورش گاو سمینتال را به یک کسب و کار سودمند و درآمدزا تبدیل کرده است.

دوره آموزشی متنی مرتبط: پرورش گاو شیری سمینتال

دوره آموزشی تصویری مرتبط: پرورش گاو سمینتال

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

مهدی

ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399

سلام میخواستم بدونم که نگهداری گاو شیری از نژاد سیمینتال با تعداد 10راس برای شروع خوبه یا هلشتاین؟

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
پنجشنبه 19 تیر 1399

سلام. در کلنییک مشاوره درخواست ثبت کنید.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi