قوغاز، پرنده سودآور


سهیل موسوی، پرورش دهنده قوغاز، گفت: این پرنده یک و نیم برابر غاز های محلی گوشت میدهد و 10 برابر زادآوری بیشتری دارد.


به گزارش میدون، سهیل موسوی اهل شهرستان مشکین شهر استان اردبیل که اپراتور دستگاه جوجه کشی قوغاز است، گفت: ثروت در طبیعت است که در روستا ها است؛ برای اینکه مردمان روستا را غنی کنیم باید طبیعت را تبدیل به درآمد مستمر کنیم.

او بیان کرد: قوغاز یا غاز آفریقایی یا غاز اکراینی یا غاز چینی، یکی از بهترین و کمیاب ترین نژادهای غاز می باشد که محصولات آن شامل جوجه و تخم نطفه دار است.

موسوی اظهار داشت:« غاز اوکراینی 70تا 110 تخم در سال اول میذاره، سال دوم که مولد شدن 110تخم و سال های بعد تا 180 تا میشه برداشت.»

شرکت کننده مسابقه میدون که با استفاده از ظرفیت های موجود در روستا هم اشتغال زایی کرده است و هم هزینه هایش را با برون سپاری پایین اورده، گفت: طرح معیشتی ای را در روستاهای اردبیل انجام دادیم که جوجه را هر تعداد که روستایییان بخواهند، رایگان میدهم و بعد کیلویی 25 هزار تومان از ان ها می خرم.

او در پاسخ به سوال داور مسابقه در مورد قیمت گوشت این پرنده، تصریح کرد: گوشت قوغاز کیلویی 50 هزار تومان است.

سهیل موسوی، خاطر نشان کرد:« قوغاز یک و نیم برابر غاز های محلی گوشت میده و 10 برابر زادآوری بیشترداره. سریع ترین رشد در میان پرندگان، برای قوغازه و نسبت به بیماری هم خیلی مقاومه، دمای منفی 10 الی 50 درجه سانتی گراد رو تحمل می کنه و به مکان خاصی نیاز نداره و مکان خشک کافیه براشون. گوشتی لذیذ داره که دو درصد چربی و دو درصد پروتئین بیشتر داره.»

قوغاز یا غاز آفریقایی یا غاز اکراینی یکی از نژادهای سنگین وزن غاز است که استاندارد شده‌است . این نژاد برای اولین بار در سال ۱۸۷۴ معرفی گردید و در دو گونه قهوه‌ای ( یا خاکستری ) وسفید وجود دارد. این نژاد از نژاد چینی بوسیله بدن سنگین وگردن ستبر وکلفت خود متمایز می‌گردد. دارای بدنی عمیق، طویل بوده وجناغ کشیده است و بدن را تقریباً مستقیم نگه می‌دارد. پرنده‌های بالغ این نژاد دارای برجستگی دگمه مانند و بزرگی در انتهای بالای منقار می‌باشند. رنگ این دگمه ممکن است در اثر سرما ویا هنگام عصبانیت وآزار تغییر کند. رنگ منقارپرنده در گونه قهوه‌ای رنگ، سیاهرنگ ودر گونه سفید، نارنجی رنگ است. از خصوصیات برجسته این نژاد وزن سنگین آن است که به آن نوعی وقار می بخشد واین امر باعث محبوبیت آن در بین مردم شده‌است. وزن نرهای بالغ این نژاد ۹ کیلوگرم وماده‌های بالغ ۸ کیلوگرم می‌باشد .

 

 

 

 

 

 

 

پست های مرتبط