تداوم خشکسالی‌ها اشتغال بخش کشاورزی را دچار چالش می‌کند

 


رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس با اشاره به اینکه زمینه‌ی اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های کشاورزی اقدامات مناسبی طی 2 سال اخیر انجام شده است، تداوم خشکسالی‌ها و کاهش بارندگی را زمینه‌ساز بروز چالش در اشتغال بخش کشاورزی دانست.

حسین رئیسی ظهر یکشنبه 29 بهمن در جمع خبرنگاران، با تبریک روز مهندس، تاکید کرد که مهمترین چالش‌های بخش کشاورزی روند کند ایجاد فرصت‌های شغلی، ناکافی‌ بودن درآمد بهره‌بردارن، یک‌نواختی ساختار نظام آموزشی و بحران کم‌آبی و خشکسالی است.
او با بیان اینکه طی 2 سال اخیر بالغ بر 2 هزار فارغ التحصیل گرایش‌های مختلف رشته‌ی کشاورزی در فارس مشغول به کار شده‌اند، گفت: این افراد عمدتا در بخش خصوصی و در کلینیک‌های گیاه پزشکی، دام، طیور، شیلات، گلخانه، کارگزاری، مشاور فنی، پیمانکاری، پرورش حشرات مفید و دیگر مشاغل مرتبط شاغل شده‌اند.
رئیسی مهمترین رسالت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را اشتغال‌زایی و جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی با تحصیلات مرتبط دانست و گفت: اگر برونسپاری خدمات بخش کشاورزی تسهیل و تسریع شود، اشتغالزایی نیز روند سریعتری پیدا خواهد کرد.
او گفت: از ابتدای مرداد سال 1394 تاکنون بیش از سه هزار و 400 مجوز در زمینه دام، طیور و گلخانه برای بهره‌برداران صادر شده است.
به گفته‌ی او تعداد مجوزهای صادره در حوزه‌های دام، طیور، شیلات و گلخانه از ابتدای 96 تاکنون، بالغ بر 1196 فقره بوده و علاوه بر آن مجوز 600 واحد عرضه‌ی سموم نیز صادر شده است.
رئیسی اضافه کرد: کارگروهی برای نظارت و کنترل واحدهای فروش سموم در فارس تشکیل شده است که این کارگروه متشکل از نمایندگان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تعزیرات حکومتی، اتحادیه فروشندگان سموم، فرمانداری، اماکن و استانداری است.
او با اشاره به انجام بازدیدهای دوره‌ای از مراکز عرضه‌ی سموم کشاورزی در فارس، پلمب حدود 50 واحد عرضه کننده سموم قاچاق را از دست‌آوردهای این کارگروه دانست.
رئیسی با بیان اینکه برنامه‌ی ایجاد گلخانه در فارس حدود 2 سال قبل به شکلی جدی آغاز شده است، گفت: قرار براین بوده که طی 10 سال حدود 7 هزار گلخانه در این استان احداث شود که تاکنون 330 گلخانه احداث شده است.
او گفت: اگر هدف گسترش کشت گلخانه‌ای است باید بروکراسی اداری در این زمینه کاهش پیدا کرده و حمایت‌های مادی با استفاده از منابع بانکی افزایش و بهبود پیدا کند.
رئیسی با بیان اینکه کشور ترکیه طی یک دوره‌ی 5 ساله و با ارائه تسهیلات بلاعوض به کشاورزان، زمینه توسعه‌ی کشت گلخانه‌ای را فراهم کرد و در این زمینه بسیار موفق بوده است، گفت: با توجه به شرایط موجود و هزینه‌های سنگین (بیش از یک میلیارد تومان) برای ایجاد گلخانه و نرخ 15 درصدی تسهیلات بانکی، نمی‌‌توان امیدوار بود که کشاورزان از ایجاد گلخانه استقبال کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس همچنین از برگزاری 9 هزار نفرروز دوره‌ی آموزشی برای فارغ‌التحصیلان جدید دانشگاه‌ها در رشته‌های کشاورزی خبر داد و گفت: یکی از اقدامات خوب سازمان ارائه رتبه‌بندی به افراد حقیقی و حقوقی عضو سازمان است؛ در این رابطه تاکنون 2 هزار فرد حقیقی و 125 شرکت حقوقی رتبه دریافت کرده‌اند.
رئیسی از برگزاری همایشی در راستای گرامی‌داشت روز مهندس در شیراز خبر داد و گفت: امسال این همایش روز پنجشنبه سوم اسفندماه برگزار و از حدود 60 مهندس عضو این سازمان تجلیل خواهد شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان فارس همچنین گفت: برای بهبود اشتغال در بخش کشاورزی باید دانشگاه‌ها رشته‌های متناسب با نیاز جامعه را تعریف کرده و به تربیت نیرو بپردازند؛ امروز در بعضی رشته‌ها به حد اشباع رسیده‌ایم و در بعضی رشته‌ها نظیر گلخانه، گیاهان دارویی، گیاهان روغنی و .. نیازمند کارشناس هستیم.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi