کد شامد وزارت ارشاد

 


امروزه با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی و بازدید از وب سایت ها در جامعه، بحث شناسنامه دار شدن الکترونیکی محتوای دیجیتال (شامد) به موضوعی جدی و حتمی تبدیل شده است.

به گزارش میدون، شامد یا همان شناسنامه‌دار کردن الکترونیکی محتوای دیجیتال طرحی است که در ابتدا به عنوان راهی برای ساماندهی پیامک‌های انبوه در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد و پس از آن به راهی برای ساماندهی کل محتواهای دیجیتال از نرم افزار گرفته تا محتوا و شبکه های اجتماعی تبدیل شده است. بنا برآنچه متولیان امر می‌گویند برای ثبت مشخصات هر محتوای دیجیتال و گرفتن شامد تنها ۳ دقیقه زمان نیاز است.

اشخاصی که دارای وب سایت و اپلیکیشن‌های ایرانی یا خارجی، کانال‌هایی در فضای‌مجازی و انواع محصولات دیجیتال هستند می‌توانند کد شامد دریافت کنند. جهت دریافت این کد باید به سایت samandehi.ir مراجعه کنید.

این کد بسته به نوع محتوا دارای ساختاری متفاوت است. به‌عنوان مثال سایت‌ها از لوگوی هوشمند استفاده نموده و در صورت ارتکاب جرم یا تخلف بلافاصله حذف می‌شوند. با تخصیص کد شامد به اپلیکیشن‌ها، کاربران از گروه سنی مخاطبان برنامه‌ها مطلع شده و شکایات احتمالی آن‌ها نیز قابل رسیدگی خواهد بود.

چرا شامد:

از نظر رتبه بندی، زبان فارسی رتبه چهارم دنیا را در حوزه تولید محتوا دارد، مواجه با چالش بزرگ تولید و انتشار محتوای کذب یا غیر اخلاقی، سبب استفاده مفید از شبکه های اجتماعی و ممانعت از اشاعه ناهنجاری ها

فواید شامد:

شامد نشانه معتبر بودن است یعنی هویت دارنده سایت یا کانال در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی احراز شده است

احراز هویت تولید کنندگان محتوای دیجیتال منجر به پالایش فضای دیجیتال و افزایش اطمینان مردم به این رسانه هاست

وقتی سایت یا نرم افزاری کد شامد ندارد یعنی آگاهانه یا ناآگاهانه خواسته هویت خود را مخفی نگه دارد

تفاوت بین شامد سایت ها با کانال ها:

به سایت ها، لوگوی هوشمند رسانه داده می شود اما به کانال ها به نشانه اعتبار، لینکی متصل به سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می دهند.

از مهم‌ترین اهداف راه‌اندازی سامانه شامد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدیریت قانون‌مند محتوای فضای مجازی همانند کشورهای پیشرفته جهان

اجرای قانونی جامع برای شناسایی و جرم‌انگاری تخلفات فضای مجازی از سوی دولت

بهره‌مندی مدیران کانال‌ها و افراد تولیدکننده محتوا از پشتوانه حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

ملزم نمودن مدیران کانال‌ها و وب‌سایت‌ها به پاسخ‌گویی در قبال محتوای منتشر شده

اعطای مالکیت مادی و معنوی به افراد با هدف افزایش بازدهی تجاری کانال‌ها و ارتقاء سطح خرید و فروش

روند اعطای کد:

ثبت کد ملی فرد ادمین در سامانه شامد، مقایسه مشخصات وی با مشخصات ثبت شده در سامانه ثبت احوال کشور، اعطای کد در صورت مغایرت نداشتن اطلاعات ثبت شده در هر دو سامانه، الزام به قرار دادن کد در کانال یا سایت ثبت شده برای اعتبار سنجی کاربران

شرح روند ثبت نام:

همان روندی که در دفتر اسناد رسمی برای ثبت یک سند طی میشود، اینجا نیز با تکنیکی بنام «زنجیره بلوک»، اسناد بصورت ترتیبی ثبت میشود و هرکس زودتر محتوا را ثبت کند بعنوان مالک آن شناخته میشود، و اگر کسی بعدا اقدام به ثبت محتوا کند، بصورت اتوماتیک پیام عدم امکان ثبت برای او ارسال خواهد شد.

 در این سامانه ،کد ملی مدیر سایت ( ادمین) ثبت شده و سپس این موارد با مشخصات ثبت شده وی در سامانه ثبت احوال کشور مقایسه می‌شود چنانچه مغایرتی بین اطلاعات ثبت شده در هر دو سامانه نبود، یعنی اینکه ،شماره تلفن همراهی که ادمین اعلام کرده متعلق به همان فرد با مشخصات کدملی باشد.

به عبارت دیگر ابتدا فرد با ثبت‌نام احراز هویت میشود و سپس مشخصات وی با اطلاعاتش در ثبت احوال مقایسه میشود تا ببینند که آیا اطلاعات فرد ثبت شده صحت دارد یا خیر.

پس از تائید هویت ادمین ، کد یونیکی در اختیار وی قرار داده می‌شود که شناسه الکترونیکی محتوای دیجیتال کانال او محسوب میگردد و لذا باید این کد را در کانال قرار دهد. تا کاربرانی که از کانال استفاده می‌کنند، بتوانند روی لینکی که روی کد یونیک قرار داده شده، کلیک کنند و کانال مربوطه را اعتبارسنجی نمایند.

بدین ترتیب مردم بهترین ناظر هستند و می‌توانند به دولت کمک کنند تا کانال‌های کلاهبرداری و نامتعارف شناسایی شوند. نیز می‌توانند با مراجعه به لینک و کد کانال، تقلبی بودن آن را تشخیص دهند و کانال‌های دارای محتوای ناهنجار اجتماعی و کلاهبرداری را گزارش کنند .

لازم به ذکر است که چنانچه ادمین‌ کانال هایی با بیش از5 هزار کاربر در سامانه شامد ثبت‌نام نکنند، مرتکب تخلف شده اند .

در حال حاضر بیش از 17 هزار کانال و صفحه در شبکه‌های اجتماعی، بیش از 70 هزار وب‌سایت اینترنتی و بیش از 130 هزار اپلیکیشن موبایلی دارای شناسه شامد هستند.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi