کبک، پرنده پرسود

 


محمد عدسی، کارآفرین پرورش دهنده و تولیدکننده پرنده کبک گفت: هم کبک گوشتی سودآور است و هم کبک تخم گذار

به گزارش میدون، بسیاری از خانواده‌ های ایرانی کبک را نمی‌ شناسند و فقط اکثر روستاییان، میزبان این پرنده ی زیبا در مزارع خود هستند. محمد عدسی کارآفرین پرورش دهنده کبک که از روستای حصار سرخ شهرستان طرقبه شاندیز استان خراسان رضوی به مسابقه میدون آمده است، گفت: در کشورمان راجع به این پرنده فرهنگ سازی نشده است، اما ما در مجموعه امان ماهیانه 10 هزار کبک را تولید می کنیم.

او که از بچگی علاقه مند به کشاورزی و دامداری بوده است، بیان کرد: سود کبک گوشتی برای هر پرنده طی سه ماه، چهارهزار و پانصد تومان است و کبک تخم گذار برای 100 پرنده، دو و پانصد تا سه میلیون تومان است.

 عدسی اذعان داشت:« جوانان با 500 تا 1000 کبک تخم گذار و 35 میلیون تومان سرمایه در یک فضای 40 متری(آب و هوای معتدل کوهستانی، که اگر آب و هوای دیگری باشد هزینه ها به دلیل خرید دستگاه افزایش می یابد) میتوانند وارد این کار و کسب شوند و کم کم گسترش دهند.»

کارآفرین مسابقه میدون، خاطرنشان کرد: فروشمان سال های اول به صورت خرده بود و در حال حاضر هر هفته گوشت کبک و تخم آن را برای شرکت های تخصصی تولید کبک ارسال می کنیم.

محمد عدسی در ادامه در مورد ویژگی های گوشت این پرنده، تصریح کرد: میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده در مقایسه با دیگر پرندگان 5 تا 10 درصد بیشتر است و انواع اسید آمینه ی ضروری در آن به وفور یافت می ‌شود. به همین دلیل است که در اغلب نقاط دنیا پزشکان برای بیماری‌ هایی چون ضعف اعصاب، ناراحتی‌ های روانی و بی‌ خوابی مصرف این گوشت را توصیه می ‌کنند. این گوشت به دلیل چربی و کلسترول بسیار پایین از بروز بیماری‌ های قلبی ـ عروقی پیشگیری کرده و به دلیل غنی بودن از پتاسیم، مصرف به اندازه‌ ی آن برای افراد با فشار خون بالا مانعی ندارد.

او افزود: گوشت کبک می ‌تواند نیاز بدن به فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد را تامین کند و به تقویت حافظه و قوای جنسی بیفزاید و ضعف عمومی بدن را هم برطرف سازد. در هر صد گرم گوشت کبک 5/24 گرم آلبومین، 4/1 گرم چربی و حدود 1 تا 5/1 گرم مواد معدنی وجود دارد. وجود مقدار زیادی از مواد معدنی در گوشت کبک نشان دهنده ی ارزش حیاتی آن است. املاح معدنی موجود در گوشت کبک به خوبی جذب بدن می شود و به همین جهت در این زمینه مواد مورد نیاز بدن را در دسترس سلول قرار می دهد. گوشت کبک برای همه ی افراد اعم از کودک و سالمند، غذایی سالم و سلامت بخش است.

عدسی که 12 سال پیش از طریق آگهی مشاوره پرورش و تولید کبک در روزنامه به صورت اتفاقی با هشت میلیون تومان سرمایه به این حوزه ورود کرده است، بیان کرد: در حال حاضر با 30نفر پرسنل، یک سوم نیاز کشور را تامین می کنیم اما تقاضا بسیار زیاد است و عقب هستیم.

کبک ها پرندگانی از تیره قرقاولان هستند. در دنیا گونه های متعددی از کبک وجود دارد که معروف ترین آن ها عبارت هستند از: کبک چوکر(Alectoris Chukar)، کبک صخره ای(Alectoris graeca)  و کبک پا قرمز اروپایی(Alectoris rufa) البته همه ی کبک ها پا قرمز هستند. گونه های موجود در کشور ما بیشتر از نوع چوکر(Chukar)  است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi