صادرات به شیوه ( EXW) ،تحویل کالا در محل کار

 


در شرایط تحریم اقتصادی و اقتصاد مقاومتی ،صادرکننده می توانند از روش های بین المللی برای صادرات کالا استفاده کنند و کارآمدترین روش های صادرات کالا ،صادرات به شیوه ( EXW) است.

بهترین و کارآمدترین شیوه های صادراتی  برای صادرکنندگان ایرانی در شرایط تحریم اقتصادی و اقتصاد مقاومتی کدام شیوه است؟

در مطلب قبلی  در سایت میدون  به بررسی اهمیت صادرات پرداختیم در این مطلب شما را با یکی از اصطلاحات اینکوترمز بین المللی آشنا خواهیم کرد، که می تواند شما را با وظایف و مسئولیت های صادرکننده و واردکننده در این روش صادراتی بیش تر آشنا نماید.

دوره آموزشی مرتبط: صادرات به عراق

تحویل کالا در محل کارخانه، کارگاه، انبار ( EXW)

طبق این اصطلاع خریدار خارجی یا نماینده او موظف است کالا را در محل کارخانه یا کارگاه و یا انبار صادر کننده از او تحویل بگیرد. (تحویل بر روی زمین)

در تحویل کالا به این شیوه شما به عنوان صادر کننده باید تعهداتی را بپذیرید از جمله این که؛

 • کالا ها را طبق قرارداد فروش آماده کنید و هرگونه مدارکِ مطابقت کالا ها که نیاز است را نیز آماده نمایید.
 • تحویل کالا در زمان مقرر قرارداد به خریدار صورت گیرد؛ نه زودتر و نه دیرتر...!
 • شما به عنوان صادر کننده باید بسته بندی لازم (بسته بندی معمول در بازار برای حمل و تحویل محصول) را به خرج خود انجام دهید مشروط بر این که، چنین بسته بندی وجود داشته باشد.
 • طی اخطاری متعارف، نه خصمانه! به خریدار اطلاع دهید که کالا ها چه زمانی در اختیار او قرار می گیرند.
 • باید بدانید که هزینه کنترل کردن کالا ها از جمله هزینه ی کنترل اندازه گیری، وزن، شمارش و کنترل کیفیت برای تحویل کالا به خریدار به عهده صادر کننده است.
 • تمام خطر های احتمالی تا زمان تحویل محصول به خریدار به عهده صادر کننده یا همان فروشنده است.
 • به درخواست خریدار و برای جلوگیری از بروز خطر و یا مخارج احتمالی در این گونه معاملات تجاری، هر گونه کمک برای کسب اسناد را در اختیار خریدار قرار دهید. منظور ما از این اسناد؛ اسنادی هستند که در کشور مبدا یا کشور تحویل کالا صادر می شوند و ممکن است خریدار به آن ها نیاز پیدا کند.

شرکای مرتبط: نیروی انسانی و سرمایه برای صادرات

وظایف خریدار یا واردکننده در این روش شامل موارد زیر است:

 • خریدار موظف است قیمت کالا ها را به محض این که در زمان و مکان پیش بینی شده تحویل گرفت بپردازد. مگر این که شروط دیگری در قرارداد قید شده باشد.
 • کلیه خطر های احتمالی پس از تحویل کالا به عهده خریدار است.
 • اگر خریدار از مدت تحویل گرفتن کالا ها یا زمانی که در قرار داد قید شده است قصور کند کلیه هزینه های اضافی که به علت این قصور پیش می آید به عهده خریدار است.
 • کلیه هزینه ها و مخارج مرتبط با تهیه اسناد لازم (گواهینامه ها، مجوز صدور، هزینه های کنسولی ) را بپردازد.
 • مسولیت هرگونه حقوق گمرکی و مالیات برای صدرو کالا به عهده شخص خریدار است.

مشاورین مرتبط با صادرات: اصول  کلی معاملات بین المللی و صادرات به کشور های همسایه

با توجه به این اطلاعات شما می توانید از این شیوه متداول برای تحویل محصول استفاده کنید و حداکثر سود را کسب نمایید. این روش برای صادرکنندگانی مفید است که قصد دارند فروششان تا حد ممکن مطابق فروش در بازار داخلی کشورشان تعیین شود.

 • یکی از مباحثی که ممکن است سبب اختلاف شود توجه به بسته بندی است. طبق موارد بالا فروشنده در این شیوه صادراتی متعهد به بسته بندی کردن کالا است. اما فروشنده باید بسته بندی ای را که، برای تحویل دادن کالا به خریدار نیاز است را انجام دهد. در واقع باید بسته بندی عرف انجام شود و مخارج آن نیز به عهده فروشنده است. اگر در قرارداد فروش روش دیگری به غیر از عرف برای صادرات کالا در نظر گرفته شده باشد، پرداخت هزینه های ناشی از آن به عهده فروشنده نخواهد بود.
 • از مباحث دیگر که سبب بروز اختلاف می شود این است که طبق موارد بالا فروشنده باید خریدار را از محل دقیق تحویل کالا مطلع کند زیرا طبق این اصطلاح صادراتی می توان به نام شهری که کارگاه یا انبار در آن قرار دارد اشاره کرد یا می توان به محل دقیق کارگاه یا انبار اشاره شود. بنابر این وظیفه فروشنده این است که قبل از تحویل کالا محل دقیق را به خریدار اطلاع دهد. هرگونه قصور در این امر سبب خواهد شد که خسارت ناشی از تاخیر در تحویل کالا به عهده فروشنده باشد.
 • در برخی موارد تحویل کالا در محل ذخیره نشان دهنده روش انبار کردن نیز هست. به عنوان مثال تحویل گوشت های منجمد با استفاده از روش تحویل کالا در محل ذخیره به معنای تحویل در سرخانه نیز اطلاق می شود.

فیلم آموزشی مرتبط: صادرات به سوریه

تحویل کالا در محل کارخانه، کارگاه یا انبار می تواند روش مناسبی  برای صادرات  به کشورهای همسایه  به خصوص در شرایط تحریم و اقتصاد مقاومتی  باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با بخش مشاوره سایت میدون  در ارتباط باشید همچنین می توانیداز فیلم های آموزشی موجود در بخش دوره های آموزشی بهره مند شوید.

فیلم آموزشی مرتبط: مدیریت صادرات 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi