بررسی فرصت های تجارت با سوریه

 


بازار سوریه یکی از کشورهای دوست ایران با نرخ برابری ارز بالا می تواند در حال حاضر به عنوان یکی از بهترین مقاصد تولیدات و محصولات ایرانی باشد.

به گزارش «میدون»؛ سوریه در چند سال اخیر درگیر جنگ با تروریسم بود که با کمک های ایران و همت مردم سوریه  به این جنگ ها خاتمه داد. مردم سوریه که کمک های ایران را در زمان جنگ دیدند بعد از پایان جنگ هم رابط خود را با ایرانی ها حفظ کردند. همین موضوع پای تجار و کالاهای ایرانی را به بازار این کشور باز کرد. مردم  سوریه در زمان جنگ خسارتی زیادی دیدند و الان در حال بازسازی مکان های خسارت دیده هستند،  این موضوع سوریه را به یک مصرف کننده مواد غذایی و صنعتی با ظرفیت  بالا تبدیل کرده است. ترکیه، عراق، امارت و مصر کشور هایی هستند که محصولات خود را به سوریه صادر می کنند ولی نمی توانند جای ایران را در این بازار پر کنند.

هزینه ها و درآمد ها

صادرات به سوریه به 500 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی  میتواند از طریق دریا، هوا و زمین صادرات به این کشور را انجام دهد و چون برای صادرات به واسطه نیاز ندارند همین موضوع حاشیه امنیتی برای تجار ایرانی فراهم کرده است چون برای صادرات به واسطه نیاز ندارند.بازگشت سرمایه نسبت به نوع و حجم کالا متغیر است که زمان برگشت سرمایه 6ماه تا 1 سال برآرود شده است. تمام معاملات بین تجار و خریدار از طریق بنگاه های اقتصادی و صرافی ها با کارمزد 1 تا 2 درصد انجام میشود.

رقیب  ایران در صادرات به سوریه

اصلی ترین رقیب ایران در صادرات به سوریه، ترکیه است. نزدیکی مرز های ترکیه به سوریه باعث آن شده که میزان صادرات ترکیه به این کشورحدودا هشت برابر ایران شود. در سال 2017  ترکیه با 3میلیارد دلار، در رتبه اول صادرات به سوریه قرار گرفت. ایران سالانه صادرات غبر نفتی بالایی دارد که 516 میلیون دلار آن سهم سوریه است. مقدارصادرات ایران به سوریه  در چندسال اخیر با روابط دوستانه سیاسی و اقتصادی  درحال افزایش است. که به رونق تولید ایران کمک بسزایی میکند.

صادرات به سوریه

مجوز های لازم برای صادرات به سوریه

صادرات مانند تمامی بخش های تولید کالا مراتب قانونی مربوط به خود را دارد. دریافت کارت بازرگانی یکی از این مجوز هاست. بقیه مجوز های لازم برای صادرات مخصوص به کالا صادراتی است. برای مثال  صاردات محصولات غذایی به مجوز سازمان بهداشت ایران و کشور میزبان نیاز دارد. اگر محصولی که شما قصد صادرات آن را دارید در لیست اقلام ممنوعه قرار نداشته باشد یا از طرف کشور میزبان ممنوع نشده باشد، برای دریافت مجوز های لازم به مشکل خاصی برخورد نمی کنید. محصولاتی مثل لبنیات، شیرینی و شکلات از طرف دولت سوریه برای کمک به افزایش تولید، وارداتشان ممنوع شده است.

لیست کالاهای صادراتی از ایران به سوریه

کشور سوریه چند سالی است که در حال بازسازی بعد از جنگ است. این موضوع باعث شده که نیاز این کشور به مصالح ساختمانی و ماشین الات ساختمانی افزایش دهد. بیشترین کالاهای ایرانی که به سوریه صادر میشوند عبارتند از: مصالح ساختمانی، مصنوعات پلیمری، فولاد، محصولات پتروشیمی، شیلات، مواد غذایی و دارو. این محصولات ایرانی بالا ترین تقاضا را در بین کالا های صادراتی به سوریه را دارند.

جمع بندی

سوریه و ایران رابطه ی سیاسی و اقتصادی بسیار دوستانه ای دارند که همین امر، کار تجارت محصولات ایرانی را راحت تر میکند. صادرات به سوریه 500 میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز دارد که نسبت به کالا صادراتی طی 6 ماه تا 1 سال بازگردانی میشود.محصولات ایرانی مثل مصالح ساختمانی و ماشین آلات ساختمانی در این کشور بازار پرتقاضایی دارند.

برای موفقیت در کسب وکار صادرات محصولات ایرانی  باید اطلاعات کافی از روش صادرات محصولات ایرانی ، محصولات ممنوعه صادرات ،شناخت بازار مصرفی و گرفتن مجوزهای لازم و کارت بازرگانی ...داشته باشید.برای کسب این اطلاعات در بخش «دوره های آموزشی» سامانه «میدون» از طرح توجیهی مدیریت صادرات و فیلم آموزشی صادرات به سوریه  استفاده کنید.

 اگر در راه اندازی کسب و کار صادرات به سوریه به مشکل خوردید، مجموعه ای از مشاوران و متخصصان این حوزه در کلینیک مشاوره میدون آماده کمک به شما هستند

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi